Megnyitják az ingázók előtt a Tornya–Battonya határátkelőt

Közel egy hónap után ismét használható lesz a Tornya–Battonya határátkelőhely, de csak az ingázók előtt – jelentette be csütörtök késő este Marcel Vela belügyminiszter, amikor is a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot legújabb, 8. számú katonai rendeletét ismertette.

Marcel Vela elmondta, hogy a rendelet órákon belül megjelenik a Hivatalos Közlönyben, de az abban foglaltak már április 9-től, csütörtök este tíz órától érvénybe lépnek. Ettől függetlenül elképzelhető – a tapasztalat ezt mutatja –, hogy a határátkelőhelyet csak akkor nyitják meg, amikor a helyi parancsnokság megkapja írásban a hivatalos értesítést.

A román hatóságok március 14-én zártak le négy kisebb határátkelőt a román–magyar határszakaszon a koronavírus-járvány miatt, azzal a magyarázattal, hogy az ott dolgozókat átirányítják a nagyobb és forgalmasabb átkelőhelyekhez, aztán március 25-én hármat újra megnyitotta az ingázók számára a két ország közti megegyezés értelmében, ám a tornyai nem volt ezek között.

A 8. számú katonai rendelet értelmében a szükségállapot végéig érvényben marad a külföldi személyforgalom korlátozása a határátkelőhelyeken, viszont megnyitják a Nagycsanád–Kiszombor, a nagylaki országúti, a Tornya–Battonya, a Gyulavarsánd–Gyula, a Nagyszalonta–Méhkerék, a Bors–Ártánd, a Székelyhíd–Létavértes, a Pete–Csengersima, Csanálos–Vállaj határátkelőhelyeket az ingázó munkavállalók és agrárvállalkozók, földművesek számára.

Ezeket csak a határsáv 30 kilométeres vonzáskörzetében élők használhatják, gépkocsikkal vagy mezőgazdasági gépekkel kelhetnek át a határátkelőkön, és bizonyítaniuk kell a munkaviszonyt. Ingázónak számít, aki a határ egyik vagy másik oldalán dolgozik, maximum 30 km-re lakik a legközelebbi határátkelőhelytől, és hetente legalább egyszer hazatér állandó lakhelyére.

Az ingázókra nem vonatkoznak a karanténra és a házi elkülönítésre vonatkozó szabályok, ha az országba történő belépéskor nincsenek koronavírusos tüneteik; akik megsértik ezeket a szabályokat, 14 napos karanténba kerülnek.

A cikk alján letölthető a katonai rendelet hivatalos, román nyelvű változata.

Csatolmány
om8.pdf230.79 KB

A rovatból ajánljuk:

Arad megyében is a független Georgescu kapta a legtöbb voksot az elnökválasztáson
Második lett George Simion, Kelemen Hunorra az arányokat tekintve többen szavaztak Arad megyében, mint országos szinten.
Vaklárma volt a bejelentett választási incidensek zöme a szavazás napján [FRISSÍTVE]
A rendőrség két szabálysértési bírságot szabott ki összesen 2200 lej értékben, mindkétszer a biztonsági szervek alaptalan riasztásáért.
Püspöki áldás a felújított kisjenői római katolikus templomra
Megtörtént az ablakok és villanyhálózat teljes cseréje, kialakították a hangosítást, megerősítették a karzatot, belső festést végeztek.
Havazott szerda éjjel, beindultak a hókotrók, pénteken tetőzhet a vihar [FRISSÍTVE]
Péntekre narancssárga viharriasztást adtak ki Arad megyére. Mozgósították a tűzoltókat, figyelmeztetést adott ki az aradi városháza.
Mészár Sándor és Diószegi László az MCC következő meghívottja
A Mathias Corvinus Collegium Aradi Képzési Irodája december 3-án a várja az érdeklődőket a következő nyilvános rendezvényére, melynek címe: Piros-fehérben. A labdarúgás közösségformáló ereje. A román foci két magyar klubvezetője a meghívott.
Megalakult a megyei önkormányzat, egyelőre egy RMDSZ-es tanácsos tett esküt
Mivel öt esetben is visszaléptek a jelöltek, az ő helyüket a listán soron következők foglalták el, de nem mindenki számára érkezett meg a törvényszéki mandátumigazolás.