A szülőföldről, Magyarpécskáról vittek földet Pesthidegkútra, ahol fát ültettek Klebelsberg Kuno emlékére – számolt be Facebook-oldalán Nagy István pécskai fizikatanár, a Kálmány Lajos Művelődési Egylet elnöke, a néhai oktatási és vallásügyi miniszter pécskai emlékének ápolója.
„2017. november 18-án a pécskai Lovas Lórándtól és Szanda Lászlótól kapott kőris- és vöröstölgyfákat vittünk Pesthidegkútra, a Magyarpécskán született Klebelsberg Kuno idén felújított kastélyának kertjébe, ahol azt pécskai földbe (is) ültettük. A kezdeményezés a pesthidegkúti Klebelsberg Emléktársasággal közös volt” – olvasható a bejegyzésben. A faültetés mementójaként egy gránittáblát is elhelyeztek, amely a pécskai ifj. és id. Toth Károly kőfaragók ajándéka.
A pécskai földből a pesthidegkút-máriaremetei Szent Korona-dombra is szórtak. A Szent Korona-domb 2003. szeptember 12-én, Mária napján, a Kegytemplom kertjében megtartott Szent Korona-ünnepségre épült. A Kárpát-medence településeiről hozott sok-sok marék földből született domb mintegy ötezer fős közönség jelenlétében került megszentelésre. „Emlékeztessen a Magyar Szent Korona történelmi küldetésére, jelképezve a magyar nemzet összetartozását. / Pesthidegkúti Polgári Körök” – olvasható.
Klebelsberg Kuno 1875. november 13-án született Magyarpécskán és Budapesten hunyt el 1932. október 12-én. Jogász, országgyűlési képviselő, művelődéspolitikus volt, kis ideig (1921–1922) belügy-, majd közel tíz évig (1922–1931) vallás- és közoktatásügyi miniszterként tevékenykedett. Mandátuma idején bővüét az iskolahálózat, és ő teremtette meg a több ezer magyarországi tanyasi iskolát.