Az OTP-frankhitelesek javára döntött a bíróság

Decemberben az OTP Bank Románia részleges tartozás-elengedést és alacsonyabb kamatokat ajánlott fel több mint tízezer frankhitelesének.

Az OTP Bank Romániának törölnie kell 2007-ben és 2008-ban kötött jelzálog típusú hitelszerződéseiből azt a kikötést, amely lehetővé tette a pénzintézetnek a kamat egyoldalú megváltoztatását – erről a bukaresti táblabíróságon született jogerős végzés szerdán.

A pert a fogyasztóvédelmi hivatal indította az OTP romániai leányvállalata ellen. Bár a román média premierként tálalta, hogy egy bank és ügyfelei közti jogvitákban olyan jogerős ítéletet hoztak, amely valamennyi érintett ügyfél hitelszerződésének megváltoztatását előírja, Diósi László, az OTP Bank Románia vezérigazgatója az MTI-nek úgy nyilatkozott: más romániai bankok esetében is születtek már hasonló kollektív hatályú ítéletek.

A vezérigazgató szerint a bíróság végzés 8000 ügyfél esetében írja elő az egyoldalú kamatváltoztatási klauzula törlését, ám valójában csak néhány száz olyan hitelesük maradt, akiknél ez még nem történt meg. Egy 2010-ben kiadott kormányrendelet ugyanis arra kötelezte a bankokat, hogy az egyoldalúan megváltoztatható kamatokról térjenek át az alapkamat plusz marzs formulára. Ennek nyomán az OTP Románia kiértesítette érintett ügyfeleit, akik közül csak 400-an nem szerződtek át – magyarázta a vezérigazgató.

Diósi László megjegyezte: a szerdai bírósági ítéletnek nincs közvetlen anyagi vonzata. Elismerte, hogy a végzésre hivatkozva az érintett ügyfelek kártérítést kérhetnek a banktól az egyoldalú kamatemelések miatt, de ezt szerinte eddig is megtehették volna. A vezérigazgató jelezte: decemberben az OTP Bank Románia részleges tartozás-elengedést és alacsonyabb kamatokat ajánlott fel több mint tízezer frankhitelesének, ha napi árfolyamon lejre vagy euróra váltják svájci frankban leszerződött hitelüket. Elmondása szerint ezt a diszkont-ajánlatot a szerdai bírósági végzés kapcsán érintett ügyfelek is megkapták, hiszen gyakorlatilag kizárólag frankhitelesekről van szó. Beszámolt arról, hogy a megszólított tízezer frankhiteles 80 százaléka kifejezte már valamilyen módon érdeklődését, 3 százalékuk viszont – aki úgy véli, hogy peres úton nagyobb összeget követelhet magának – elutasította a konverziós programot.

Az OTP Bank Románia frank alapú hitelportfóliója mintegy félmilliárd svájci frankot tesz ki. A romániai konverziós programra az OTP tavaly 30 milliárd forintot tartalékolt a harmadik negyedévben.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Drágább Aradon bevásárolni, mint Bukarestben
Olyan alapélelmiszerek árait vizsgálták, mint a burgonya, paradicsom, paprika, uborka, tej és tojás.
Összesen 236 alkalmazott elbocsátását jelentette be két Arad megyei cég
Egy autóipari és egy műanyagipari vállalkozás jelentette be a létszámleépítést, 42 alkalmazottnak küldtek már értesítést erről.
Kamionos gáztöltőállomást avattak Pécskán
A dél-erdélyi (A1-es) autópálya pécskai lehajtójának közelében épült meg az olaszországi Vulcan Gas romániai leányvállalatának első töltőállomása, amelyet a közeljövőben egy bukaresti és egy konstancai kút megnyitása követ.
December 20-ig törleszthető a fináncnak az adóhátralék
Az adóamnesztia lényege, hogy a cégek mentesülnek a büntetőkamatok kifizetése alól, a magánszemélyeknek pedig csak az adósság egy részét kell befizessék.
Az agrárminiszter szerint már utalják az aszály utáni kártérítéseket
A következő napokban összesen több mint 2 milliárd lej érkezik meg a számlájukra – mondta Florin Barbu.
Legfeljebb két évig alkalmazható valaki minimálbérrel, utána emelni kell a fizetését
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.