Călin Bibarț polgármester szerint a földgáz árának megtízszerezése vezetett oda, hogy a hőerőmű – amely egyébként a város tulajdona – megdrágította a szolgáltatást, konkrétan az eddigi árhoz képest közel 140 százalékkal adja drágábban a hőenergiát. Pontosan 971,49 lej áfa nélkül, áfával pedig 1156,06 lej – tette hozzá.
A városvezető, valamint Lazăr Faur és Ilie Cheșa alpolgármesterek elmondták, hogy határozattervezetet készülnek a képviselőtestület elé terjeszteni a hőenergia előállítási árához való hozzájárulás megemeléséről. Ennek értelmében a városkasszából fizetnék az összköltség 65,57 százalékát, azaz 758,06 lejt, míg a lakossági fogyasztók a többit 34,43 százalékot, ami 398 lejt (ez is jelentős emelés a mostani 280 lejhez képest). Ez még csak tervezet, a képviselőtestületnek meg is kell szavaznia.
Az elöljárók szerint a távfűtést használók január 15. után fogják kapni az első megemelt fűtésszámlákat. Călin Bibarț hozzátette, hogy az őszi hónapokban az állami költségvetésből 16 millió, a városi büdzséből pedig 34 millió lejjel járultak hozzá a hőerőmű fenntartási, működési és energiatermelési költségeihez. Ez több mint a legutóbbi fűtési szezonban együttvéve.
Az elavult távfűtési rendszer – az idén nyáron végzett felújítási munkálatok és vezetékcserék ellenére – még mindig veszteséges. Călin Bibarț kifejezte reményét, hogy az állam végre stratégiai ágazatként tekint majd a távfűtésre, és országos koncepciót dolgoz ki a hatékonyabbá tételére.
Hétfői sajtótájékoztatójukon az önkormányzat vezetők azt ígérték, hogy 2022-ben nem emelik meg a helyi adókat és illetékeket, viszont az infláció arányával kiegészítik azokat.