„250 ezer aláírás összegyűjtését vállaltuk, ezt tavaly év végéig teljesítettük. A 303 695 romániai aláírás azért kiemelkedő eredmény, mert az első helyre sorolja Romániát, ha a magyar közösség nagyságát és az összegyűjtött aláírások arányát tekintik. A magyar közösség egynegyede támogatta a kezdeményezést” – mutatott rá Kelemen Hunor. Az RMDSZ-elnök nemcsak közel másfél millió romániai magyar ember, hanem egy 50 milliós európai közösség sikerének nevezte az MSPI-t.
Az RMDSZ hírlevele szerint Kelemen a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: az őshonos kisebbségek, a magyar emberek ügyét elvitték Európába. „A mai nap ugyanakkor történelmi pillanat is, hiszen Európa történelmében soha nem álltak ilyen közel ahhoz, hogy az őshonos kisebbségeket védő törvényt alkossanak. Sokan kételkedtek, kishitűek voltak, és annak drukkoltak, hogy a Minority SafePack kezdeményezői ne legyenek sikeresek. Elkövettek mindent, hogy keresztbe tegyenek. Az őshonos kisebbségek viszont rést ütöttek a falon, legyőzték a kishitűséget, bebizonyították erős a közösség, amely jogainak európai védelmet akar” – mondta.
Az RMDSZ elnöke köszönetet mondott az aláíróknak, akik hittek a kezdeményezésben, a szervezőknek és kezdeményezőknek, az Ügyvezető Elnökségen működő kampánystábnak, amely az itthoni kampány mellett 13 európai országban segítette, adott esetben koordinálta a munkát, a szövetség helyi és megyei szervezeteinknek, aktivistáinknak, valamint a FUEN stábjának. Kiemelte: ma azért beszélhetnek sikerről, mert erős, tettre kész partnerekre leltek a határon túli kisebbségi közösségek érdekvédelmi szervezeteiben – külön megemlítette a Magyar Közösség Pártját és a Vajdasági Magyar Szövetséget –, valamint Magyarországon a Rákóczi Szövetségben.
A társadalmi támogatáshoz most politikai lobbit szereznek az Európai Unióban. Egy hónap áll a rendelkezésre az aláírások iktatásához a tagországokban. Az RMDSZ ezeket április 11-én iktatja a belügyminisztériumban – az online és papíralapú aláírásokat egyaránt. Legtöbb három hónapos ellenőrzésre számítanak a belügyminisztériumban, ahol igazolást állítanak ki. A tagországokból begyűjtött igazolásokat átadják az Európai Bizottságnak, ahol legtöbb három hónapos ellenőrzés folyik. Az Európai Bizottságnak ezt követően kell állást foglalnia a kezdeményezésről. Ami bizonyos: Európa csak a 2019-as esztendő második felében, az európai parlamenti választást követően foglalkozik érdemben a jogalkotás kérdésével.
Romániában kiemelten teljesített Maros (51.135), Kovászna (33.836), Szilágy (17.001), Bihar (33.996) megye és Csík terület (26.452). Online felületen 274.744, papíron 28.951 aláírást gyűjtöttek.
FRISSÍTÉS: Európa-szerte 1 215 879-en írták alá a Minority SafePack polgári kezdeményezést - jelentette be szerdán Flensburgból az Európai Kisebbségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke, Vincze Loránt.
Ahhoz, hogy az EB nyilvántartásba vegye a FUEN és az RMDSZ által indított polgári kezdeményezést 2018. április 3-ig minimum 1 millió aláírásnak kellett összegyűlnie. További feltétel volt, hogy a kezdeményezés aláíróinak legalább 7 uniós tagállamból kellett érkezniük, a Brüsszel által megállapított lakosságarányos kvóta szerint. Az utóbbi feltételt 11 országban - Románia, Magyarország, Szlovákia, Lettország, Spanyolország, Horvátország, Dánia, Bulgária, Litvánia, Szlovénia és Olaszország - teljesült.