Az 1956-os magyarországi forradalom leverését Romániában is megtorlások követték. A diktatúra megdöntésére irányuló törekvésekkel szimpatizáló értelmiségieket nemzetiségre való tekintet nélkül meghurcolták.
Emellett a román államhatalom és a titkosrendőrség, a hírhedt Securitate etnikai feszültségek szítására, a magyar közösségnek állambiztonsági veszélyként való beállítására is használta a leszámolást. Az egyik legnagyobb koncepciós per a Szoboszlay-per, amely néhai Szoboszlay Aladár pécskai római katolikus plébános nevéhez és a köré szerveződő értelmiségiekhez kötődik. Vekov Károly törénész, a Szoboszlay-per idén elhunyt kutatója szerint 1956-ban nemcsak Magyarországon volt forradalom, hanem az egész magyra nemzet megmozdult a kommunista diktatúra ellen.
Idén szeptember elsején volt 62 éve, hogy a 10 fővádlottat kivégezték. Sírhelyük ma sem ismert. További 47 személyt kiáltottak ki bűnösnek, őket összesen több mint 1300 év börtönbüntetésre vagy kényszermunkára ítélték. A Szoboszlay-perről Pataky Lehel Zsolt készített összeállítást a Temesvári Rádió Magyar adása számára. Hallgassa meg: