Vb – 2018, Oroszország: A 95. percig a kiesés szélén állt a címvédő

Sokáig szorult a hurok a németek nyaka körül

A címvédő Németország drámai küzdelemben, Toni Kroos 95. percben lőtt szabadrúgásgóljával 2–1-re legyőzte Svédországot az oroszországi labdarúgó-világbajnokság F-csoportjának június 23-i, szombati, második fordulójában. A Nationalelfnek ezzel a saját kezébe került a sorsa, amely a dél-koreaiak elleni utolsó mérkőzésen dől el.

A címvédő igyekezett mielőbb gólt szerezni, jelentős mezőnyfölényben volt, és több ígéretes akciót vezetett, de a kaput sokáig nem találta el. A svédek magabiztosan védekeztek és egy-két veszélyes ellenakciójuk is volt. A 14. percben Berg kilépett, a tizenhatoson belül Boateng ellökte, de a játékvezető nem ítélt büntetőt, ráadásul a videobírós stáb sem jelezte neki a szabálytalanságot. A svédek egyik kontrája emlékezetes – átemelős – góllal zárult, így a szünetben ők vezettek.

Az első félidőnél is eseménydúsabb, izgalmasabb és színvonalasabb második felvonásban is a németek irányították a játékot, Reus jóvoltából egyenlítettek, és a folytatásban is nyomasztó fölényben futballoztak. A skandinávok nem tördelték a játékot, nem húzták az időt, hősiesen védekeztek és veszélyes ellentámadásokat vezettek. Ellenfelük a hajrában emberhátrányban is rohamozott (Boatenget állítoták ki a németektől a 82. percben), a svéd kapus több bravúrt is bemutatott, Brandt a 92. percben a kapufát találta telibe, majd három perccel később Kroos elképesztően pontosan helyezett szabadrúgásával sikerült fordítaniuk a németeknek.

A másik meccsen Mexikó 2–1-re legyőzte Dél-Koreát. A közép-amerikaiak az első körben is nyertek, tehát szinte biztosan ott lesznek a legjobb 16 között, bár körbeverésekkel még kis is eshetnek.

A találkozó elején a dél-koreaiak kontrákra rendezkedtek be, s nem is tűnt rossznak a terv, hiszen az első helyzetet ők alakították ki. A 26. perctől aztán változtatniuk kellett, miután hátrányba kerültek, mert a 150. válogatottságát ünneplő Guardado beadásába Dzsang Hjun Szo teljesen fölöslegesen beleütött a tizenhatoson belül. A mexikóiak a szünetig hátralevő húsz percben könnyen eldönthették volna az összecsapást, de kimaradtak a lehetőségeik.

A fordulást követően a dél-koreaiak fokozatosan kinyíltak, ez pedig egyre több mexikói helyzettel járt, s a 66. percben a közép-amerikaiak lemásolták a németek elleni kontrájukat, s Javier Hernández eldöntötte a három pont sorsát. A 30 éves támadó ötvenedik alkalommal volt eredményes hazája válogatottjában (ezzel ő a rekorder), érdekesség, hogy négy évvel ezelőtt ugyanezen a napon szerzett gólt a világbajnokságon, akkor Horvátországnak talált be.

A hajrában az ázsiaiak becsülettel harcoltak és Szon Hung Min 93. percben szerzett gyönyörű góljának köszönhetően szépíteni tudtak.

F-csoport, 2. forduló:

Németország–Svédország 2–1, gólszerzők: Reus (48.), Kroos (90+5.), illetve Toivonen (32.).

Mexikó–Dél-Korea 2–1, gólszerzők: Vela (26., tizenegyesből), Hernández (66.), illetve Szon Hung Min (90+3.).

Az állás:

1. Mexikó           2 2 - - 3-1 6

2. Németország 2 1 - 1 2-2 3

3. Svédország   2 1 - 1 2-2 3

4. Dél-Korea     2 - - 2 1-3 0

Hengereltek a belgák

Belgium 5–2-re legyőzte Tunéziát szombaton, s eddig ezen a meccsen esett a legtöbb gól az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon.

Nagy lendülettel kezdte a mérkőzést a jóval esélyesebbnek tartott belga válogatott, amely már a meccs elején több helyzetet kialakított, és egy tizenegyessel, illetve egy akciógóllal gyorsan előnybe került. A világbajnokság 27. mérkőzésén ez volt a 13. büntető. Az előző, brazíliai tornán a 64 meccsen összesen ítéltek ennyit a játékvezetők, de akkor még nem állt rendelkezésükre a videobírós segítség.

Az európaiak második találata után Tunézia némileg váratlanul szépített. A folytatásban is Belgium futballozott fölényben, de mindkét oldalon adódtak lehetőségek, és a szünet előtt Lukaku révén visszaállt a kétgólos különbség. A Manchester United csatára az első fordulóban, Panama ellen is duplázott, ez egymást követő világbajnoki mérkőzéseken legutóbb 1986-ban Diego Maradonának sikerült. A belga válogatott történetének legeredményesebb játékosa, Lukaku immár 40 gólnál jár.

