Kelemen Hunor: „Az alternatív küszöb csak mentőöv lehet”
Az RMDSZ csak mentőövként veszi számításba a decemberi romániai parlamenti választásokon a választási törvényben rögzített alternatív küszöböt; a szövetség az ötszázalékos küszöb átlépésére készül – jelentette ki zilahi sajtótájékoztatóján Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke. Az MTI kérdésére elmondta: a választási törvény többféleképpen is értelmezhető. A szűk értelmezése esetén az alternatív küszöbbel bejutott pártok nem vesznek részt a szavazatok visszaosztásában, e pártoknak csak azok a jelöltjei szereznek mandátumot, akik kerületükben megszerezték a szavazatok több mint felét. „A hat képviselői és három szenátori mandátummal teljesített alternatív küszöb számunkra csak mentőöv. Aki a mentőövet akarja, az a merjünk kicsik lenni gondolat bűvkörében él” – jelentette ki.
Az RMDSZ elnöke elismételte, hogy a magyar szövetség az utóbbi 23 év legnehezebb választási kampánya előtt áll. Az előrejelzések szerint az ország egészében magas lesz a választási kedv, a szövetségnek két magyar párttal is meg kell mérkőznie, ráadásul hosszú idő óta ismét ellenzéki pozícióból kénytelen nekivágni a választási kampánynak. Megjegyezte, mindennél fontosabb, hogy a szövetség erős képviselettel legyen jelen a következő parlamentben, hiszen – mint fogalmazott – olyan kérdések dőlnek majd el az elkövetkező négy évben, mint az alkotmány módosítása, Románia fejlesztési régióinak az átszervezése, és mindezek mellett adminisztratív reform és a választási rendszer reformja is várható. Megjegyezte, az RMDSZ már korábban kidolgozta alkotmánymódosító javaslatait. Ezek között a magyar nyelv regionális hivatalos státusának a bevezetése is szerepel.
Az MTI kérdésére Kelemen Hunor azt is elmondta, hogy a szövetség ellenzéki helyzete a kampány idején akár felhajtóerőként is hathat. Ez lehetőséget teremt egy másfajta retorika alkalmazására. Hozzátette azonban, hogy nem szabad populista üzenetekkel törekedni a népszerűségre.
A zilahi sajtótájékoztatón Borbély László, az RMDSZ politikai alelnöke azokat a fontos gazdasági és szociális intézkedéseket sorolta fel, amelyeket az elmúlt időszakban a magyar szövetség képviselői kezdeményeztek a román parlamentben. A politikus e példákkal igazolta, hogy a szövetség nemcsak a magyar közösség, hanem az egész román társadalom kérdéseivel foglalkozik.
MTI
A rovatból ajánljuk:
Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
Az EU hivatalos eljárást indít a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
Kérdőre vonják a közösségi médiaplatformot
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.
Tehát rezeg a léc...