Az iránytűk gyakorlati célt is szolgálnak, hiszen a diákok ettől az évfolyamtól kezdve tanulják a földrajzot, másrészt azt szimbolizálták, hogy az egyesület által szervezett három kiránduláson szerzett és elraktározott ismeretek később segíthetnek majd eligazodni a gyerekeknek a tanulmányok és pályaválasztás labirintusában, illetve irányt mutatnak a hovatartozásban, a magyar közösségen belüli szerepvállalásban.
A kirándulásokat a Magyar Kormány Nemzetpolitikai Államtitkársága támogatta a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által. A Hagyományőrző kirándulások szórványban élő iskolások számára című pályázat keretében a gyerekek szeptember 14-én a Maros-ártér Tájvédelmi Körzet látógatóközpontját keresték fel, október 6., a nemzeti gyásznap előtt két nappal pedig a világosi fegyverletételi tárgyalások helyszínére kirándultak. Október 11-én a Tornyai Tájházban az egykori alföldi paraszti lét hétköznapjait bemutató népi gyűjteménnyel, az őszi betakarítási munkálatokkal és eltevésekkel ismerkedtek meg.
Ezzel a csoport elmélyítette ismereteit a szűkebb és tágabb környezetének természeti örökségével, növény- és vadvilágával kapcsolatban, felkereshette a magyar történelmi emlékhelyek egy részét, valamint a népszokásokkal, népi mesterségekkel, a háztáji gazdálkodás alapismereteivel gazdagodott.