Trianon következményei Aradon [AUDIO]

1920. június 4-én a Párizs melletti Trianon-palotában íratták alá a magyar kormány képviselőivel az első világháborút lezáró, Magyarországot területe kétharmadától megfosztó békediktátumot. Ennek a 100. évfordulójára emlékezünk.

Az első világháborút lezáró fegyverszünet és békeszerződés után a szomszédos államokhoz került területeken élő magyarok számára nem csak nemzeti tragédia volt a trianoni határok meghúzása.

A leggyakrabban a családok szétzilálását, tönkretételét, nincstelenségbe sodrását idézte elő az impériumváltás – erről beszélt néhai Kövér Gábor, a szakmáját tekintve nyugdíjas kötszövőmester, de az aradiak által közíróként is ismert autodidakta filozófus 2011-ben, 101 évesen a Kossuth Rádióban, amikor a román bevonulásról őrzött gyerekkori emlékeiről kérdezték.

Ujj János helytörténész és néhai Kövér Gábor, aki gyerekként megélte a román bevonulást,
egy 2011-es könyvbemutatón

 A román területfoglalás egyébként nem 1920-ban, a békediktátum után kezdődött, hanem másfél évvel korábban, a románok 1918 decembere elsejei gyulafehérvári nemzetgyűlését követően. Az év karácsonyán a belső-erdélyi városokat foglalták el, 1919 tavaszán és nyarán pedig a partiumi településeket, köztük Aradot is – magyarázta Király András nyugalmazott történelemtanár, volt tanügyi államtitkár, az aradi Szabadság-szobor Egyesület elnöke.

Aradon is jól működő közigazgatási és kulturális intézményeket, iskolahálózatot, közművesített várost, és felbecsülhetetlen értékű műkincseket talált az új román hatalom. A Kölcsey Egyesület kezdeményezésére alapított 1848-as Ereklyemúzeum gyűjteménye a budapesti Nemzeti Múzeuméval vetekszik, és a mai aradi múzeum alapját jelentette. A közgyűjtemény szépművészeti osztályának leltárában több tucat műalkotás van, amelyek az Országos Szépművészeti Múzeum letétjeként kerültek Aradra, a Kultúrpalota 1913-a megnyitásakor, s amelyek az első világháborút követően Aradon is maradtak – mondta Fekete Károly, az 1989-es rendszerváltás után újraalapított Kölcse Egyesület alelnöke.

A békeszerződés aradi vonatkozásait Pataky Lehel Zsolt foglalta össze. Hallgassa meg a Temesvári Rádió Magyar adásában elhangzó összeállítást:

A rovatból ajánljuk:

Arad megyében is a független Georgescu kapta a legtöbb voksot az elnökválasztáson
Második lett George Simion, Kelemen Hunorra az arányokat tekintve többen szavaztak Arad megyében, mint országos szinten.
Vaklárma volt a bejelentett választási incidensek zöme a szavazás napján [FRISSÍTVE]
A rendőrség két szabálysértési bírságot szabott ki összesen 2200 lej értékben, mindkétszer a biztonsági szervek alaptalan riasztásáért.
Püspöki áldás a felújított kisjenői római katolikus templomra
Megtörtént az ablakok és villanyhálózat teljes cseréje, kialakították a hangosítást, megerősítették a karzatot, belső festést végeztek.
Havazott szerda éjjel, beindultak a hókotrók, pénteken tetőzhet a vihar [FRISSÍTVE]
Péntekre narancssárga viharriasztást adtak ki Arad megyére. Mozgósították a tűzoltókat, figyelmeztetést adott ki az aradi városháza.
Mészár Sándor és Diószegi László az MCC következő meghívottja
A Mathias Corvinus Collegium Aradi Képzési Irodája december 3-án a várja az érdeklődőket a következő nyilvános rendezvényére, melynek címe: Piros-fehérben. A labdarúgás közösségformáló ereje. A román foci két magyar klubvezetője a meghívott.
Megalakult a megyei önkormányzat, egyelőre egy RMDSZ-es tanácsos tett esküt
Mivel öt esetben is visszaléptek a jelöltek, az ő helyüket a listán soron következők foglalták el, de nem mindenki számára érkezett meg a törvényszéki mandátumigazolás.