A második félidőben sem változott a játék képe, Eden Hazard is megszerezte második gólját, és a folytatásban is számos nagy lehetőség adódott a belgák előtt. Ezek közül – Batshuayi révén – csak egyet tudtak kihasználni, a végeredményt pedig Vahbí Hazrí állította be a 93. percben. A belgák a tornán rekordot jelentő 12 alkalommal találták el a kaput, és nagy lépést tettek a nyolcaddöntőbe kerülés felé, bár matematikailag még nem biztos a továbbjutásuk.

G-csoport, 2. forduló:

Belgium–Tunézia 5–2, gólszerzők: E. Hazard (7., 51., az elsőt 11-esből), Lukaku (17., 45+3.), Batshuayi (90.), illetve Bronn (18.), Hazrí (90+3.).

Az állás:

1. Belgium 2 2 - - 8-2 6

2. Anglia 1 1 - - 2-1 3

3. Panama 1 - - 1 0-3 0

4. Tunézia 2 - - 2 3-7 0

Az Anglia–Panama meccset vasárnap délután rendezik.

Megszerezte első győzelmét Brazília

Második mérkőzésén megszerezte első győzelmét az esélyesek közé sorolt Brazília az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon: június 22-én, pénteken, Costa Rica ellen, Szentpéterváron 2–0-ra nyert két hajrában esett góllal. Costa Rica második vereségével már biztos kieső.

Az első félidő a várakozásoknak megfelelően nagy brazil fölényt hozott, ez azonban meddőnek bizonyult, az elsősorban a beívelésekre építő dél-amerikai csapat csak elvétve találta el a kaput. A jól védekező rivális néha kijött a szorításból, egy-egy veszélyes kontratámadást is vezetett, de a kapuk szinte alig forogtak veszélyben.

A második játékrész hatalmas brazil helyzetekkel indult, de vagy Navas, vagy a keresztléc, vagy az egyik védő mindig hárítani tudott. A folytatásban is ők irányítottak, az ellenfél csak pillanatokra szabadult ki a saját térfeléről. A 78. percben Neymar lerántásáért előbb 11-est ítélt a bíró, majd a videóelemzés után visszavonta az ítéletét. A hajrában továbbra is a brazilok nyomtak, s végül két késői találattal sikerült megtörniük Costa Ricát, s megszerezniük a három pontot.

A svájci válogatott fordított, és 2–1-re legyőzte a szerb csapatot az oroszországi labdarúgó-világbajnokság E-csoportjának második fordulójában, pénteken Kalinyingrádban. Gyors góllal szerzett előnyt a szerb együttes, amely a találkozó első negyedórájában több veszélyt teremtett, elsősorban a szélről érkező beívelések és Mitrovic révén. A svájciak lassan találtak magukra, és a játékrész második felében előttük is több lehetőség kínálkozott.

A fordulást követően a nagyobb tempóra kapcsolt svájciak egyenlítettek, s többször is veszélyeztettek, ám a megélénkült tempóban a szerbek is dolgoztak ki helyzeteket. A hajrában többször kapujuk elé szorult a szerb együttes, amely ekkor már elsősorban kontráiban bízhatott, ám ezt a fegyvert végül a svájci együttes használta eredményesebben: a meccs legjobbja, Shaqiri révén megszerezte három pontot érő második találatát, s így a vb-n első csapatként győzött úgy, hogy hátrányban volt.

E-csoport, 2. forduló:

Brazília–Costa Rica 2–0, gólszerzők: Coutinho (90+1.), Neymar (90+7.)

Svájc–Szerbia 2–1, gólszerzők: Xhaka (52.), Shaqiri (90.), illetve Mitrovic (5.).

A csoport állása:

1. Brazília        2 1 1 - 3-1 4

2. Svájc           2 1 1 - 3-2 4

3. Szerbia       2 1 - 1 2-2 3

4. Costa Rica 2 - - 2 0-3 0

A horvát válogatott 3–0-ra legyőzte az argentin együttest Nyizsnyij Novgorodban csütörtökön az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon a D-csoport második fordulójában, így bejutott a tizenhat közé.

Az első félidőben a sok szabálytalanság miatt nem alakult ki folyamatos játék, ám amikor a támadók bátran letámadták a védőket, akkor mindkét oldalon azonnal izgalmas helyzetek adódtak. A második játékrész elején kapushibából Rebic vezetést szerzett a horvátoknak. A hátrányba került argentinok két cserével frissítettek, de tíz perc is eltelt, amíg mezőnyfölényt harcoltak ki. Horvátország a folytatásban kontrákat vezetett, az egyikből Modric távoli lövésének köszönhetően megduplázta az előnyét, majd a ráadásban egy újabb gyors akció végén Rakitic volt eredményes. A horvátok utolsó cserejátékosa, Vedran Corluka 100. alkalommal lépett pályára a válogatottban. A házigazda orosz, valamint az uruguayi és a francia együttest követően a horvátok negyedikként jutottak be a tizenhat közé. Az előző három szereplésük alkalmával (2002-ben, 2006-ban és 2014-ben) búcsúztak a csoportkörben. A mostani sikert megelőzően 1998-ban jutottak túl az első szakaszon úgy, hogy megverték a jamaicaiakat és a japánokat, majd 1–0-ra kikaptak az argentinoktól, ezután pedig bronzérmesként zárták franciaországi tornát. Ezúttal éppen az argentinok elleni győzelem ért továbbjutást.

