Aradon, Kolozsváron, Budapesten és Temesváron a 13

A 60 percben a tánc mint kifejezőeszköz és az élő zene szolgálja a dramaturgiai szálat.

Az Aradi Kamaraszínház, a békéscsabai Tabán Táncegyüttes és a szabadkai Juhász Zenekar 13 című táncjátékát októberben három erdélyi és egy magyarországi helyszínen láthatják az érdeklődők.

Az élő zenével kísért kortárs táncjátékot október 5-én Aradon, ünnepi díszelőadás keretében mutatják be a nagyszínházban, majd másnap, október 6-án Kolozsváron, az Állami Magyar Opera termében, a Kolozsvár 2015 Európa Ifjúsági Főváros program keretében. Október 7-én a budapesti Hagyományok Házában kétszer is műsorra kerül az előadás. A turné utolsó állomása Temesvár, ahova a Temesvári Magyar Nőszövetség és a Csiky Gergely Állami Magyar Színház közös szervezésének köszönhetően jut el a táncjáték, október 18-án. Az előadás idén nyáron Bákóban szerepelt a Theaterstock nemzetközi színházi fesztiválon, ahol a fesztiválközönség egyik kedvence lett.

Az előadás az aradi tizenhárom vértanúról emlékezik meg 60 percben, melyben a tánc mint kifejezőeszköz és az élő zene szolgálja a dramaturgiai szálat. Nem történelmi vagy dokumentarista táncelőadásról van szó. Nem jelenít meg egyéni sorsokat, inkább az aradi vértanúk történetének tragikuma kerül fókuszba, és általában a kivégzés hátborzongató rettenete. Az előadásban egy, közös sorsként jelenik meg a tizenhárom vértanú, illetve a velük történtek, személyükkel kapcsolatos események, amelyek a kivégzésük előtti pár napban történtek, történhettek.

A 13 főszereplője Haynau figurája, zenéje pedig különleges ötvözete a magyar és szerb népzenének, a kortárs zenének, és francia sanzonok is elhangzanak benne – például József Attila Miért legyek én tisztességes… kezdetű versének szövegével. A 14 férfi táncos mellett egy női szereplője van az előadásnak, az „Örök nő”: anya, lánytestvér, szerető.

A produkciót erős látványvilág jellemzi, hiszen a téma is megköveteli az intenzitást – a füst, szárazjég, a különleges fények mintegy aláhúzzák a jelenetek súlyát.

Az előadás október 5-én, hétfőn 18.30 órától az aradi nagyszínházban látható.

Táncosok: Gazsi László, Szilágyi András, Győri Krisztián, Gál Zoltán, Nagy Márton, Baracsi Gergő, Horváth Dániel, Németh Antal (Aranysarkantyús Táncos), Balogh Dávid, Harmati Patrik, Szabados Tamás, Földesi Márton, Molnár Bálint

Haynau szerepében: Móricz Bence (Aranysarkantyús Táncos)

A Nő szerepében: Gál Nóra

Zene: Juhász zenekar (Juhász Gábor, Juhász Gyula, Dvoracsko Szebasztian, Vas Endre, Ölveczky Tamás, Barity Zorán, Cimber Ferenc)

Társrendező: Tapasztó Ernő

Rendező – Koreográfus: Farkas Tamás

A rovatból ajánljuk:

Legendás magyar musical az Aradi Kamaraszínház műsorán
December 10-én láthatják a nézők A padlást, amelyben Presser Gábor szinte mindenki által ismert csodás zenéje csendül fel.
Folklór a bábszínházban
A Bekecs Táncszínház ad ünnepi műsort Aradon. A belépés ingyenes, viszont regisztrációhoz kötött.
Művészeknek és művészetet pártolóknak is sokat adott a Kölcsey Galéria [AUDIO]
Az Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát fogalja össze a minap bemutatott album.
Az agyaghadsereg replikáiból nyílik kiállítás hamarosan a múzeumban
A több mint 2200 éves szobrok másai tavaszig tekinthetők meg a Kultúrpalotában. FRISSÍTÉS: November 15-én tartják a megnyitót.
Ezer kötet a kortárskönyv-kommandó célja [AUDIO]
Nyolc év alatt több mint 900 kötettel gyarapította az iskola könyvtárát az aradi Csiky Gergely Főgimnázium kortárskönyv-kommandója.
Album jelent meg a Kölcsey Galéria első tíz évéről
Az aradi Kölcsey Egyesület történetét feldolgozó sorozatunk legújabb kötete a Kölcsey Galéria tíz évéről (2013–2023) szól.