Támogatnák a fokhagymatermesztőket

Hektáronként több mint 14 ezer lejes (maximum 3000 eurós) de minimis támogatást nyújt idén a mezőgazdasági minisztérium a fokhagymatermesztőknek – derül ki a szaktárca honlapján közzétett határozattervezetből.

Ennek értelmében több mint 7,5 millió lejt, azaz 1,58 millió eurót különítettek el a költségvetésből a fokhagymatermesztők támogatására.

Ahhoz, hogy megkapják a de minimis támogatást, az igénylőknek legalább 3 ezer négyzetméteres területen kell fokhagymát termeszteniük, és hektáronként minimum 3 ezer kilogrammos mennyiséget kell értékesíteniük, amit igazoló iratokkal kell bizonyítaniuk. Az igénylő gazdáknak ugyanakkor szerepelniük kell az illetékes önkormányzat nyilvántartásában.

A határozat azt is leszögezi, hogy a megyei mezőgazdasági igazgatóságok képviselői a vegetációs periódusban ellenőrzéseket végeznek majd az érintett területeken, hogy valóban folyik-e a termesztés.

2020-ban július elseje és november 20. között kell értékesíteni a terményt, az ezt bizonyító okiratokat pedig november 27-ig kell benyújtani a megyei mezőgazdasági igazgatóságokhoz.

Az elmúlt években csaknem 20 százalékkal visszaesett Romániában a fokhagymatermés mennyisége: míg 2010-ben 67 ezer tonna termett, 2017-ben valamivel több mint 55 ezer tonnát takarítottak be. Mindeközben jelentősen nőtt az import, hogy fedezni tudják a belföldi fogyasztást.

2017-ben 9974 hektáron termett fokhagyma Romániában, erről a területről 55 673 tonnát takarítottak be. A legnagyobb területeken Botoşani, Dolj, Iaşi, Mehedinţi, Suceava, Teleorman és Temes megyében termesztettek fokhagymát.

Romániában 155,9 kg-ra tehető a lakosonkénti évi átlagos zöldségfogyasztás, és ebből 2,2 kilót (1,41 százalékot) tesz ki a fokhagyma.

2017-ben több mint hatezer tonna fokhagymát importált az ország. Az uniós országok közül Hollandiából, Csehországból, Spanyolországból, Magyarországról, Németországból, Franciaországból, Lengyelországból és Bulgáriából, az EU-n kívülről pedig Törökországból, Kínából, Egyiptomból és a Moldovai Köztársaságból érkezett a legnagyobb mennyiség.

Agerpres

A rovatból ajánljuk:

Megkapta az összes engedélyt az ottlakai–nagypéli napelempark
Európa legnagyobb napelemparkja lesz a 800 millió euróból épülő, több mint ezer hektáros és 1044 MW teljesítményű létesítmény.
Emelkedőben a munkanélküliség, további elbocsátások várhatók az autóiparban
Arad megyében a múlt év végén 1,64 százalékos volt a munkanélküliségi arány.
Január 20-tól fizethetők a helyi adók és illetékek Aradon
Az első félévi részlet határideje március 31., de aki egész évre kifizeti, 10 százalékos kedvezményt kap.
Megszavazták a helyi adók és illetékek mértékét a 2025-ös évre
Aki 2025. március 31-ig kifizeti az egész éves adót, 10 százalékos kedvezményben részesül.
Románia még mindig a kullogók között áll az EU-ban a minimálbér tekintetében
Még úgyis, hogy az elmúlt tíz évben az nálunk nőtt a legnagyobb mértékben a minimálbér.
Jó évet zárt a kamara, jövőre cégalapításra hirdet pályázatokat
Fellendülést hozhat a megye gazdaságának a schengeni csatlakozás az intézmény elnöke szerint.