Egyetlen Arad megyei rendelőben sem találni az úgynevezett DTPa–IPV–Hib védőoltást, amit a négyhónapos csecsemőknek adnak be a diftéria (torokgyík), szamárköhögés, a tetanusz okozta merevgörcs, a járványos gyermekbénulás és a Haemophilius B által okozott gennyes agyhártyagyulladás ellen (az oltást 12 hónapos korban meg kellene ismételni, ezért értelemszerűen az egyéves kisbabáknak sem jut a vakcinából).
Az egyik aradi háziorvosi rendelőben azt mondták, hogy a közegészségügyi igazgatóságtól már legalább négy hónapja nem kapják ingyen az ellenszert; egy időben volt pénzért (160 lejért lehetett megvásárolni), de most már úgy sincs.
Egyes rendelők beszerzési áron adják el az oltást, amit bizonyos gyógyszergyártóktól vagy -forgalmazóktól vásárolnak meg, de a szülőknek érdemes körülnézni a patikákban, mert bár ritka a készítmény, de 40-50 lejes árkülönbség lehet a gyógyszertárakban kapható és a háziorvosoknál megvásárolható oltások között (egy helyen 188 lejért lehetett megvenni ugyanazt a készítményt, amit a háziorvosnál 230 lejért).
A törvény szerint Romániában a csecsemők oltása „garantáltan ingyenes”. Ehhez képest a szülőknek drágán kell megvenniük az oltást, olyan körülmények között, hogy az állam négy-öt hónapos késéssel kezdi el folyósítani a gyereknevelési támogatást. Az Arad Megyei Közegészségügyi Igazgatóság sajtószóvivője, Loredana Ungureanu érdeklődésünkre azt mondta, hogy mivel a bukaresti Cantacuzino Intézet nem gyárt bizonyos fajta oltásokat, ezeket nem biztosíthatják az igénylőknek. „Kiírták a közbeszerzési pályázatot, és ha meglesz a licit, a minisztérium fog vásárolni elegendő mennyiséget, de hogy mikor történik ez meg, nem tudjuk” – hangzott a tájékoztatás.
A Cantacuzino Intézet működését egyébként már 2010-ben felfüggesztették rövid időre, mert bár a készítményeivel nem volt baj, a hivatalos indoklás szerint „nem megfelelő körülmények között” állították elő azokat. A Nép Ügyvédje idén tavasszal kezdett el vizsgálódni saját hatáskörben, mikor kiderült, hogy az intézet nem gyárt bizonyos oltásokat: a stafilococcus D-t, amit a stafilococcus fertőzéseknél használnak, illetve az influenza, tuberkulózis, diftéria, tetanusz elleni védőoltást. Az ombudsman szerint az egészséghez való alapvető emberi jog megsértését jelenti, és bizonyos mértékben Románia nemzetbiztonságát veszélyezteti, hogy nem gyártják ezeket.
Mivel a gyógyszeripar lobbija kiszámíthatatlan, nem lehet megjósolni, hogy mikor rendeződik a helyzet.
Hiánycikk a négyhónapos csecsemők védőoltása
A rovatból ajánljuk:
Püspöki áldás a felújított kisjenői római katolikus templomra
Átfogó munkálatokat végeztek a Szent Mihály Plébániatemplomban. Megtörtént az ablakok és villanyhálózat teljes cseréje, kialakították a hangosítást, megerősítették a karzatot, belső festést végeztek.
Havazott szerda éjjel, beindultak a hókotrók, pénteken tetőzhet a vihar [FRISSÍTVE]
Péntekre narancssárga viharriasztást adtak ki Arad megyére. Mozgósították a tűzoltókat, figyelmeztetést adott ki az aradi városháza.
Mészár Sándor és Diószegi László az MCC következő meghívottja
A Mathias Corvinus Collegium Aradi Képzési Irodája december 3-án a várja az érdeklődőket a következő nyilvános rendezvényére, melynek címe: Piros-fehérben. A labdarúgás közösségformáló ereje. A román foci két magyar klubvezetője a meghívott.
Megalakult a megyei önkormányzat, egyelőre egy RMDSZ-es tanácsos tett esküt
Mivel öt esetben is visszaléptek a jelöltek, az ő helyüket a listán soron következők foglalták el, de nem mindenki számára érkezett meg a törvényszéki mandátumigazolás.
Második nekifutásra megalakult az aradi képviselőtestület
A két alpolgármesteri tisztség elosztása nem szerepelt napirenden. A román pártok az elnök- és parlamenti választások eredményétől teszik függővé a tárgyalásokat.
A báránybőrbe bújt farkas, az „aranyosan” alkalmatlan és a józan ész – Mivel maradtunk az elnöki vitából?
Nagy várakozások előzték meg az államfőjelöltek hétfő esti vitáját a Digi24-en, amelynek győztese Kelemen Hunor. (x)