Egy január végi bírósági végzést követően zárolták a cég vagyonát. A kiadó 65 ezer kötetből álló készletének elárverezését a csődbiztos április 24-ig készíti elő. A kiadó vezetője, Káli-Király István szerint félő, hogy a könyveket hulladékpapírként értékesítik.
Az 1992-ben bejegyzett Mentor kiadó 1998-tól átlagosan évi 40-50 kötetet jelentetett meg. Wass Albert életművének a kiadásával vált ismertté az egész Kárpát-medencében. Amint Káli-Király István elmondta, a Wass-kötetek kiadásából származó nyereséget olyan történelmi, művészettörténeti, néprajzi kötetek megjelentetésére fordították, amelyek csak veszteséggel voltak kiadhatók.
A kiadó 2007-ben jutott válságba, amikor csődöt jelentett kötetei magyarországi forgalmazója. 2013 nyarától csődvédelmet kért, és csődbiztos felügyelte a kiadó gazdálkodását, de a felhalmozott tartozások átütemezett kifizetési tervét sem sikerült teljesíteni, ezért a bíróság elrendelte a cég felszámolását. „Legalább kétszáz-kétszázötven olyan kiadványunk van, amelyek több évtized múlva is forrásként használhatók, úgyhogy munkánk kézzelfogható nyoma sem vész el teljesen” – nyilatkozta a kiadóvezető. Megemlítette, hogy egy adott pillanatban felmerült a profilváltás lehetősége, az áttérés olcsóbb kiadványok megjelentetésére, amelyekből nagyobb bevételre számíthattak volna. „Én azonban úgy találtam, hogy a Mentornak olyan neve van, elsősorban a tényirodalomban, hogy ezt a fajta váltást nem vállalhatjuk fel” – magyarázta Káli-Király István magára vállalva a csőd felelősségét.
MTI
A Mentor az elmúlt években partiumi és bánsági kiszállásokkal próbálta értékesíteni kiadványait. Így Aradra is eljutottak a könyvek és a szerzők-szerkesztők. 2013. februárjában a Csiky Gergely Főgimnázium dísztermében rendezett vásáron Káli-Király István már csődközeli állapotról beszélt Pataky Lehel Zsoltnak. Hallgassa meg a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsorában elhangzott interjút!