Az EMNP és az EMNT közös nyilatkozata a szoborgyalázásról

Az Erdélyi Magyar Néppárt és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Arad megyei szervezetei az alábbi közös nyilatkozatot adták ki a Szabadság-szobor megrongálása ügyében.

A valós történelmi megbékélés előfeltétele a közös történelem tényszerű feldolgozása

Az aradi Szabadság szobor szombat délelőtti meggyalázását felháborító magyarellenes provokációnak tartjuk. Eddig úgy gondolhattuk, hogy erdélyi összehasonlításban Aradon toleráns interetnikai légkör alakult ki, melynek keretében a hatóságokkal és a román ajkú többséggel viszonylag súrlódásmentesen tud együtt élni a kisebbségbe szorult magyarság.

Zala György alkotása egyszerre jelképezi számunkra a magyarságunkat, történelmünket és szabadságvágyunkat. Ezért e műemlék megrongálása és obszcén feliratokkal való megbecstelenítése mélyen sért minden aradi és nem aradi magyart. Csak remélni tudjuk, hogy a rendőrség megtalálja az elkövetőket.

Még ha ez a rongálás csak három fiatal meggondolatlan cselekedete is volt, akkor is be kell lássuk, hogy a román lakosság nagy része csak tolerálja ezt a műemléket. Nem csak, hogy nem érzi, nem érezheti magáénak, hanem egyenesen irritálja a szobor visszaállítása egy központi téren, mely, hadd jelezzük ismét nem azonos a szobor hajdani közterével. A románság hozzáállása egyenesen következik a Trianon óta eltelt közel 100 év félretájékoztatásából és tudatos történelemhamisításából. Jelenleg Romániában a többség úgy gondolja, hogy az aradi 13 „tábornok” felelős 40.000 erdélyi román lemészárlásáért és 300 móc falu felégetésért, holott ennyi áldozata összesen nem volt az erdélyi harcoknak s számok emlegetése nem egyéb mint légből kapott magyarellenes fekete propaganda. De amíg a románok így gondolkodnak vértanúinkról, borítékolható több hasonló akció a szobor ellen a jövőben.

Ezért a helyzetért nem csak a román hatalom és tömegtájékoztatás a felelős, hanem az erdélyi magyar értelmiség is, amely 25 évvel a kommunizmus bukása után sem volt képes kiállni a nyilvánosság elé és kezdeményezni közös román-magyar történelem vitás pontjainak nyílt megvitatását. Egymás elfogadása csak egymás megismerésén keresztül lehetséges.

Nem tűrhetjük tovább történelmünk vitás kérdéseiben a médiából áradó hazugságáradatot, amit a hivatalos román diplomácia nemhogy cáfolna, de még tetéz is. Elfogadhatatlan, hogy 1848-as forradalomról csak a magyar vérbíróságokat emlegetik, de az azokat kiváltó cselekményeket, a román szabadcsapatok által elkövetett, több mint nyolcezer ártatlan magyar civil bestiális lemészárlását már nem. Észak-Erdéllyel kapcsolatban is csak a magyar csapatok Ippen és Ördögkúton elkövetett mészárlásait emlegetik, a Maniu-gárdák 1944-es gyilkosságait vagy gyantai magyarok lemészárlását már nem.

Nagyenyeden utcát neveztek el a város magyar lakosságát 1849-ban kiirtó Axente Severről, de erre, az ortodox újév alkalmából elkövetett mészárlásra, csak egy római szám emlékeztet a vártemplom falán. Ompolygyepűn is csak a „PAX” felirat maradhatott az emlékművön, semmi több. Ezért a környék román lakosságában az tudatosult, hogy ott 1848-ban sok ártatlan románt öltek meg a magyarok, holott ott a Zalatnáról menekülő 700 magyar nőt és gyermeket mészárolták le román szabadcsapatok.

Mindezeket megfontolva az Erdélyi Magyar Néppárt és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács  Arad megyei szervezetei 2015 októberében egy román-magyar történész kerekasztalt szerveznek, melynek keretében első lépésként az 1848-49-es erdélyi eseményeket, a román és magyar atrocitásokat fogják a meghívottak megtárgyalni. Mert semmilyen „megbékélés” nem lehetséges  közöttünk addig, amíg a többség manipulált, torzított történelmi információkra építi magyarságképét, amíg háborús bűnösnek tekinti azokat a hősöket, akik Szabadság, a Habsburg birodalom minden népének szabadsága oltárán áldozták fel életüket.

 

Burián Sándor                                                 Borbély Zsolt Attila

az Arad megyei EMNP elnöke             az Arad megyei EMNT elnöke

A rovatból ajánljuk:

„1989 decembere óta folyamatosan magyar ügyet szolgálok” – Négy nap alatt két díjat is átvehet Nagy István [AUDIO]
Szombaton Budapesten a Falvak Kultúrájáért Alapítvány a Magyar Kultúra Lovagjává üti a korábbi pécskai alpolgármestert, január 22-én pedig az aradi Kölcsey Egyesület 2024-es Kölcsey-díját veheti át az aradi magyarságért és a szellemi örökség védelméért végzett munkája elismeréseként.
Elhunyt Sallai Jakab baptista lelkipásztor
Mindössze 49 éves volt az aradi Reménység gyülekezet pásztora.
Az utolsó parkolószenzorokat helyezik el a belvárosban, indulhat az okosparkolás
Pénteken és szombaton szerelnek, kérik az autósok közreműködését és megértését.
Román aggodalom a magyar MVM terjeszkedése miatt a hazai energiapiacon
Az energiaügyi minisztériumnak nem tetszik, hogy a magyar állami vállalat kereskedelmi kapcsolatokat ápol az orosz Gazprommal és a Roszatommal.
Az RMDSZ nem támogat olyan közigazgatási reformot, amely megváltoztatja az etnikai arányokat
Kelemen Hunor szerint a közigazgatás nem profitorientált tevékenység, ezért nem lehet a kis községeket felszámolni.
Arad megyében is épülnek kerékpárutak a töltéseken [AUDIO]
A projekt kettős célt szolgál: az árvízvédelmi infrastruktúra felújítását és megerősítését, továbbá az aktív turizmus feltételeinek bővítését.