Eurovíziós Dalfesztivál – Csemer Boggie 10., a Voltaj 15. versenyzőként lép fel

Tizedikként lép színpadra Csemer Boglárka Boggie, Magyarország képviselője a 60. Eurovíziós Dalfesztivál első elődöntőjében, május 19-én Bécsben. A dalok sorrendjéről a show producerei döntöttek, és azt Jon Ola Sand, az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége (EBU) produkciós vezetője, valamint Frank Dieter Freiling, a versenyt lebonyolító testület elnöke egyaránt jóváhagyta – olvasható az esemény hivatalos honlapján (www.eurovision.tv).

A kialakított sorrend alapján a május 19-i első, 16 előadót felvonultató elődöntőben elsőként a Moldovát képviselő énekes, Eduard Romanyuta lép színpadra, őt az örmény, a belga, a holland, a finn, a görög, az észt, a macedón és a szerb versenyző követi. Ezután lép a bécsi Stadthalle színpadára Csemer Boglárka Boggie, aki Magyarország képviseletében a Wars For Nothing című dalt adja elő. Őt a fehérorosz, az orosz, a dán, az albán, a román, végül a grúz versenyző követi.

A Romániát képviselő Voltaj együttes dala (De la capăt) a romániai vendégmunkások otthon maradt gyerekeire hívja fel a figyelmet. Călin Goia, az együttes frontembere az Agerpres hírügynökségnek elmondta: meg akarják nyerni a dalfesztivált. Úgy vélte, hogy a nemzetközi fesztiválon való részvétel hasznos a dal üzenetének népszerűsítése szempontjából. Arra utalt, hogy az Elölről elnevezéssel kampány indult, amellyel azokat a Romániában egyedül maradt gyerekeket támogatják, akiknek szülei munkavállalás céljából külföldre mentek. 2013-ban több mint 82 ezer olyan gyereket tartottak számon a román hatóságok, akiknek legalább egy szüleje külföldön vállalt munkát.

A május 21-i második elődöntőben 17-en mutatják be dalukat; mindkét elődöntőből tíz-tíz produkció kerül a május 23-i döntőbe, ahol a hat kiemelt ország, a házigazda Ausztria, Franciaország, Spanyolország, Németország, Olaszország, az Egyesült Királyság, plusz idén Ausztrália előadója csatlakozik hozzájuk.

Az Eurovíziós Dalfesztivált ezúttal rendezik Ausztriában, mert tavaly Koppenhágában egy osztrák énekes, Conchita Wurst nyert Rise Like A Phoenix című dalával. Kállay-Saunders András és a Running az előkelő 5. helyen végzett. A versenyt először 1956-ban rendezték meg, a legjobb magyar helyezést Bayer Friderika érte el, aki Jenei Szilveszter szerzeményével, a Kinek mondjam el vétkeimet? című dallal 1994-ben negyedik lett Dublinban. A verseny korábbi indulói közül sokan világsztárrá váltak, köztük a svéd sikercsapat, az ABBA, a brit Cliff Richard, Olivia Newton-John, a Shadows együttes, az izraeli Ofra Haza vagy az egykor svájci színekben induló kanadai Céline Dion.

Az Eurovíziós Dalfesztivál elődöntőit és döntőjét a Duna Televízió élőben közvetíti.

Csemer Boglárka egyébként közleményben reagált arra, hogy Izrael budapesti nagykövete, Ilan Mor nehezményezte a magyar dal körítését – írja a Hír24. „Az elmúlt napokban olyan cikkek láttak napvilágot az interneten, melyek arról szólnak, hogy Izrael budapesti nagykövete felszólította az MTVA-t, hogy győztes dalom háttér vetítésébl vegye ki a követező mondatot: 2014 – Gáza – az áldozatok kétharmada civil, köztük több mint 500 gyerek. Nem szerettem volna nyilatkozni, mert a kialakult vita nem az én háborúm, de kénytelen vagyok, mert a 2015-ös győztes dalomat érinti. Szeretem a Wars for nothing-ot. Nagyon büszke vagyok rá. Hiszek a dal erejében és abban is, hogy szükség van ilyen dalokra. Mélységesen elszomorít, hogy bárki a békéért és a békéről szóló dalomat önmaga vagy nemzete elleni támadásként kívánja beállítani. A dal önmagunkkal vívott belső harcainkról is szól és arról, hogy képesek vagyunk szembenézni a hibáinkkal és felelősséget vállalni a tetteinkért. Már az elődöntő után látszott, hogy a túl sok felirat elvonja a figyelmet az énekesekről, de a Dal 2015 című műsorban lényegi módosításra nem volt lehetőség. Az új vetítés animációkra épül az eddigi feliratok helyett. Egyébként a korábbi feliratok sem voltak politikai állásfoglalások, hanem csak adatok, tények. Hangsúlyozom, hogy már két héttel ezelőtt, tehát jóval hamarabb, mielőtt bárki is a korábbit nehezményezte volna, elkészült egy új háttérvetítés, melyet a bécsi stáb meg is kapott, március 15-én az EBU meetingen. Innentől kezdve okafogyott az MTVA-t arra felszólítani, hogy további lépéseket tegyen.

Szeretném remélni, hogy a 21. században van művészi alkotószabadság. Eddigi életemben világnézetüktől és származásuktól függetlenül az embereknek, emberekért és egy jobb világért énekeltem. Ettől senki és semmi nem tud eltántorítani ezután sem” – fogalmazta meg gondolatait az énekesnő, aki a témában többet nem szeretne megszólalni; kizárólag a felkészülésre, a szakmai kérdésekre szeretne fókuszálni a jövőben.

MTI / Hír24

A rovatból ajánljuk:

Szombattól szentestéig közlekedik a Mikulás-járat
Hétköznapokon 10 és 13 óra között előjegyzett csoportoknak tartják fenn, de kora délutántól estig bárki felszállhat rá.
Élet a vadonban: dámvadak küzdelméről posztolt képeket a Romsilva
Még tart a dámszarvasok barcogása, amikor a bikák megvívnak egymással a szarvastehenekért.
Shake-turné Arad megyében
A musicaleket, operetteket és sanzonokat előadó kvartett a temesvári magyar színház művészeiből áll.
Maneszes Márton és nótás barátai Aradon
A belépés ingyenes, azonban meghívóhoz kötött.
Egyre többen figyelhetik és örökíthetik meg a sarki fényt a digitális eszközöknek köszönhetően
A legutóbbi aurora borealis negyedórán át szabad szemmel is látható volt.