A nigériai válogatott 2–0-ra legyőzte az izlandi együttest Volgográdban pénteken. Az első kapura lövéséből megszerezte a vezetést Nigéria. Egy jobboldali kontra után Ahmed Musa stoppolta le a labdát a levegőben, majd hét méterről a kapu bal oldalába bombázta. A 75. percben újra Musa villant, szólója végén saját magát hozta helyzetbe, és közelről nem hibázott. Bár az izlandiak egy videózás után megítélt büntetőből szépíthettek volna, Gylfi Sigurdsson a kapu fölé lőtte a tizenegyest, így az eredmény már nem változott. A zárófordulóra a már biztos nyolcaddöntős horvátok mellett a másik három együttesnek is maradt esélye a továbbjutásra: Nigéria a négy éve ezüstérmes argentin válogatottal, míg az izlandi gárda azokkal a horvátokkal találkozik, akiket megelőzött a selejtezők során.

D-csoport, 2. forduló:

Horvátország–Argentína 3–0, gólszerzők: Rebic (53.), Modric (80.), Rakitic (91.).

Nigéria–Izland 2–0, gólszerző: Musa (49., 75.).

A csoport állása:

1. Horvátország 2 2 - - 5-0 6

2. Nigéria           2 1 - 1 2-2 3

3. Izland            2 - 1 1 1-3 1

4. Argentína      2 - 1 1 1-4 1

 

A Szaúd-Arábia felett aratott 1–0-s sikerrel Uruguay, valamint a kedden Egyiptomot legyőző házigazda Oroszország is biztosította helyét a legjobb 16 között a labdarúgó-világbajnokságon az A-csoport küzdelmeinek második fordulóját követően. A június 20-i, szerdai találkozó a torna eddigi egyik leggyengébb színvonalú összecsapása volt, a mérkőzést egy óriási kapushibának köszönhetően a századik válogatottságát ünneplő Luís Suárez döntötte el a 23. percben.

Az orosz és az uruguayi válogatott jövő hétfőn egymás ellen dönt a csoportelsőségről.

Az állás:

1. Oroszország 2 2 0 0 8–1 6

2. Uruguay       2 2 0 0 2–0 6

3. Egyiptom     2 0 0 2 1–4 0

5. Szaúd-Arábia 2 0 0 2 0–6 0

Ronaldo góljával és Rui Patricio bravúrjaival nyert Portugália

Az Európa-bajnok portugál válogatott 1–0-ra legyőzte a marokkói csapatot június 20-án, szerdán a B-csoport második fordulójának moszkvai mérkőzésén a labdarúgó-világbajnokságon. Az észak-afrikai együttes 19 veretlen mérkőzéssel érkezett az oroszországi tornára, amelyen második vereségével az első búcsúzó lett annak ellenére, hogy az Irántól és Portugáliától elszenvedett 1–0-s vereség alkalmával is fölényben futballozott.

Álomszerűen kezdődött a mérkőzés a portugálok számára, ugyanis egy szögletet követően a marokkói védők éppen a rivális legjobbjáról feledkeztek meg teljesen, Ronaldo öt méterről nem is hibázott. Ezzel megdöntötte Puskás Ferenc Európa-rekordját, a Real Madrid támadója már 85 válogatottbeli gólnál jár. Ronaldo a spanyolok elleni első mérkőzésen háromszor is eredményes volt, akkor érte be az addigi csúcstartó, 84 gólos Puskást.

Ezt követően az Európa-bajnok átadta a területet az észak-afrikai csapatnak, amely veszélyes támadásokat vezetett, de csak kisebb helyzetekig jutott, gólig nem. Sőt, a szünet előtt Guedes megduplázhatta volna a portugálok előnyét, ám a marokkói kapus bravúros reflexmozdulattal hárított.

Fotó: fifa.com

A második félidő egy csúnyán elrontott Ronaldo-lövéssel indult, ezt követően viszont ismét a marokkóiak irányítottak, Rui Patricio bravúros védései akadályozták meg az egyenlítő találatot. Az afrikai csapat nagy erőkkel rohamozott egészen a lefújásig, de hiába próbálkozott rendületlenül, nem sikerült betalálnia, így biztosan búcsúzik a csoportkör után, míg – ha nehezen is, de – Portugália megszerezte első győzelmét a vb-n.

B-csoport, 2. forduló:

Portugália–Marokkó 1–0, gólszerző: Ronaldo (4.).

Az állás:

1. Portugália         2 1 1 - 4-3 4

2. Irán                   1 1 - - 1-0 3

3. Spanyolország 1 - 1 - 3-3 1

4. Marokkó           2 - - 2 0-2 0

Kedd este megkezdőtött a 2. forduló a foci-vb-n, a házigazda orosz válogatott 3–1-re legyőzte az egyiptomi csapatot, így szinte biztosan nyolcaddöntőbe jut négyeséből, hat pontjának és kiváló gólkülönbségének (8–1) köszönhetően. Az egyiptomi együttesbe a keddi meccsre visszatért a vállsérüléséből felépült Mohamed Szalah, aki büntetőből gólt is szerzett, ám csapata továbbjutása így is valószínűtlenné vált. Ahhoz ugyanis a szaúdiak elleni zárókörös győzelmen kívül arra lenne szüksége, hogy Uruguay szerdán, illetve az utolsó fordulóban is kikapjon, s a hármas holtversenyben a legjobb legyen a gólkülönbsége.

