Régi hagyománya van az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban a pünkösdi királyválasztásnak. Több évtizedes múltra visszatekintő versengésről van szó, amelynek népszerűségét jelzi, hogy az állandó résztvevők és visszatérők között mindig akadnak új lovasok, akik vállalják a próbatételt.
A szervezők a hét versenyzőt egyenként mutatták be. Azt a szervezők is elmondták, hogy a versenyhangulatra nagyon nehéz felkészíteni a lovakat, a sok ember, a hangos taps, az éljenzés megzavarja az állatokat, ezért is voltak olyan próbatételek, amelyek bár egyszerűnek tűnnek, nem sikerültek elsőre minden indulónak. A feladatok, amiket szintén részletesen ismertettek, csak első hallásra tűntek egyszerűnek és csak a közönség számára, lóháton már nem annyira.
A győztes végül az ópusztaszeri Dömös András lett, aki 2015, 2017 és 2021 után szerezte meg pünkösdi király címet.
Pünkösd alkalmával az emlékparkban egyébként kétnapos programokkal várták a látogatókat: gyerekfoglalkozásokon, kézműves foglalkozásokon, sólyomröptetésen, íjászaton és még sok más programon vehettek részt az érdeklődők, ezenkívül megtekinthették a Magyarország történetét bemutató 3D-s filmeket, Feszty Árpád lélegzetelállító körképét, 120 méter hosszú és 15 méter magas A magyarok bejövetele című festményt, a skanzent és egyebeket. Az emlékparkban eltöltött idő hasznos és tanulságos, illetve a nemzeti identitástudat megerősítéséhez is hozzájárul.