Aradi gyökereiről mesél a budapesti Jankó család

Május 13-án, szerdán 18 órától az aradi Csiky Gergely Főgimnázium díszteremben előadást tart a budapesti Jankó házaspár, András és Jankóné Pajor Ildikó – közölte az aradi Kölcsey Egyesület elnöke, Jankó András.

Az aradi és a budapesti Jankóékat érdekesen hozta össze a sors. „A Duna TV Térkép című műsorában egyszer én is szerepeltem – idézte fel a Kölcsey Egyesület elnöke. – Ott figyelt fel rám a budapesti Jankó András, és a szerkesztők segítségével fel is vette velem a kapcsolatot. Érdekesség, hogy a szerkesztő is Jankó, Anita Szabadkai születésű s tavaly szeptemberben már járt Aradon is. Kialakult egy kapcsolat közöttünk, és tavaly meg is látogattuk őket. Amikor az első alkalommal kezet fogtunk, el se engedte a kezemet, hanem megfordította és megnézte a tenyér rajzaimat és azt mondta: nem vagyunk vérrokonok, de azért barátok lehetünk, és rokonoknak is tarthatjuk magunkat. A beszélgetések közben rájöttünk, hogy vérrokonság nélkül is sok mindenben hasonlítunk egymásra, például a hobbink is ugyanaz, és hogy a budapesti Jankó család is Aradi gyökerű. Végül is annyi kapcsolatot találtunk a házaspár ősei és városunk között, hogy úgy éreztem, hogy ezek a dolgok mást is érdekelhetnek, s így elhatároztunk, szervezünk egy találkozót az aradiakkal.”

A névrokon nagyapja Jankó Gyula, Aradon a Fa- és Fémipari Szakiskola igazgatója és az Aradi Ipartestület elnöke volt, de 1913 óta a Budapest Iparművészeti Iskolában is tanított. 1918-ban úgy döntött, hogy egész családjával átköltözik Magyarországra. Már Aradon is készített képzőművészeti alkotásokat, amiből kettőt Ujj János is megemlít az Emlékhelyek és emlékművek Arad megyében című könyvében. De a fő műve, ami még most is köztéren áll Budapesten, a Margit-szigeti Zenélő Kút.  Erről, de még sok minden másról is fog beszélni a budapesti Jankó András. Felesége Jankóné, Pajor Ildikó a család egy másik őséről, üknagybátyjáról, a vértanúhalált halt Hruby Gyuláról, az 1848–49-es szabadságharc huszár őrnagyáról, Görgey szárnysegédjéről mesél majd. Hruby Gyulát Aradon a nagymamája (mostani nevén Stejarului utcai) lakásából vitték el Haynau emberei. Átszállították Temesvárra, ahol rögtönítélő bíróság halálra ítélte, és ki is végezte. De nemcsak a hős sorsáról fogunk hallani, hanem a hagyatékáról is, mert minden holmija a nagymamájánál maradt Aradon: egyenruhája, kardja, levelei, hogy végül a Budapest Hadtörténeti Múzeumba kössenek ki.

A jövő szerdai előadásokra szeretettel várnak minden érdeklődőt.

A rovatból ajánljuk:

„1989 decembere óta folyamatosan magyar ügyet szolgálok” – Négy nap alatt két díjat is átvehet Nagy István [AUDIO]
Szombaton Budapesten a Falvak Kultúrájáért Alapítvány a Magyar Kultúra Lovagjává üti a korábbi pécskai alpolgármestert, január 22-én pedig az aradi Kölcsey Egyesület 2024-es Kölcsey-díját veheti át az aradi magyarságért és a szellemi örökség védelméért végzett munkája elismeréseként.
Elhunyt Sallai Jakab baptista lelkipásztor
Mindössze 49 éves volt az aradi Reménység gyülekezet pásztora.
Az utolsó parkolószenzorokat helyezik el a belvárosban, indulhat az okosparkolás
Pénteken és szombaton szerelnek, kérik az autósok közreműködését és megértését.
Román aggodalom a magyar MVM terjeszkedése miatt a hazai energiapiacon
Az energiaügyi minisztériumnak nem tetszik, hogy a magyar állami vállalat kereskedelmi kapcsolatokat ápol az orosz Gazprommal és a Roszatommal.
Az RMDSZ nem támogat olyan közigazgatási reformot, amely megváltoztatja az etnikai arányokat
Kelemen Hunor szerint a közigazgatás nem profitorientált tevékenység, ezért nem lehet a kis községeket felszámolni.
Arad megyében is épülnek kerékpárutak a töltéseken [AUDIO]
A projekt kettős célt szolgál: az árvízvédelmi infrastruktúra felújítását és megerősítését, továbbá az aktív turizmus feltételeinek bővítését.