Az első félidőben a házigazdák futballoztak némi fölényben, ezt a kapura lövések száma is igazolta, de a játékosok egyik oldalon sem céloztak pontosan. Az oroszok közül csak Szergej Ignasevics találta el a kaput, az ellenakciókra alapozó egyiptomiak részéről pedig csupán Mohamed Szalah tudott veszélyeztetni. A második játékrész álomszerűen kezdődött a házigazda szempontjából, ugyanis két perc sem telt, amikor egy öngóllal vezetéshez jutott a Szbornaja. Az addig stabilan futballozó egyiptomiak érezhetően megzavarodtak, közel tíz perc is eltelt mire rendezték soraikat. Negyedóra után az afrikai csapat már kisebb lehetőségekig is eljutott, de mire igazán magukhoz térhettek volna a sokkból, az orosz csapat három percen belül eldöntötte a meccset.

Az első találkozón is eredményes Cserisev és Dzjuba szép találatai után az egyiptomiak padlóra kerültek, ám Szalah bő negyedórával a vége előtt visszaadta számukra a reményt.

A-csoport, 2. forduló:

Oroszország–Egyiptom 3–1, gólszerzők: Faszj (47., öngól), Cserisev (59.), Dzjuba (62.), illetve Szalah (73.).

A csoport állása:

1. Oroszország     2 2 - - 8-1 6

2. Uruguay           1 1 - - 1-0 3

3. Egyiptom         2 - - 2 1-4 0

4. Szaúd-Arábia  1 - - 1 0-5 0

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság június 19-i, keddi játéknapjának első meccsén Japán visszavágott Kolumbiának a brazíliai vereségért. A szigetországiak meglepetésre 2-1-re legyőzték a harmadik perctől emberhátrányban futballozó dél-amerikaiakat. A két csapat négy évvel ezelőtt is találkozott egymással, akkor a dél-amerikaiak 4-1-re nyertek. A legutóbbi vb aranycipőse, James Rodriguez nélkül felálló Kolumbia számára rémálomszerűen indult az összecsapás, ugyanis 176 másodperc elteltével ember-, majd a Kagava által értékesített büntetővel gólhátrányba is került. A mostani tornán Carlos Sanchez az első játékos, aki piros lapot kapott, míg a vb-k történetében ő a második leggyorsabban kiállított futballista. A korántsem büszke rekordot még az 1986-os tornáról az uruguayi Jose Alberto Batista tartja 54 másodperccel.

A dél-amerikaiak mindezek ellenére egyre nagyobb lendülettel kezdtek futballozni és szép lassan riválisuk fölé kerekedtek, egy fineszes szabadrúgással pedig egyenlítettek. A fordulást követően feljavult a japánok támadójátéka, s kezdték fölényre váltani az emberelőnyüket, amely a 73. percben góllá érett.

Ugyanebben a csoportban a szenegáli válogatott 2–1-re legyőzte a lengyel csapatot. A lengyelek az 1974-es vb óta nem nyertek az első meccsükön: háromszor 0–0-s döntetlent játszottak, majd a mostani 2–1 előtt kétszer 2–0-ra kikaptak. Negyvennégy éve, Németországban 3–2-re verték az argentinokat. A szenegáliak előtt pályára lépő négy afrikai válogatott – az egyiptomi, a marokkói, a nigériai és a tunéziai – vereséget szenvedett első oroszországi mérkőzésén.

Alig akadt helyzet az első félidőben, a kapuk elvétve forogtak veszélyben. Az elején a lengyelek passzolgattak jobbára hátul, amikor pedig meg akartak indulni, rendszerint elvesztették a labdát. A szervezetten futballozó szenegáliak gyors ellentámadásokat vezettek, igaz, komolyabb lehetőségük nekik sem akadt. A gól is úgy esett, hogy egy távoli kísérletnél a labda lengyel védőn irányt változtatott. A szünetben lecserélték a 100. válogatott mérkőzésén szereplő Jakub Blaszczykowskit. A lengyelek nagy lendülettel vetették bele magukat a játékba, de aztán megint nem találtak fogást a szenegáliakon, akik ráadásul növelni is tudták előnyüket. Ezzel nagyon nehéz helyzetbe került az európai csapat, és bár próbált támadásokat vezetni, az afrikaiaknak többnyire sikerült tisztázniuk, így csak a szépítés jött össze.

H-csoport, 1. forduló:

Japán–Kolumbia 2–1, gólszerzők: Kagava (6., 11-esből), Oszako (73.), illetve Quintero (39.).

Szenegál–Lengyelország 2–1, gólszerzők: Cionek (öngól, 38.), Niang (60.), illetve Krychowiak (86.).

Az állás:

1. Japán          1 1 - - 2-1 3

Szenegál        1 1 - - 2-1 3

3. Kolumbia     1 - - 1 1-2 0

Lengyelország 1 - - 1 1-2 0

Az oroszországi labdarúgó-világbajnokság június 18-i, hétfői eseményeinek összefoglalója:

Anglia labdarúgó-válogatottja Harry Kane duplájának köszönhetően 2–1-es győzelmet aratott Tunézia csapata felett az oroszországi világbajnokság G-csoportjában, hétfőn este.

A 11 mérkőzés óta veretlen angolok az első öt percben kétszer is betalálhattak volna, ám előbb Jesse Lingard, majd Raheem Sterling hibázott óriási helyzetben. Néhány perccel később Harry Kane már nem hibázott, majd az afrikaiak helyzetét tovább nehezítette, hogy az addig több nagy védést bemutató Muez Hasszen kapust le kellett cserélni. Bár a folytatásban is az angolok játszottak fölényben és több nagy gólhelyzetet is kialakítottak, a tunéziaiak a félidő hajrájában büntetőből egyenlíteni tudtak.

A második felvonásban jóval kevesebb lehetősége volt Gareth Southgate szövetségi kapitány csapatának, amely ugyan próbálkozott, de a tunéziai védelem jobban zárt, mint az első negyvenöt percben. Az angolok cseréket is bevetettek, de végül egy újabb rögzített helyzet vezetett eredményre: Harry Kane másodszor is egy szögletet követően talált az ellenfél kapujába, megszerezve a győzelmet Angliának.

A mérkőzésen a csapatoknak és a szurkolóknak is meggyűlt a baja a természettel: nagy muslica- és szúnyoginvázióval kellett megküzdeniük, noha a világbajnokság előtt permeteztek a Volga folyó mentén.

Kane fejese a ráadás perceiben jelentett győzelmet Angliának. Fotó: fifa.com

Korábban a Panama felett aratott magabiztos, 3–0-s győzelemmel mutatkozott be Belgium labdarúgó-válogatottja.

A papírformának megfelelően a belgák az első perctől fogva irányították a mérkőzést, ugyanakkor a vb-újonc panamaiak jól tartották magukat az első negyvenöt percben és néhány gyors kontrával egyszer-egyszer zavarba is hozták az európaiak védelmét. A fordulást követően Mertens bombagóljával gyorsan előnybe került a belga válogatott – 2014-ben is a Napoli csatára lőtte csapata első vb-gólját. Panama gyorsan válaszolhatott volna, de Courtois ziccert hárított. A belgák a folytatásban felőrölték ellenfelüket és Lukaku duplájával biztosították sikerüket.

G-csoport, 1. forduló:

Anglia–Tunézia 2–1, gólszerzők: Kane (11., 91.), illetve Szászí (35., tizenegyesből).

Belgium–Panama 3–0, gólszerzők: Mertens (47.), Lukaku (69., 75.).

Az állás:

1. Belgium 1 1 - - 3-0 3

2. Anglia    1 1 - - 2-1 3

3. Tunézia 1 - - 1 1-2 0

4. Panama 1 - - 1 0-3 0

A svédek 11-esből szerzett góllal győzték le a dél-koreai csapatot hétfőn az F-csoport első fordulójában.

A dél-koreaiak kezdték lendületesebben a találkozót, de a svédek szervezett védekezésükkel hatástalanították az ellenfél akcióit, majd kiegyenlítetté vált a mérkőzés. Az első félidő legnagyobb helyzetét Berg hagyta ki, aki 6 méterről a dél-koreai kapusba lőtt. A játékrész második felében a skandináv együttes irányított, de újabb komoly lehetőséget nem tudott kidolgozni. Nem alakult ki folyamatos játék, a 45 perc alatt több szabálytalanság volt (25), mint az eddigi vb-meccsek bármelyikén 90 perc alatt.

A folytatásban sem emelkedett a színvonal, a rengeteg szabálytalanság miatt sokat állt a játék. Valamelyest a svédek voltak jobbak, de ez veszélyes szituációkban nem nyilvánult meg, egy rossz ütemű becsúszás miatt 11-esből mégis sikerült előnybe kerülniük. A távol-keleti csapat hátrányban sem tudott újítani, a svéd védelem viszonylag könnyűszerrel őrizte meg az eredményt a lefújásig.

F-csoport, 1. forduló:

Svédország–Koreai Köztársaság 1–0, gólszerző: Granqvist (65., 11-esből).

Az állás:

1. Mexikó      1 1 - - 1-0 3

Svédország   1 1 - - 1-0 3

3. Dél-Korea  1 - - 1 0-1 0

Németország 1 - - 1 0-1 0

Június 17.:

Nem bírt a svájciakkal a brazil csapat

Brazília kisebb meglepetésre csak döntetlennel kezdte meg szereplését az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon: az E-csoport első fordulójában, vasárnap 1-1-et játszott Svájccal Rosztovban.

Némi meglepetésre a svájciak kezdték határozottabban és bátrabban a mérkőzést, ám a lendületük csak pár percig tartott ki, majd átadták a területet a dél-amerikai sztárcsapatnak. A brazilok egy rövid ideig keresték a fogást ellenfelük védekezésén, aztán a 11. percben sikerült először nagy helyzetet kialakítaniuk, amelyből csak Paulinho pontatlan lövése miatt nem lett gól. A brazilok fölénye folyamatosan nőtt, a svájciak csak a védekezéssel törődtek, a játékrész közepére azonban mégis hátrányba kerültek Coutinho gyönyörű lövése után: Marcelo gyengére sikerült bal oldali beadását röviden tisztáztak a svájci védők. A labda a 16-os bal sarka előtt érkező Coutinhóhoz pattant, aki egy rövidet tolt rajta, majd jobbal gyönyörűen a jobb felső sarokba lőtt.

