Az aradi, pécskai, zimándújfalui, kisjenői, varsándi, szentannai, vadászi és ágyai kirándulók felejthetetlen emlékekkel lettek gazdagabbak.
A gyermekes családok meglátogathatták a Városligetben az Állatkertet, amely Magyarország legrégebbi és a legnagyobb gyűjteményű ilyen intézménye. Itt több mint 17 hektáron 1067 állatfaj körülbelül tíz és félezer egyede látható. Sok gyermeknek (és felnőttnek is) egy életre szóló élményt jelentett az eddig csak tévében látott élőlényekkel a valóságban találkozni. Azok a felnőttek, akiket nem vonzott az állatkert, részt vehettek egy különleges gasztronómiai fesztiválon: a Főzdefeszten, amely a közelben, a városligeti Olof Palme sétányon zajlott. Itt több mint 30 lacikonyhás és közel 60 sörfőzde árulta portékáit: a romániai gasztronómiai kultúrához képest szokatlanul változatos, jó minőségű és elérhető árú ételeket és italokat. A fesztiválon a híres klasszikus eredeti cseh söröktől kezdve egészen a különleges kézműves sörökig, körülbelül 400 sörfajta közül választhatott a szomjas látogató. Itt végre megkóstolhattuk az „Igazi Csíki Sör”-t is, amelyet ugyan Erdélyben készítenek, de Arad megyében nehezen beszerezhető.
Délután az Országházba látogattak az aradiak. Két csoport, 60-60 ember tehetett egy-egy órás látogatást a Steindl Imre építész által tervezett csodálatos épületben, amely Magyarország és a főváros szimbólumává vált. Megtekintettük a felsőházi üléstermet, a társalgót, a díszlépcsőházat és a kupolacsarnokot, ahol 2000. január elseje óta a magyar Szent Koronát és a koronázási jelvényeket őrzik, Európa egyik legrégibb koronázási együttesét, amelyre a nap 24 órájában honvéd koronaőrök vigyáznak. Bár szombat délután volt, és az aradi csoportok kedvéért az országház látogatókat fogadó személyzete túlórázott, mégis mindenki nagyon kedves és segítőkész volt velünk.
A Parlament után a felújított Kossuth teret jártuk be, és – kis szerencsével – azt is láthattuk, amint katonai tiszteletadás mellett a téren álló zászlórúdról bevonták a nemzeti lobogót, amelyet még a nemzeti összetartozás napján, csütörtök reggel vontak fel. Az Országház épületén, a főbejárat két oldalán továbbra is ott lobogott a magyar és a székely zászló. Ottlétünk alatt is rengeteg külföldi turista járt ott, akik a hatalmas égszínkék-aranycsíkos zászló okán az idegenvezetőtől talán most először hallottak a székelyekről és a Romániában élő magyarokról.
Estefelé, a városban sétálva még belehallgattunk a Belvárosi Fesztivál nyilvános ingyenes koncertjeibe, a Zrínyi utcai színpadon például Korda György és Balázs Klári, majd utánuk Soltész Rezső lépett fel. Hazaindulás előtt készítettünk emlékül egy közös képet a partiumi zászlóval a Parlament előtt. Az elégedett Arad megyei barátainknak megígértük, hogy még sok hasonló programot fogunk szervezni.
Burián Sándor,
az Arad megyei EMNP elnöke