Módosították a nyugtalottót, mert túl sokfelé oszlott a nyeremény

A képviselőház szerdán módosította az úgynevezett nyugtalottóról szóló rendeletet, meggátolandó, hogy a nyeremény túl sok nyertes között oszoljon meg és elveszítse varázsát.

A  kormány az adócsalás visszaszorítását célzó intézkedések között vezette be tavasszal a nyereményjátékot, amellyel arra akarja ösztönözni az embereket, hogy minden vásárlásnál igényeljenek nyugtát, és ezzel adózásra kényszerítsék az esetleg feketézni próbáló boltosokat.

A kormány húzásonként egymillió lejes nyereményalappal honorálja önkéntes „adóellenőreit”, ám az első, április 13-án megejtett húzás nyomán több mint 18 ezer nyertes nyugtát vittek be az emberek az adóhatósághoz, így egy-egy szerencsés pénztárblokkal alig több mint 50 lejt lehetett nyerni. A sorsoláson egy dátumot és egy 1 és 999 lej közötti nyertes összeget határoznak meg. Az első húzáson a február 7-én kiállított 6 és 6,99 lej közötti értékű pénztári nyugtákat nyilvánították nyerőnek, ám – kis összegről lévén szó – nagyon sok vásárló akadt, akinek volt ilyen nyugtája.

A hasonló „inflációt” megelőzendő a képviselőház azzal a módosítással szavazta meg szerdán a nyugtalottó bevezetéséről szóló sürgősségi kormányrendeletet, hogy száznál több nyertes esetén egy második sorshúzással választják ki azt a száz nyugtát, amelynek a tulajdonosa valóban jutalomban részesül. Így a nyeremény mindenképpen tízezer lej fölötti lesz.

A jogszabály ellen voksoló liberális ellenzék szónoka azt mondta: a szociáldemokrata kormány szerencsejátékosok szórakozásává züllesztette az adózási fegyelem növelésének ügyét, a kormánypárt frakcióvezetője viszont azzal érvelt, hogy a nyugtalottónak és az adóhatóság látványos razziáinak köszönhetően 1,2 milliárd lejes többletbevétele volt az első negyedévben a román költségvetésnek a tavalyi év hasonló időszakához képest.

A román költségvetési tanács adatai szerint 2013-ban a GDP 16 százalékát tette ki az adócsalás Romániában.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Megkapta az összes engedélyt az ottlakai–nagypéli napelempark
Európa legnagyobb napelemparkja lesz a 800 millió euróból épülő, több mint ezer hektáros és 1044 MW teljesítményű létesítmény.
Emelkedőben a munkanélküliség, további elbocsátások várhatók az autóiparban
Arad megyében a múlt év végén 1,64 százalékos volt a munkanélküliségi arány.
Január 20-tól fizethetők a helyi adók és illetékek Aradon
Az első félévi részlet határideje március 31., de aki egész évre kifizeti, 10 százalékos kedvezményt kap.
Megszavazták a helyi adók és illetékek mértékét a 2025-ös évre
Aki 2025. március 31-ig kifizeti az egész éves adót, 10 százalékos kedvezményben részesül.
Románia még mindig a kullogók között áll az EU-ban a minimálbér tekintetében
Még úgyis, hogy az elmúlt tíz évben az nálunk nőtt a legnagyobb mértékben a minimálbér.
Jó évet zárt a kamara, jövőre cégalapításra hirdet pályázatokat
Fellendülést hozhat a megye gazdaságának a schengeni csatlakozás az intézmény elnöke szerint.