A Kárpát-medence ma már három különböző régiójához tartozó, de mégis egységesen gondolkodó és érző művészegyüttes fogott össze, hogy első ízben táncjátékot írjon és adjon elő az aradi tizenhárom vértanúról. Az Aradi Kamaraszínház úgymond a hely szellemét, az 1848–49-es forradalom Aradon kivégzett honvédtisztjeinek az emlékét adta a produkcióhoz, a békéscsabai Tabán Táncegyüttes a koreográfiát és a színpadai megjelenítést, a szabadkai Juhász Zenekar pedig a zenét szolgáltatja hozzá, minden egyes fellépésen élőben. A „13” ősbemutatóját február 7-én tartották Békéscsabán, majd két hét múlva Aradon következett két előadás. Közben, mint emlékezetes, valakik román nemzeti színűre mázolták a Szabadság-szobron hat vértanúnak is a bronz képmását, így az aradi előadások még telítettebbek voltak érzelmekkel.
A hármas koprodukcióban olyan előadás született, amelyet bárhol, bármikor – de különösen nemzeti ünnep- vagy gyásznapjainkon – el lehet játszani, sőt kell is!
Pataky Lehel Zsolt a péntek esti aradi után beszélgetett az alkotókkal. Hallgassa meg a Temesvári Rádióban is elhangzó összeállítást, illetve tekintse meg az előadásról készült klipet, amelyet a Csabagyöngye Kulturális Központ készített: