A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kérésére a román kormány törölte augusztusban kiadott rendeletének a magyar (és minden más nemzetiségű) diákokat hátrányosan érintő cikkelyét, így újra magyar tanítók oktatják a román nyelvet a magyar elemi osztályokban – adta hírül csütörtökön az RMDSZ.
Nem sokkal később Nelu Barbu kormányszóvivő is megerősítette: a kormány csütörtöki ülésén sürgősségi rendelettel módosította augusztusban elfogadott intézkedését, oly módon, hogy ezentúl az érintett kisebbségi tannyelvű osztályokban egyébként is tanító pedagógusok taníthatják a román nyelvet is. „Gyakorlatilag visszatérünk az idei 9-es számú kormányrendelet előtti állapothoz" – sommázta a szóvivő.
Az RMDSZ hírlevele felidézte: Kelemen Hunor RMDSZ-elnök Liviu Dragneától, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökétől kérte, hogy helyezzék hatályon kívül az elemi osztályosok románnyelv-oktatásában káoszt okozó rendelkezést, amellyel – a tanítók helyett – szaktanárokra bízták a román nyelv oktatását a kisebbségi tanítási nyelvű elemi iskolákban. Az RMDSZ elnöke úgy értékelte: a kormány elfogadta a magyar gyermekek és szülők, a szakma, valamint az RMDSZ érveit, és megértette, hogy az oktatási miniszter lépése szakmailag megalapozatlan és meggondolatlan volt.
A csütörtöki kormányülés előtt Valentin Popa oktatási miniszter bejelentette lemondását arra hivatkozva, hogy nem ért egyet a rendelet visszavonásával. Popát csütörtök reggel parlamenti házelnöki irodájába kérette Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök, aki közvetve őt tette felelőssé azért, hogy az RMDSZ felfüggesztette parlamenti együttműködését a szociálliberális kormánykoalícióval. Popa azzal indokolta lemondását, hogy nem értett egyet a rendelet hatálytalanításával, de nem akarta a kormány stabilitását saját „lelkiismereti" problémáival veszélyeztetni. Bár ő maga nem akart jóváhagyni olyasmit, amivel nem ért egyet, aláírási jogát átruházta Kovács Irén kisebbségi oktatásért felelős államtitkárra – magyarázta a távozó miniszter.
Az intézkedést hatályon kívül helyező csütörtöki kormányülésen az egyik államtitkár képviselte az oktatási tárcát – közölte a kormányszóvivő. Az alkotmány szerint a kormány sürgős esetekben azonnal hatályba lépő kormányrendelettel avatkozhat be a törvényhozásba: ezeket a jogszabályokat később erősítheti meg, módosíthatja, vagy törölheti el a parlament.
Kelemen Hunor szerint a tárcavezető az egyedüli jó döntést hozta meg lemondásával. „Vállalnia kellett a következményét meggondolatlan, szakmailag megalapozatlan lépésének, amellyel zavart okozott több tízezer diák, pedagógus és szülő életében. Szakmai érvek hiányában a románnyelv-oktatást szabályozó kormánycikkelyre nem tekinthettünk másként, mint ámokfutásra, ezért bízunk benne, hogy a kormány a csütörtöki ülésén rendezi ezt a kérdést" – idézte az RMDSZ hírlevele Kelemen Hunort.
Az RMDSZ szerint nem ez volt az egyedüli eset, amikor a miniszter a magyar oktatásra vonatkozó döntéseket hozott anélkül, hogy konzultált volna az érdekképviseletetekkel; Popa kezdeményezésére a kormány nemrég olyan határozatot fogadott el, amely tényként rögzíti a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a helyi Petru Maior Egyetem – a magyar oktatók és hallgatók által ellenzett – egyesítését.
A román média szerint Popát mindenképpen leváltották volna a küszöbön álló, az október 6-7-i népszavazás után esedékes kormányátalakítás során. A román hírtelevíziók felidézték, hogy Popát kínos nyelvtani hibái és a nyomdahibáktól hemzsegő egységes tankönyvek miatt is le akarta már cserélni a Szociáldemokrata Párt.
MTI