A vetítéseket tizenöt városban lehet követni, hárommal több helyszínen, mint tavaly, hiszen Nagykároly, Nagyszalonta és Szamosújvár is csatlakozott a seregszemléhez. További helyszín lesz Arad, Csíkszereda, Gyergyószentmiklós, Kézdivásárhely, Kolozsvár, Kovászna, Nagyszeben, Nagyvárad, Szatmárnémeti, Sepsiszentgyörgy, Székelyudvarhely és Temesvár.
Több helyszínen közönségtalálkozók, gyerekeknek szóló műhelyek, Kolozsváron szakmai kerekasztal-beszélgetések és egyéb rendezvények is lesznek. A seregszemle kolozsvári megnyitóján a közönség az erdélyi származású Szőcs Petra Déva című filmjét láthatja, amelyet Erdélyben forgattak és bemutattak a velencei filmfesztiválon is.
Országos premierként vetítenek több dokumentumfilmet, így az Anna and the Barbies együttesről szóló Álmatlant, Porkoláb Norbert rendezését, valamint a magyar könnyűzene fellegvárának titkait kutató, Lévai Balázs által rendezett Pécsi szálat. Ugyancsak először láthatja a romániai közönség az ukrán–orosz fegyveres konfliktus magánéleti lecsapódásait vizsgáló, Csuja László rendezte Kilenc hónap háborút, valamint Széfeddin Sefket bej Kolozsvártól Kairóig, a transzszilvanizmustól az egyiptomi filmművészet csúcsáig ívelő életútját bemutató Sefket rejtélyt, amelynek rendezője Maksay Ágnes.
A friss magyar filmek között lesznek kortárs társadalmi jelenségeket vizsgáló drámák, ilyen a Szilágyi Zsófia rendezte Egy nap, a Nagypál Orsi által jegyzett Nyitva, valamint Schwechtje Mihály Remélem legközelebb sikerül meghalnod :) című filmje.
A közönség láthat fordulatos bűnügyi történeteket is, például Pálfi György Az Úr hangja című filmjét, Ujj Mészáros Károly X – A rendszerből törölve című moziját vagy Milorad Krstic animációs thrillerét, a Ruben Brandt, a gyűjtőt.
Az elgondolkodtató vígjátékok sem hiányoznak a seregszemléről, ilyen a Goda Krisztina rendezte BÚÉK, de bemutatják a Magyarország jelenéről szubjektív látleletet nyújtó, Reisz Gábor által rendezett Rossz verseket is. A közönség láthatja Nemes Jeles László Napszállta című filmjét is.
A szervezők az idén is bemutatják a közelmúltban készült legjobb magyar rövidfilmeket, a Filmgalopp versenyben pedig erdélyi alkotók dokumentumfilmjei indulnak a Sárga Csikó Díjért. A kolozsvári Művész moziban egyebek mellett megtekinthető a rendszerváltás utáni első erdélyi magyar nagyjátékfilm, a Kínai védelem, valamint A tanú, amelynek az eredeti, cenzúrázatlan változatát láthatják az érdeklődők.
A gyerekeket két filmklasszikussal, a Macskafogóval és a Vízipók-csodapókkal várják, emellett Kolozsváron mozgóképes játékokat próbálhatnak ki, Nagyváradon és Csíkszeredában pedig animációs műhelyen vehetnek részt.
Aradi vetítések
Október 11-én és 12-én az aradi Alexandru D. Xenopol Megyei Könyvtár Astra-termében tartják majd a vetítéseket, mindkét nap 18.30-tól kezdődően.
Pénteken négy magyar rövifilmmel kezdenek, köztük az aradi Groșan Krisztina forgatókönyvíró és rendező Work in progress című filmjével.
A program
Október 11., péntek, rövidfilmek (18.30):
- Susotázs (r.: Tóth Barnabás, 2018, 17’)
- Work in progress (r.: Groșan Krisztina, 2017, 21’)
- A hívás (r.: Vincze Zoltán, 2018, 20’)
- Szimbiózis (r.: Andrasev Nadja, 2018, 13’)
Nagyjátékfilm (20.00):
- Ruben Brandt, a gyűjtő (r.: Krstić Milorad, 2018, 96’)
Október 12. szombat, rövidfilmek (18.30):
- Szerepzavar (r.: Szirmai Márton, 2018, 25’)
- Casting (r.: Csoma Sándor, 2019, 27’)
- Lidérc úr (r.: Tóth Luca, 2019, 19’)
Nagyjátékfilm (20.00):
- Az Úr hangja (r.: György Pálfi, 2017, 108’)