A februári sérülése óta első tétmérkőzésén játszó, s lendületes játékkal - valamint látványos frizurával - visszatérő Neymar vezette brazilok előnyük tudatában fokozatosan visszavettek a tempóból, s az utolsó negyedórára teljesen átadták a kezdeményezés lehetőségét a riválisnak, mely ennek ellenére sem tudott igazi helyzetet kialakítani a félidő végéig.

A fordulás után Svájc a korábbiaknál lendületesebb futballt játszott, s mindössze öt perc elteltével egy szögletet követően egyenlíteni tudott. Shaqiri a jobb oldalról végzett el szögletrúgást. A labdát élesen az ötös közepére lőtte be, ahol a Mirandát magától eltartó Zuber tisztán fejelt a kapu közepébe, a léc alá.

A brazil csapatot érezhetően váratlanul érte a kapott gól, néhány percig némileg zavartan játszott, ám később rendezte a sorait. A dél-amerikaiak ismét átvették az irányítást, ám a játékrész derekáig helyzetig sem jutottak el, majd azonban Coutinho rúghatott volna ismét gólt, de célt tévesztett. A hajrára már nyomasztó volt a brazil-fölény, sorra adódtak kecsegtető lehetőségek Neymarék előtt, de vagy pontatlanok voltak, vagy Sommer hárított, így végül a vb egyik esélyesének meg kellett elégednie a döntetlennel.

E-csoport, 1. forduló:
Brazília-Svájc 1-1 (1-0),
gólszerzők: Coutinho (20.), illetve Zuber (50.).

Az állás:

1. Szerbia         1  1  -  -  1-0  3 
2. Brazília         1  -  1  -  1-1  1
   Svájc             1  -  1 -   1-1  1
4. Costa Rica   1  -  -  1  0-1  0

Vereséggel kezdtek a címvédő németek

A címvédő Németország nagy meglepetésre 1–0-ra kikapott vasárnap Mexikótól a moszkvai Luzsnyiki Stadionban, az oroszországi labdarúgó-világbajnokság F-csoportjának első fordulójában.

Nagy iramban, mindkét oldalon helyzetekkel indult a találkozó, a veszélyesebb lehetőségek Neuer kapuja előtt alakultak ki. A mexikóiak bátran támadtak, többször is átjátszották a kissé meglepett német védelmet, de a befejezéseket rendre elpuskázták. A játék színvonala remek volt, a labdát többet birtokló címvédő is próbálkozott, de a támadásszövése erőtlenebbnek tűnt, mint a riválisé. A gyors kontrából esett gól feltüzelte a németeket, többek között egy kapufával válaszoltak - Kroos szabadrúgása után Ochoa tolta a keresztlécre a labdát -, de a szünetig nem sikerült egyenlíteniük.

A fordulást követően nem változott a játék képe, meddő német fölényt és gyors mexikói ellentámadásokat láthatott a közönség, bár utóbbiak száma csökkent az első félidőhöz képest. Az idő előrehaladtával egyre jobban fáradt a közép-amerikai gárda, amelyet beszorított ugyan a világbajnok, de túl lassan, körülményesen járatta a labdát, így valódi helyzetet csak elvétve tudott kialakítani. A hajrában néha kijött a szorításból a hősiesen védekező mexikói csapat, de a fizikailag és mentálisan fáradt játékosok jóval kevésbé voltak „élesek", mint korábban. A csereként beállt Brandt a végén még lőtt egy kapufát, de ez kevésnek bizonyult, hogy a címvédő elkerülje a vereséget.

A csereként pályára lépett mexikói Rafael Márquez ötödik világbajnokságán kapott lehetőséget, és ezzel csatlakozott rekorder honfitársához, az ugyancsak öt vb-n szerepelt Antonio Carbajalhoz és a német Lothar Matthäushoz.

F-csoport, 1. forduló:

Mexikó–Németország 1–0, gólszerző: Lozano (35.).

Szerbia 1–0-ra legyőzte vasárnap Costa Ricát Szamarában, az oroszországi labdarúgó-világbajnokság E-csoportjának első fordulójában. Branislav Ivanovic, a Zenit hátvédje 104. alkalommal lépett pályára a szerb válogatottban, így Dejan Stankovicot megelőzve hazája örökrangsorának élére állt. Csapata remek iramban, lendületes játékkal kezdte a mérkőzést, ennek köszönhetően kidolgozott néhány ígéretes helyzetet, de a befejezések pontatlannal bizonyultak, illetve a Real Madrid kapusa, Keylor Navas nagyszerűen védett. Az első félidőben a közép-amerikai együttes többször próbálkozott kapura lövéssel, viszont a szerbek kísérletei veszélyesebbek voltak, gól azonban egyikből sem született.

