Az intézmény hétfői közleménye szerint február 29-én, lakossági bejelentés alapján szálltak ki a környezetvédelmi felügyelőség, az állategészségügyi igazgatóság és a megyei rendőr-főkapitányság emberei a Nagylak és Sajtény közötti helyszínre, ahol tíz sertéstetemet és két szarvasmarha tetemét találták meg három gödörben elásva. Az oszlásnak indult maradványokból mintákat vettek, amelyeket Bukarestbe küldtek vizsgálatra, az eredmény pedig két napja érkezett meg: bebizonyosodott, hogy az állatok afrikai sertéspestisvírussal fertőződtek meg.
Egy nagylaki farmon a múlt hónapban alakult ki sertéspestisgóc, erről – és a megyei járványmegelőzési bizottság által foganatosított karanténról és egyéb intézkedésekről – február 24-én adott ki közleményt az Arad Megyei Prefektúra. „Az előírásoknak megfelelően elrendeltük mind a háromszáz sertés megsemmisítését, amit az állategészségügyi igazgatóság meg is tett, a tetemeket elhamvasztották, az ilyenkor szokásos óvintézkedéseket is meghoztuk. A rendőrség feladata lesz kideríteni, hogy az utólag megtalált állattetemek ugyanarról a farmról származnak-e” – nyilatkozta érdeklődésünkre Tóth Csaba, Arad megye RMDSZ-es prefektusa, a megyei járványmegelőzési bizottság elnöke.
Sertéspestis-fertőzés esetén az állatok megsemmisítésén és a karanténon kívül az érintett település több kilométeres körzetében megfigyelési zónát alakítanak ki, amelyben az élőállat-szállítás is tilos. A fertőzött állatok tetemeinek nem előírásszerű megsemmisítése pedig bűncselekménynek számít.
Arad megyében az utóbbi években több sertéspestisgóc alakult ki, a legtöbb állatot – több mint 22 ezret – a Kürtösi Agáripari Kombinát hizlaldájában kellett elpusztítani 2021 tavaszán.