A román kormány elfogadta azt a törvénytervezetet, amellyel liberalizálja külföldi magánszemélyek számára a termőföldvásárlás feltételeit, miután január elsejével lejár az erre vonatkozó uniós moratórium. A tervezet elfogadását Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter jelentette be szerdán. Az általa vezetett szaktárca dolgozta ki a földvásárlás új feltételeit, amely az elővásárlási jog kiterjesztésén alapszik.
Január elsején lejár a külföldi magánszemélyek földvásárlására hirdetett hétéves moratórium, amelyről Románia 2007-es csatlakozásakor állapodott meg az Európai Unióval. Constantin kifejtette: nem akarják korlátozni a külföldi magánszemélyek vásárlási jogát, csak olyan feltételeket akarnak teremteni, amelyek figyelembe veszik, hogy a termőföld nagy érték Románia és a román mezőgazdaság jövője számára.
Az Agerpress hírügynökség szerint a liberalizáció az uniós állampolgárokra vonatkozik. Az EU-n kívüli állampolgár abban az esetben vásárolhat termőföldet Romániában, ha a 28 EU-tagállam egyikében rendelkezik tartózkodási/letelepedési engedéllyel, vagy ha külön államközi egyezmény rendelkezik erről Románia és az adott ország között. Kivették a törvényből azt a korábbi javaslatot, miszerint csak az agrárvégzettségűek vagy a legalább öt éve földműveléssel foglalkozók vásárolhattak volna földet, illetve a 100 hektáros felső határt is eltörölték.
A miniszter kifejtette, elővásárlási joguk lesz a termőföldek bérlőinek, ami eddig is létezett, de ezt a jogot kiterjesztik a szomszéd bérlőkre is, hiszen Romániának célja a termőföldek szétdaraboltságának megszüntetése. Elővásárlási joguk lesz a 40 évnél fiatalabb gazdáknak is, valamint az államnak, amelyet ezekben az ügyletekben egy illetékes hatóság fog képviselni.
A tárcavezető szerint a rendszer egyszerű, hiszen az eladónak egyszer kell elmennie a polgármesteri hivatalhoz, ott jeleznie kell, milyen ajánlattal rendelkezik román vagy külföldi állampolgár részéről, majd meg kell várnia a harminc napos határidő leteltét. Ha addig nem kap semmilyen visszajelzést, akkor eladhatja a telket. Az elővásárlási joggal rendelkezők értesítése az önkormányzatok kötelessége lesz – magyarázta a miniszter.
A tervezetet a parlamentnek is el kell fogadnia, a kormány reméli, hogy az új jogszabály január elsején már hatályba lép. Romániában jelenleg külföldiek az országban bejegyzett cégeiken keresztül birtokolhatnak termőföldet. A román sajtó szerint több mint 700 ezer hektárnyi termőföld van külföldi vállalkozások tulajdonában, ez csaknem 8 százaléka az ország több mint 9 millió hektárnyi megművelt földterületének.
A földvásárlást az Állami Vagyonügynökségen keresztül fogják lebonyolítani, ezt az intézményt a mezőgazdasági minisztérium alárendeltségéből a kormány alárendeltségébe helyezik. Az ügynökségtől származó információink szerint az arab országok vásárolnának nagy tételben termőföldet Romániában. Ezt látszik alátámasztani az is, hogy a román agrárminiszter éppen ma iraki kollégájával találkozik Bukarestben.
MTI / Agerpress / AH