A kezelés lényege, hogy a már gyógyult személyek vérplazmájából nyert antitesteket adják be a súlyos betegeknek. Laura Păcurar, az Aradi Vérközpont igazgatója elmondta, hogy kedden vették le az első mintát egy, a tbc-kórházban dolgozó asszisztensnőtől, aki önként jelentkezett donornak. Csak a szükséges tesztek elvégzése után kezdik meg a kezelést és kérnek fel donornak további gyógyult személyeket – hangsúlyozta a doktornő.
Az egészségügyi minisztérium által kidolgozott módszertan szerint végzik a vérplazmakezelést, azaz csak nagykorú, súlyos állapotban lévő, lélegeztető gépre szoruló, vagy gyorsan romló állapotú, COVID-19-betegséggel diagnosztizált személyeknek adják be. A donoroktól egyszerre 600 milliliter plazmát szívnak le, ebből három dózis állítható elő; a plazma mínusz 25 Celsius-fokos hőmérsékleten egy évig tárolható – tette hozzá az igazgató.
Iustin Cionca, a megyei tanács elnöke szerint az országos protokoll szerint minden koronavírussal fertőzött elhunyt személy halálozását a járvány számlájára írják, még ha más súlyos betegségben szenvedett, akkor is. Mivel Arad megyében köztudomásúan sok a daganatos megbetegedés, ráadásul sokan végső stádiumban vannak, ha igazolták náluk a fertőzést, koronavírusban elhunytnak nyilvánítják őket, ha éppenséggel nem is az ragadta el őket.
A tanácselnök szerint ezért szerepel Arad a halálozási listán az elsők között. „Viszont a gyógyultak számát tekintve is élen járunk, a hétvégére a becslések szerint eléri a háromszázat azoknak a száma, akik távozhattak a kórházakból” – ellensúlyozta a negatív adatot.
A Mosóczy-telepi tüdőszanatórium és a Városi Kórház 279 fenntartott kórházi ágya közül 179-et foglalnak el jelenleg koronavírusos betegek – hangzott el a sajtótájékoztatón. A járványkórházban megszűntetik a koronavírusos személyek kezelését (pontosabban a városiba kerülnek át), az Expón felépített tábori kórházat pedig nem kellett még igénybe venni.