Erdély román megszállása után az új államhatalom egyik fő célpontja a magyar arisztokrácia volt. Kisemmizésük osztályharcos alapon a második világháború után vált teljessé. A visszaszolgáltatások nyomán viszont egyre többen települnek haza, lakják be immár életvitelszerűen és felelősen az ősi birtokot. Építenek, restaurálnak, s közben bennünk is építik a román hatalom által kilúgozni igyekezett önazonosság-tudatot. Az erdélyi arisztokrácia hat családjáról szól Csinta Samu Erdély újranemesítői című könyve.
A kötetet Aradon is bemutatják október 19-én, hétfőn 18 órakor kerül sor a Tulipán Könyvesbolt és Borozóban. A szerző beszélgetőtársa Borbély Zsolt Attila közíró, politológus. A könyvbemutatóra mindenkit szeretettel várnak a szervezők, Schmak András könyvesbolt-tulajdonos és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Arad megyei szervezete.
Csinta Samu Sepsiszentgyörgyön született 1960-ban, 1992-ben elvégezte a Bálint György Újságíró Iskolát Budapesten, 1999 szeptemberéig különböző magyarországi napi- és hetilapoknál dolgozott sportújságíróként. Ezt követően 2008 áprilisáig a Krónika című erdélyi napilap, 2012-től 2015. szeptember 30-ig pedig az Erdélyi Napló című hetilap főszerkesztője.
Az Erdély újranemesítői című könyvét bemutatták az idei Bálványosi Nyári szabadegyetem és Diáktáborban, Tusnádfürdőn. Pataky Lehel Zsolt ott beszélgetett vele a rendezvény végén Hallgassa meg a Kossuth Rádió Határok nélkül a kultúráról című műsorában elhangzott interjút!