A második félidő Aleksandar Mitrovic ziccerével kezdődött, amit Navas szintén hárított, de Kolarov szabadrúgásánál már nem volt esélye. A folytatásban Costa Rica a hátránya ellenére sem tudott változtatni a játék képén, kevés lehetősége volt az egyenlítésre, és azokkal sem tudott élni. Szerbia újabb helyzeteket alakított ki, az eredmény azonban már nem változott.

E csoport, 1. forduló:

Szerbia–Costa Rica 1–0, gólszerző: Kolarov (56.).

Átminősítették Pogba találatát, öngóllal nyerték első meccsüket a franciák

A francia labdarúgó-válogatott szombati második találatát a nemzetközi szövetség (FIFA) utólag öngólnak minősítette, így annak hivatalosan már nem Paul Pogba a szerzője. A Manchester United középpályása az Ausztrália elleni, kazanyi összecsapás 81. percében szép egyérintős passzolgatás után 14 méterről, középről pöckölte kapura a labdát, amely Aziz Behich lábán némileg megpattanva a keresztlécet érintve a gólvonal mögé hullott. Pogba úgy fogalmazott vasárnap, hogy magáénak érzi a gólt, de nem az a fontos, ki szerezte. „Nagyon örültem, hogy a labda behullott a kapuba, és ezzel megnyertük a mérkőzést. Ez volt a célunk." – mondta a TF1 csatornának nyilatkozva. A mérkőzést a franciák 2-1-re nyerték.

Június 16.: Az izlandi válogatott története első világbajnoki mérkőzésén 1–1-es döntetlent játszott Moszkvában a legutóbb ezüstérmes argentin együttessel szombaton a labdarúgó-vb D-csoportjának első fordulójában.

A találkozó argentin fölénnyel indult, amely Agüero remek villanásából érett vezető góllá, ám az izlandiak gyorsan válaszoltak, megszerezve történetük első világbajnoki gólját. Az egyenlítő találatot követően kiegyenlítettebb lett a játék képe, ám a félidő végéhez közeledve ismét óriási nyomás alatt kellett védekeznie a szigetországi együttesnek. Az izlandiak kitartottak, sőt, a félidő végén két helyzettel jelezték, hogy ők sem ülnek rá az eredményre. Az első játékrész argentin fölényét jól jelzi, hogy a dél-amerikai gárda több mint négyszer annyi passzt tudott felmutatni, mint ellenfele.

A fordulást követően kissé lassabb iramban, de változatlan képet mutatva folyt a játék, s bár az argentinok büntetőből újra vezetést szerezhettek volna, Lionel Messi tizenegyesét kiütötte az izlandi kapus, Hannes Halldórsson. A hátralevő időszakban is szinte kizárólag az izlandiak térfelén zajlott a játék, többször veszélyeztettek is az argentinok, de nem tudták még egyszer feltörni a 11 emberrel védekező izlandiak hátsó alakzatát.

A horvát válogatott 2–0-ra legyőzte Nigériát. A horvátok kezdték lendületesebben a mérkőzést, elsősorban távoli lövésekkel veszélyeztettek, de Perisic és Kramaric bombája is centikkel elkerülte a kaput. Húsz perc után kiegyenlítettebbé vált a játék, már az afrikai csapat is eljutott a rivális kapujához, mégis éppen ebben a periódusban került előnybe az esélyesebb horvát gárda. Igaz, igencsak szerencsés találattal, mert Mandzukic fejese Etebóról pattant a kapuba. A gól alaposan visszavetette a nigériai együttest, amely a középpályán teljesen alulmaradt a rivális világsztárjaival szemben, így a félpályát is alig tudta átlépni a szünetig hátralévő időben.

Nigéria sokkal elszántabban kezdte a második játékrészt az egyenlítés érdekében, de a horvát védelem szervezettnek bizonyult és biztosan hatástalanította az ellenfél akcióit. Az afrikaiak lendülete hamar alábbhagyott, a kiegyenlített mezőnyjáték pedig a horvátoknak kedvezett, mert kedvükre járatták a labdát hátul vagy a középpályán, s ritkán egy-két gyors passzal próbáltak csak zavart okozni. Ráadásul még az utolsó negyedóra kezdete előtt különösebb megerőltetés nélkül sikerült megduplázniuk az előnyüket is 11-esből, ezzel eldőlt a három pont sorsa.

D csoport, 1. forduló:

Argentína–Izland 1–1, gólszerzők: Agüero (19.), illetve Finnbogason (23.).

Horvátország–Nigéria 2–0, gólszerzők: Etebo (32., öngól), Modric (71., 11-esből).

Az állás:

1. Horvátország 1 1 - - 2-0 3

2. Argentína       1 - 1 - 1-1 1

    Izland             1 - 1 - 1-1 1

4. Nigéria           1 - - 1 0-2 0

Dánia megszakította Peru veretlenségi sorozatát

A dán válogatott 1–0-ra legyőzte Peru csapatát szombaton a C-csoport első fordulójában. A dán győzelemmel megszakadt a dél-amerikaiak 2016 novembere óta tartó veretlenségi sorozata, amely 15 mérkőzésből állt. A 44. percben a dán tizenhatoson belül Poulsen elhúzta a cselező Cueva lábát, de Bakary Papa Gassama nem látott szabálytalanságot. Bő egy perccel később azonban a gambiai játékvezető - miután a videobírós kollégák jeleztek - mégis megállította a játékot, majd büntetőt ítélt. A sértett Cueva erőből magasan a kapu fölé lőtte a labdát. A szünet után mindkét oldalon a kontrákban bíztak, a dánok az 59. percben Poulsen révén értékesítettek is egyet.

