Elsőként Călin Bibarț aradi polgármester köszöntötte a jelenlévőket, felidézve, hogy a húsz évvel ezelőtti „feszült hangulat” után ma már „normalitás számunkra a szobor”. „Ebben a húsz évben többször, főleg március 15-én és október 6-án mi, aradiak, akármilyen nyelven is mondjuk a Miatyánkot, bebizonyítottuk, hogy mások vagyunk – mások számára követendő példa. Már az európai uniós tagság előtt bebizonyítottuk, hogy Európába tartozunk lélekben, gondolkodásmódunkban, a békés együttéléssel. Ez mindenki érdeme, minden aradié! Köszönöm azoknak, akik 20 éve hozzájárultak a megbékélési park létrejöttéhez, amelyben a két emlékmű azt a szabadságot jelképezi, amit csak akkor tudunk igazán értékelni, ha elveszítjük” – fogalmazott beszédében az elöljáró.
Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke az először 1890. október 6-án felállított emlékmű történetét is felidézte. „A szabadságunkat jelentő szimbólumot a trianoni döntés után eltávolították addigi helyéről, és éppen annak a várnak az árkába száműzték, mely a vértanúk kivégzésének helyszíne volt. (…) De szerencsére a szobor maga elkerülte vértanúságot, fizikai valójában is túlélte az idő és az emberi gonoszság próbáját” – fogalmazott, emlékeztetve, hogy a Szabadság-szobor létezésének 134 évéből csupán 63 évet töltött szabadságban.
- Hallgassa meg Kelemen Hunor beszédét:
A magyar kormány nevében felszólaló Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter elismerte, hogy először jár ugyan Aradon, de nem ismeretlen számára a város. „Nincsen olyan magyar, aki már kora gyermekkorában ne ismerné meg Arad nevét, és a városhoz kötődő jelentést, Arad helyét a magyar történelemben. Arad mindannyiunk számára az áldozatkészség, a hazaszeret, az önfeláldozás és a szabadságért élni-halni tudás szimbóluma” – mondta Navracsics.
- Hallgassa meg a beszédet:
Markó Béla, az RMDSZ volt szövetségi elnöke, egykori miniszterelnök-helyettes szerint „ma már nemcsak a gyásznapunk van minden évben ebben a városban, hanem ünnepnapunk is”. „Erdélyben, ami egyik népnek ünnep, az a másiknak gyász szokott lenni. Éppen ezért jelent sokat az aradi példa” – mondta.
- Hallgassa meg Markó Béla beszédét:
Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ Arad megyei szervezetének elnöke beszédében kiemelte, hogy az elmúlt két évtizedben „belaktuk a teret”, utalva arra, hogy a magyarság a Szabadság-szobornál ünnepli március 15-én az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc kitörését, ott emlékezik október 6-án a véres megtorlásra, és 2021 óta ott szervezik meg az Aradi Magyar Napok fesztiválhétvégéjét.
- Hallgassa meg Faragó Péter beszédét:
A beszédek végén a meghívottak megkoszorúzták a Szabadság-szobrot és a román ’48-as emlékművet, az estet pedig a Kolozsvári Állami Magyar Opera szabadtéri gálaműsora zárta.