Immár hagyomány, hogy egy vagy több Fekete-Körös völgyi faluban kis-magyarországiak és helybeliek együtt ünnepelik március 15-ét, s mindig az előrenézés akaratával. Ez alkalommal is így lesz ez Tenkén, Belényesújlakon, Belényessonkolyoson és Körösjánosfalván. Március 13-án a belényesújlaki református gyülekezeti házban 18 órai kezdettel a békéscsabai Csabagyöngye Kulturális Központ Csabai Színistúdiójának növendékei és vezetőjük, Kerepeczki Nóra előadóművész ad műsort, majd a kisiratosi gyökerű Sarusi Mihály, az 1919-es és 1944-es Fekete-Körös völgyi eseményeknek emléket állító Fekete-Zaránd c. könyv József Attila-díjas szerzője találkozik a helybeliekkel, az alkalom alulírott közíró-népművelő, a Trianoni Szemle munkatársa közreműködésével. Az alkalom természetesen emlékezés is lesz az 1848-as forradalom napjára.
Másnap, 14-én 17 órai kezdettel Sarusi Mihály a Tenkei Honismereti és Művelődési Kör vendége lesz, a program ugyanaz, illetve vasárnap, 15-én a tenkei református templomban folytatódik, a színistúdiósok Zúg március című műsorának bemutatójával és a Kossuth-szobor megkoszorúzásával.
A délutáni órákban előbb 16 órai kezdettel Körösjánosfalván a református templomban köszöntik a forradalom és szabadságharc emléknapját énekes-verses összeállítással a diákszínjátszók, majd egy órával későbbi kezdéssel Belényessonkolyoson adják elő műsorukat. Együttműködve természetesen a helybeli versmondókkal, énekesekkel, lelkipásztorokkal, hiszen ezeken az alkalmakon a közös ünneplés külön lelki többletet ad.
A rendező egyházközségek szeretettel várnak ezúttal is minden érdeklődőt, hogy a „zúgjon csak, zúgjon, a márciusi hang”, és visszhangozzék minél több magyar emberben, minél tovább.
Sarusi Mihály sorrendben a hetedik alkalommal kezdi a tavaszt a Fekete-Körös völgyi olvasók, érdeklődők társaságában. A rendezvényeket a Tenkei Honismereti és Művelődési Kör, valamint a Csabagyöngye Kulturális Központ támogatása és a helyi lelkipásztorok ügybuzgalma tette lehetővé.
Vágner Szabó János