1848–1849 aradi áldozatai – civilek és közkatonák [AUDIÓ]

A Beller-ház Újaradon

 

Az 1849-es szabadságharc vérbefojtása a köztudatban eggyé vált a 13 aradi honvédtábornok (valójában főtiszt, mert nem mind volt tábornoki rangban) október 6-i kivégzésével. Valójában sokkal több mártír volt Aradon, hiszen a főtiszteken kívül számos alacsonyabb rangú tisztet és közkatonát is kivégeztek. 120-nál is többre tehető a halálos ítéletek száma, illetve több százan voltak azok, akik az aradi várbörtönben sínylődtek a szabadságharc leverése után.

…és a lövedékek a ház falába beépítve

 

Emellett rengeteg civil áldozata is volt az aradi harcoknak. A császári katonák a várból több mint 90 napig ágyúzták a honvédkézre került várost, és felbecsülhetetlen a lakossági áldozatok száma. Néhány épület ma is őrzi Aradon a 162-163 évvel ezelőtti bombázások nyomait – mesélte Puskel Péter nyugalmazott újságíró, helytörténész, akivel Pataky Lehel Zsolt beszélgetett. Hallgassa meg a Kossuth Rádió számára készült interjút.

[audio src="http://aradihirek.ro/wp-content/uploads/media/1848-1849 civil aldozatai.mp3"] 

A rovatból ajánljuk:

Az 1989-es forradalom áldozataira emlékeztek Aradon
Az 1989 decemberében kitört rendszerváltó forradalomra és annak aradi áldozataira emlékeznek a napokban. Az Arad Megyei Tanács nevében Péró Tamás helyezte el az emlékezés koszorúját.
Kocsik Imre: az alpolgármesteri tisztség elnyerése erőt adhat a magyar közösségnek [AUDIO]
Húsz év után sikerült ismét RMDSZ-es alpolgármestert állítani Pécskán, ami erőt adhat a jövőben a helyi magyar közösségnek.
„Karácsony a reményünk forrása”
Az alábbiakban Pál József Csaba temesvári római katolikus megyéspüspök karácsonyi üzenetét közöljük.
A forradalom kitörésének 35. évfordulójára emlékezünk
December 21–23. között több helyszínen is megemlékeznek Aradon. Hétfőn Tóth Sándor kopjafájánál tartanak koszorúzást.