Kárpátaljai kerékpáros megemlékező is részt vett az aradi október-i rendezvényeken [AUDIO]

Takár Károly 74 évesen jött el Aknaszlatináról biciklivel | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Takár Károly 74 évesen jött el Aknaszlatináról biciklivel | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A magyar nemzet szabadságszeretete, függetlenségi-önrendelkezési vágya ma is ugyanolyan erős, mint az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc idején, ezért október 6. a nemzeti gyász mellett a nemzeti összefogás szimbóluma is – mondták az aradi vértanúk kivégzésének 175. évfordulója alkalmából tartott megemlékezések szónokai vasárnap este az aradi Szabadság-szobornál.

Az 1849. október 6-i kivégzések vélt helyszínén, a közemlékezet által vesztőhelyként megőrzött téren álló obeliszknél kezdődtek az aradi megemlékezések. Rövid áhítat után a résztvevők elhelyezték koszorúikat. A vértanúk leszármazottai is minden évben leróják tiszteletüket, idén a Damjanich, a Knézics és a Vécsey családtagok mellett Aradon emlékezett a Láhner György vértanúval rokonságban lévő Debreczeni Droppán Béla történész, a Magyar Nemzeti Múzeum Főmuzológusa is.

A vesztőhelyen tartott főhajtás után az aradi minorita templomban tartottak gyászmisét a 13 vértanú tiszteletére. Szentbeszédében Udvardy György veszprémi érsek úgy fogalmazott: a szabadságharcosok krisztusi erényeket valósítottak meg, hiszen az igazságért a halált is vállaló Jézus áldozatához hasonló a vértanúk áldozata, akik a szabadságért adták életüket.

A gyászmise résztvevői | Fotó: Pataky Lehel Zsolt 

A szentmise résztvevői ezután gyalog vonultak a templomból Zala György monumentális szoborcsoportjához, a Szabadság-szoborhoz. Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ Arad megyei szervezetének elnöke itt többek között azt mondta, hogy a szabadság és az önrendelkezés biztosítása ma is épp olyan fontos, mint 175 évvel ezelőtt. Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke azt emelte ki, hogy az aradi vértanúk jelentős része nem magyar embernek született, de magyar szabadságharcosként és a magyar szabadság védelmezőjeként halt meg. A magyar kormány nevében felszólaló Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter azzal kezdte, hogy a magyarok tudják, hogy mit jelent egymástól elszakítva élni.

A szónoklatokat követően a kegyelet koszorúit az aradi Csiky Gergely Főgimnázium diákjai fáklyáinak fényében helyezték el a résztvevők. A megemlékezők között volt a 74 éves Takár Károly, aki a kárpátaljai Aknaszlatináról érkezett kerékpárral.

Az aradi rendezvényekről Pataky Lehel Zsolt számolt be a Temesvári Rádió Magyar adásában. Hallgassa meg:

 

A rovatból ajánljuk:

Havazott az éjjel, beindultak a hókotrók, pénteken tetőzhet a vihar [FRISSÍTVE]
A meteorológiai szolgálat csütörtökre sárga, péntekre pedig narancssárga jelzésű viharriasztást adott ki Arad megye északi térségére. Erős széllökésekre, néhol hóviharra lehet számítani, a látási viszonyokat a kavargó hó ronthatja.
Megalakult a megyei önkormányzat, egyelőre egy RMDSZ-es tanácsos tett esküt
A 33 tagú közgyűlésből 28-an tettek hivatali esküt.
Második nekifutásra megalakult az aradi képviselőtestület
A két alpolgármesteri tisztség elosztása nem szerepelt napirenden. A román pártok az elnök- és parlamenti választások eredményétől teszik függővé a tárgyalásokat.
A báránybőrbe bújt farkas, az „aranyosan” alkalmatlan és a józan ész – Mivel maradtunk az elnöki vitából?
Nagy várakozások előzték meg az államfőjelöltek hétfő esti vitáját a Digi24-en, amelynek győztese Kelemen Hunor. (x)
Csiky-nap: az iskola nem csak tanít, közösséget is nevel [AUDIO]
Az iskola névadójára, a magyar dráma megújítójaként ismert Csiky Gergelyre emlékeztek a Magyar Szórvány Napján az aradi magyar főgimnáziumban.