Aradon is megtartották az Európai Örökség Napjait, amelyre minden szeptember harmadik hétvégéjén kerül sor. Szombaton az egykori Magyar Királyi Főgimnázium – restaurálás alatt álló – épületébe hívták a közönséget.
Az 1873-ban elkészült, négy utcára néző, zárt belső udvarú Magyar Királyi Főgimnázium alapkövét Eötvös József kulturális miniszter tette le, és évtizedekig az egyik legrangosabb magyar vidéki gimnáziumként működött. Építését a magyar állam mellett az aradi Bibich Alapítvány finanszírozta, de 1919-ben elvette a román állam. A gyulai születésű 19. századi román oktatásszervező és költő, Moise Nicoară nevét vette fel, később Slacivi-líceumnak hívták, jelenleg ismét Moise Nicoară Főgimnázium. A rendszerváltás előtt volt magyar – később magyar-német vegyes – tagozata, jelenleg kizárólag románul folyik benne az oktatás.
Az iskola restaurálás és modernizálás alatt áll, nagyjából 60 százaléka kész a munkának. A felújítás során néhány korábbi otromba beavatkozást kijavítottak a műemléképületen, viszont a hőszigetelő nyílászárók miatt a régi ablakformák sérültek, és a mozaikpadlót is kicserélték – hívta fel a figyelmet Nagy Sándor építész, a Pro Urbe Társaság elnöke, hozzátéve azonban hogy a padlófűtés beszerelése, a komfortteremtés megért ennyi áldozatot. A társaság Pro Urbe némely tagja nehezményezte, hogy a lomtalanítás során muzeális értékű, a letűnt időkre emlékeztető használati tárgyat kidobtak az iskola pincéjéből, mire az igazgatónő vállvonogatva annyit felelt, hogy nem volt hely a tárolásukra.
„Azt hiszem, egy gyerek jobban tanul egy szép építésű környezetben, ami egyben nevelő hatással is van rá” – összegezte a látottakat Nagy Sándor.
Az Európai Örökség Napjait 7. alkalommal szervezték meg Aradon. Az előző években a vár, a víztorony, a zsinagóga és a régi kőszínház kapuit is megnyitották a látogatók előtt.
„Mindig valami újat szeretnénk az aradiaknak bemutatni, amivel jobban tudjuk tájékoztatni történelmi szempontból, művészeti szempontból, és hogy mi hárul ránk, hogy ezt az örökséget továbbadjuk a következő generációknak” – nyilatkozta Groşan Nóra, a polgármesteri hivatal kulturális bizottságának munkatársa.
Az iskolában 940 diák tanul, de az építkezés miatt csak egy évfolyamnak (kb. 150 tanulónak) kell délután járnia iskolába. A volt Magyar Királyi Főgimnázium restaurálását a jövő nyáron fejezik be, utána bekerül az aradi turisztikai látványosságok közé, mint a 19. századi magyar építészet legjelesebb emlékeinek egyike.
Hallgassa meg Pataky Lehel Zsolt összeállítását, amely a Temesvári Rádió számára készült.
[audio src="http://aradihirek.ro/wp-content/uploads/media/Europai Orokseg Napja 2012.mp3"]