A közösségrombolás terve

Illusztráció | Forrás: RMDSZ

Illusztráció | Forrás: RMDSZ

Régi hibánk nekünk, politikusoknak, hogy nem mindig tudunk egyszerűen fogalmazni. Gyakran belebonyolódunk az adminisztratív nyelvezetbe, eltévedünk a részletekben, a csattanót magyarázzuk ahelyett, hogy a vicc elejével kezdenénk. Ez most a legkevésbé sem vicc, de kezdjük az elejéről.

Az USR leporolta Băsescu régi tervét, és az elmúlt hetekben a parlament elé terjesztette. Ők így akarják megmenteni Romániát. A jelenlegi 41 megyéből 8-at hoznának létre, teljesen megváltoztatva az etnikai arányokat és felülírva a történelmi hagyományokat. Ezen kívül a városok és a kistelepülések számát is csökkentenék,

20 ezer lakos alatt megfosztanák a településeket a városi rangtól, a községeknek pedig 3000 lakost írnak elő.

És ezek csak a legdrasztikusabb intézkedések.

Évekkel ezelőtt Băsescunak volt ez a terve, több „problémát” akart megoldani vele: többek között a magyar közösségek gyengítését. De ha a gyökereit vizsgáljuk, bizony Ceaușescu éppen fél évszázados „szisztematizálásáig” tudjuk visszavezetni az USR mesterkedését. Ez volt a falurombolás hivatalos neve, és hasonló volt a célja is. Legyen kevesebb település Romániában. Most nem bulldózereket vetnek be, „csak” jogszabályokat. De a cél ugyanaz: a közösségrombolás.

Miért baj az, amit elterveztek?

Először is megszűnnének a magyar többségű vagy jelentős magyar lakossággal rendelkező megyék. Ennek következményei katasztrofálisak lesznek:

magyar intézmények szűnhetnek meg, korlátozzák a hivatalos anyanyelvhasználatot, és a polgárok számára az ügyintézés nehezebb és drágább lesz. A teljes politikai kiszolgáltatottságba taszítanák az erdélyi magyarokat.

A mi közösségünket érintő problémák csak számunkra fontosak. De vajon a román nemzetiségű polgároknak miért lesz jó, ha több száz kilométert kell majd utazniuk ügyeket intézni?

Ez az ostoba terv egyértelműen a helyi közösséget akarja elsorvasztani, a magyarokat pedig különösen sújtaná. Megszűnnének a szórványban a kis magyar szigetek, amilyen Szék, vagy a hagymájáról híres Szilágyperecsen. Megszűnne a magyar többség a besztercei Árpástón vagy a máramarosi Hosszúmezőn, és folytathatnám a sort.

2011-ben megakadályoztuk az akkori hasonló kezdeményezést. Mert volt hozzá erőnk és befolyásunk. Most újra ellen kell állnunk az erőszakos központosításnak. Ehhez pedig a magyarok egységes kiállására és támogatására van szükségünk.

Most, amikor újra beleszólhatunk abba, hogy kik vezessék az országot az év végétől, gondoljunk a feladatainkra és a felelősségünkre is. Én arra kérek mindenkit, hogy döntsünk józan ésszel, hogy az ostor ne rajtunk, magyarokon csattanjon ezúttal sem!

Kelemen Hunor publicisztikája

A rovatból ajánljuk:

A választói akarat lekezelése: nem alakulhatott meg az aradi helyi tanács [AUDIO]
Csak az RMDSZ és az AUR képviselői jelentek meg az alakuló ülésen, amelyet november 19-én megismételnek. A jelenlévő tanácsosok letették a hivatali esküt.
Adventi koszorúkészítő-maraton
Megyeszerte közel kéttucat településen szervez közös adventi koszorúkészítést az RMDSZ és a Pro Identitas Egyesület.
Közel húszezer Arad megyei személy nem rendelkezik érvényes igazolvánnyal
Vagy lejárt az érvényessége, vagy még nem váltották ki az okmányt.
S.O.S. Románia Párt az ország összes polgárának javát akarja
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Filiala Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Japán sztrájk az állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági igazgatóságon
Az alkalmazottak szerint míg más intézményekben nőttek a fizetések, ők 2017-től nem kaptak béremelést, az állatorvosoknak havi nettó 3500 és 6000 lej közötti a bérük.
Hétfőn alakul meg az aradi önkormányzati képviselőtestület [FRISSÍTVE]
A június 9-i – előre hozott – helyhatósági választásokon megválasztott városi tanácsosok hétfőn 14.30-kor tesznek hivatali esküt. A 23 fős testületben két tagja van az RMDSZ-nek.