„Tücsökringató” néven játszóházat és táncházat szerveztek szombaton Kisjenőn. Az Erdélyi Magyar Néppárt helyi szervezésében Miklós János és felesége, Miklós-Papp Zsuzsanna néptáncpedagógusok szereztek egy felejthetetlen délutánt azon kisjenői és ágyai gyermekeknek és szüleiknek, akik eljöttek az erdőhegyi református közösségi házba. A két nagyváradi pedagógus elmondta, hogy minden foglalkozást előre megterveznek percről percre, hogy minél sokrétűbben és hatékonyabban tudják kitölteni azt a másfél-két órát, amit egy-egy gyermekcsoporttal töltenek.
Először a 6-10 évesekkel játszottak-táncoltak. A játékos bemelegítés segített oldódni, majd figyelemfelkeltő és -fejlesztő gyakorlatok következtek. Azután népi gyermekjátékok: hívogató, libikókázó, szarkatánc (páros szökdelések), ritmusgyakorlatok következtek. Tánctechnikai alapozásnak következett az ugróiskola. Remek testsúlyáthelyezés-koordináció fejlesztő gyakorlatnak bizonyult. A szünet előtt jött a „nehezebb” része a programnak, az „igazi” tánctanulás: somogyi ugróstáncot tanulhattak a kicsik, amitől jól el is fáradtak. A szünetben Miki bácsi mesét mondott a gyerekeknek.
A folytatásban a gyerekeket elkísérő szülőkkel, nagyszülőkkel következett a közös program: „csontkovácsolás”, lovagoltatás, „tücsökringató”, „patkoló”, „levélírás” stb. Végül csoportos játékok zárták a délután első részét: „tüzet viszek” fogócska, „dinnyés”, „csőszös” fogócska.
A délután második részében a 10-16 éves fiatalokkal foglalkoztak. Itt is figyelemfelkeltő-fejlesztő játékokkal indult a program, majd szituációs játékok, ritmusérzék-fejlesztés („pányvázás”) következett. Miklós János bemutatott a fiataloknak hagyományos magyar népi hangszereket: kereplőt, tutorát, dorombot, a pásztorok által készített egyéb használati tárgyakat. A délután folyamán három moldvai csángó táncot tanulhattak meg a magyar hagyományok iránt érdeklődők: „Ördögútját”, „Kecskést” és „Léremet”. Jó volt nézni, milyen fogékonyak és mennyire élvezik a közös táncot a fiatalok.
Aki eljött, szülő és gyermek, mind jól érezte magát ezen a délutánon.
A két pedagógus elmondta, hogy a hagyományokat nem ápolni kell, mert nem betegek és nem őrizni kell, mert azokat senki sem akarja ellopni, hanem megélni kell, a mindennapok részéve kell tenni.
Az EMNP sajtóközleménye