Szijjártó Péter az egy éve Arad megyében átadott Feketegyarmat-Dénesmajor út szalagvágásán is fontosnak nevezte új határátkelőhelyek építését
Megállapodott a magyar–román gazdasági vegyes bizottság összehívásáról Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára, a vegyes-bizottság magyar társelnöke Andrei Gereával, a bukaresti kormány gazdasági miniszterével, a gazdasági vegyes-bizottság román társelnökével hétfőn Bukarestben. A testület február 27-28-án Budapesten fog összeülni.
Szijjártó Péter az MTI-nek elmondta: „Magyarországnak stratégiai nemzetgazdasági érdeke fűződik a magyar–román gazdasági együttműködés fejlesztéséhez. Románia a hatodik legfontosabb kereskedelmi partnere Magyarországnak, mi pedig Románia ötödik legfontosabb kereskedelmi partnerei vagyunk. A magyar export 4,8 milliárd euró, és ez tovább szeretnénk növelni” – hangsúlyozta. Tájékoztatása szerint a gazdasági vegyes bizottság ülésének fő napirendi pontja a befektetések és beruházások kölcsönös ösztönzése lesz. Ennek érdekében a magyar Eximbank már megállapodást kötött az OTP romániai cégével, hogy minél több magyar cég romániai piaci sikerét tudják elősegíteni. Beszámolt arról is, hogy román partnerével megállapodtak a határátkelőhely-építési program felgyorsításában, amelynek nagy gazdaságfejlesztési jelentőséget tulajdonítanak. „A határ menti kis- és közepes vállalkozások számára a piac gyakorlatilag le van felezve azáltal, hogy átjárhatatlan a határ. Míg Közép-Európában három-négy kilométerenként át lehet járni a határon, addig a határátkelőhelyek átlagos távolsága a magyar–román határszakaszon 45 kilométer” – magyarázta az államtitkár. A magyar fél ezért 26 olyan lehetséges határátkelő tervét készül megvitatni a román féllel, amelyeket a 2014–2020 európai uniós költségvetési időszakban lehetne megvalósítani – tette hozzá.
A külügyi és külgazdasági államtitkár elmondta, hogy Magyarország az energetika területén is előrelépést szeretne, és kormányközi megállapodás tervezetét adta át a román félnek a határ menti szénhidrogén-lelőhelyek közös kutatásáról. „Fontos a 2010-ben átadott magyar–román gázösszekötő vezeték kétirányúsítása, hiszen Közép-Európa energiabiztonságához nagy mértékben hozzájárulnak a gázvezeték-rendszerek összeköttetései. A magyar–szlovák gáz interkonnektoron a kereskedelmi forgalom 2015 elején meg fog indulni. Szeretnénk, ha záros határidőn belül kétirányú forgalom lenne a magyar–román vezetéken is” – hangsúlyozta a külügyi és külgazdasági államtitkár.
Szijjártó Péter a 17 ország részvételével zajló Kelet-Közép-Európa (KKE)–Kína csúcstalálkozón részt vevő, Orbán Viktor miniszterelnök vezette magyar kormányküldöttség tagjaként tartózkodik a román fővárosban. A kedd délelőtt zajló csúcstalálkozó idején KKE–Kína gazdasági és kereskedelmi fórumot is rendeznek a bukaresti parlament épületében, mintegy 1500 – köztük 300 kínai – üzletember részvételével.
MTI