Megbomlik Munkácsy Krisztus-trilógiája

Pákh Imre magyar származású amerikai műgyűjtő elviszi a debreceni Déri Múzeumból a Krisztus-trilógia darabját, a Golgota című festményt.

Munkácsy Mihály alkotásáért a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábban 6 millió dollárt ajánlott, de a tulajdonos 9 millió dollárt kért. Pákh Imre vasárnap az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, megszakadtak a kép eladásáról szóló tárgyalások, ezért a tulajdonát képező festményt június 25-én elszállíttatja. De ha „addig változik az MNB, illetve alelnökének, Gerhardt Ferencnek a véleménye, vagy más állami szervezet, intézmény érdeklődést mutat a kép iránt, állok rendelkezésükre” – jegyezte meg.

A műgyűjtő felidézte: a Golgotát több mint egy évtizede vásárolta meg azzal a céllal, hogy egyben maradhasson a Munkácsy-trilógia. Akkor – írta – abban állapodott meg vezető magyar politikusokkal, hogy rövid úton megoldást keresnek arra, hogy ez a műalkotás is a magyar állam tulajdonába kerüljön. Pákh Imre szerint nem felel meg a valóságnak Gerhardt Ferenc MNB-alelnök nyilatkozata, miszerint rajta múlt volna a megállapodás. A műgyűjtő tagadta az alelnöknek azon kijelentését, hogy a műkereskedői körök becslése szerint ő egymillió dollár körüli összeget fizetett a képért. „A valóságban ennek sokszorosát adtam érte” – szögezte le Pákh Imre, megjegyezve, hogy ezt Gerhardt Ferenc is tudhatná, hiszen neki és kollégájának bemutatta a vételi szerződést és a banki utalási bizonylatot. Pákh Imre az árvitával kapcsolatban kiemelte, hogy a világ két legismertebb aukciósháza, a Christie’s és a Sotheby’s, valamint a Fine Art Asset Management az értékbecsléseiben egyaránt 10 millió dollár körüli összegre becsülte a Golgota értékét.

Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke kedden az M1 aktuális csatorna esti hírfolyamában azt mondta: a Debrecenben megtekinthető festményért az MNB csak annyit adhat, amennyit az állam meghatároz, ezt egy kormányrendelet rögzíti. A jogszabály szerint három igazságügyi műtárgybecsüsnek kell értékelést készítenie, és ennek alapján lehet dönteni az árról. A becsüsök egy árintervallumot adnak meg, ez esetben a felső határ a 6 millió dollár, az MNB igazgatósága ennek alapján hozta meg a határozatát arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank ennyit fizethet érte, többet nem. A Krisztus Pilátus előtt – a trilógia másik darabja – 5,7 millió dollárért került kanadaiból magyar tulajdonba, és ez a piaci ár – mondta az MNB alelnöke.

Munkácsy Krisztus-trilógiája május 20-tól volt látható egyben a debreceni Déri Múzeumban.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Abigéltől a Tüskevárig – Magyar klasszikusok az ünnepi időszakban a Dunán
A műsorkínálatban irodalmi adaptációk idézik fel a magyar filmgyártás aranykorát, maradandó élményt nyújtva a családoknak.
Tévében Magyarország Oscar-díjra esélyes filmje, a Semmelweis
A Duna TV december 29-én, vasárnap 22 órától tűzi műsorára az anyák megmentőjéről szóló alkotást.
Korlátozott számban aradiak is jelentkezhetnek Mága Zoltán újévi koncertjére
Az RMDSZ Arad megyei szervezete ezért egynapos utazást szervez Budapestre. December 9-ig várják az érdeklődőket.
Legendás magyar musical az Aradi Kamaraszínház műsorán
December 10-én láthatják a nézők A padlást, amelyben Presser Gábor szinte mindenki által ismert csodás zenéje csendül fel.
Folklór a bábszínházban
A Bekecs Táncszínház ad ünnepi műsort Aradon. A belépés ingyenes, viszont regisztrációhoz kötött.
Művészeknek és művészetet pártolóknak is sokat adott a Kölcsey Galéria [AUDIO]
Az Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát fogalja össze a minap bemutatott album.