Lenyomják a torkunkon a többszörös fizetésüket

Az eddigi többszörösére emelte az ország 48 vezető tisztségviselőjének járandóságát a kormány – jelentette be Gabriel Oprea ideiglenes miniszterelnök, hozzátéve, hogy az év végéig valamennyi közalkalmazott béremelésben részesül.

A kormány szerdai ülésén rendeletet fogadott el arról, hogy augusztustól megemeli a román államfő, a miniszterelnök, a parlamenti elnökök, a miniszterek és titkosszolgálati igazgatók járandóságát. A média úgy tudja, hogy a köztársasági elnök az eddigi nettó 6700 lej helyett 15 ezer lej nettó (21 500 lej bruttó) juttatást kap majd. A miniszterek nettó fizetése állítólag a mostani 5300 lejről 13 ezer lejre emelkedik.

Oprea szerint a kormányrendelettel a hatalmi ágak közötti egyensúlyt állították helyre, amikor az elnök és a miniszterelnök, illetve a kétkamarás törvényhozás házelnökeinek fizetését gyakorlatilag a legfelső bíróság elnökének bérszintjére emelték. A bukaresti kormányt Victor Ponta gyógykezelése idején ideiglenesen vezető politikus azt mondta: nem tekinthető normálisnak egy európai országban, hogy az államfő havi 1500 euró körüli járandóságot kapjon, vagyis kevesebbet, mint egyes állami intézmények második vonalbeli tisztségviselői. Oprea közölte: a kormány jelenleg a szakszervezetekkel egyeztet az új közalkalmazotti bértábláról, amely jövő évtől lépne hatályba. A tervek szerint 2016. januártól a legkisebb közalkalmazotti bér 1200 lej lesz Romániában.

A politikus kifejtette: a közalkalmazotti béremelés nem tekinthető populizmusnak, az a korrupcióellenes harc része. Azzal példálózott, hogy az igazságszolgáltatás – ahol eddig is magasak voltak a fizetések – kiválóan működik, s ezt szeretnék elérni a közigazgatásban is. Nem elég a korrupcióellenes hadjárattal elriasztani a köztisztviselőket attól, hogy bérüket a rájuk bízott közpénzekből egészítsék ki, fontos, hogy a csábítást is csökkentsék és a jó szakemberek számára is vonzóvá tegyék ezeket az állásokat – magyarázta.

A minimálbér július elsején emelkedett 1050 lejre. Az országban a 4,5 millió alkalmazott csaknem egyharmada, 1,3 millió munkavállaló minimálbérért dolgozik. Jelenleg Romániában a kórházi takarítónők is ugyanannyit keresnek, mint egy kezdő orvos hat év egyetemmel a háta mögött.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Megkapta az összes engedélyt az ottlakai–nagypéli napelempark
Európa legnagyobb napelemparkja lesz a 800 millió euróból épülő, több mint ezer hektáros és 1044 MW teljesítményű létesítmény.
Emelkedőben a munkanélküliség, további elbocsátások várhatók az autóiparban
Arad megyében a múlt év végén 1,64 százalékos volt a munkanélküliségi arány.
Január 20-tól fizethetők a helyi adók és illetékek Aradon
Az első félévi részlet határideje március 31., de aki egész évre kifizeti, 10 százalékos kedvezményt kap.
Megszavazták a helyi adók és illetékek mértékét a 2025-ös évre
Aki 2025. március 31-ig kifizeti az egész éves adót, 10 százalékos kedvezményben részesül.
Románia még mindig a kullogók között áll az EU-ban a minimálbér tekintetében
Még úgyis, hogy az elmúlt tíz évben az nálunk nőtt a legnagyobb mértékben a minimálbér.
Jó évet zárt a kamara, jövőre cégalapításra hirdet pályázatokat
Fellendülést hozhat a megye gazdaságának a schengeni csatlakozás az intézmény elnöke szerint.