A két éve Eb-ezüstérmes francia válogatott 2–1-nyert az ausztrálok ellen szombaton a C-csoportban. A második félidőben két tizenegyesből esett egy-egy gól négy percen belül, majd Paul Pogba döntötte el a mérkőzést: szép passzolgatás után Pogba pöckölte 14 méterről, középről kapura a labdát, amely a felső lécről a gólvonal mögé pattant.

C csoport, 1. forduló:

Dánia–Peru 1–0, gólszerző: Poulsen (59.)

Franciaország–Ausztrália 2–1, gólszerzők: Griezmann (58., 11-esből), Pogba (81.), illetve Jedinak (62., 11-esből).

Az állás:

1. Franciaország 1 1 - - 2-1 3

2. Dánia               1 1 - - 1-0 3

3. Ausztrália        1 - - 1 1-2 0

4. Peru                1 - - 1 0-1 0

Június 15.

Tizenhárom gól esett a 2. labdarúgó-világbajnokság első két napjának négy meccsén. A nyitányon a házigazda oroszok 5–0-ra mosták le Szaúd-Arábiát, de a torna eddigi hőse Cristiano Ronaldo, aki 33 évesen a 3–3-as portugál–spanyol meccsen 3 gólt szerzett. Uruguay és Irán is a hajrában csikarta ki a győzelmet, Egyiptom, illetve Marokkó ellen.

Az oroszországi világbajnokság első nagy derbijét szombat este rendezték Szocsiban, az aktuális Európa-bajnok Portugália és a 2010-es vb-győztes Spanyolország között. A két ibériai csapat összecsapásán Cristiano Ronaldo hamar vezetéshez juttatta csapatát, miután értékesítette a csapata javára megítélt tizenegyest. A spanyolok a honosított brazil, Diego Costa révén egynelítettek, de az első félidő hajrájában a spanyol kapus, De Gea bevédte Ronaldo 16 méteres lövését. Szünet után D. costa egyenlített, majd Nacho mindkét kapufét érintő, végül a hálóban kikötő lövése a hispán vezetést jelentette. A véghajrában azonban Ronaldo mesterien csavart be egy szabadrúgást, és az első meccsen elért mesterhármasa végül pontot ért Portugáliának.

B-csoport, 1. forduló:

Portugália–Spanyolország 3–3, gólszerzők: Cr. Ronaldo (4., 44. és 88., az elsőt 11-esből), illetve Diego Costa (24. és 55.), Nacho (58.).

A csoport állása:

1. Irán                   1 1 0 0 1–0 3

2. Portugália         1 0 1 0 3–3 1

3. Spanyolország 1 0 1 0 3–3 1

4. Marokkó           1 0 0 1 0–1 0

Ronaldo, Ronaldo, Ronaldo. Fotó: fifa.com

Irán hosszabbításban esett öngóllal legyőzte pénteken az Afrika-bajnok Marokkót a B-csoport első, szentpétervári mérkőzésén az oroszországi labdarúgó-világbajnokságon. Az egész mérkőzésen nagy fölényben futballozó észak-afrikai csapatnak 19 találkozón át tartó veretlenségi sorozata zárult le a mostani kudarccal. A közel-keleti együttesnek ez volt a 13. vb-találkozója, s mindössze második sikerét aratta, legutóbb húsz éve tudott nyerni.

B-csoport, 1. forduló:

Irán–Marokkó 1–0, gólszerző: Buhadduz (95., öngól).

Az uruguayi válogatott a 89. percben esett góllal nyert pénteken Egyiptom ellen Jekatyerinburgban, az oroszországi labdarúgó-világbajnokság A-csoportjának 1. fordulójában.

Uruguay–Egyiptom 1–0, gólszerző: Giménez (89.).

A csoport állása:

1. Oroszország    1  1  -  -  5-0  3
2. Uruguay           1  1  -  -  1-0  3
3. Egyiptom          1  -  -  1  0-1  0
4. Szaúd-Arábia   1  -  -  1  0-5  0

Június 14.

A házigazda orosz válogatott a szaúdiak felett aratott sima, ötgólos győzelmével rajtolt el a 21. labdarúgó-világbajnokság csütörtökön. A hazai csapat sikere azt jelenti, hogy a rendező ország nemzeti együttesei továbbra is veretlenek a nyitómérkőzéseken, eddig három győzelmük mellett háromszor döntetlen született.

Cserisev második gólja. Fotó: fifa.com

Az orosz válogatott a legnagyobb különbségű győzelmet aratta a világbajnokságok nyitómérkőzéseinek történetében. Eddig kétszer fordult elő kétgólos differencia: a németek 2006-ban 4-2-re verték Costa Ricát, míg négy éve a brazilok 3-1-re Horvátországot. Az oroszok ezúttal 5-0-ra múlták felül Szaúd-Arábia csapatát.

A csoport, 1. forduló:

Oroszország–Szaúd-Arábia 5–0, gólszerzők: Gazinszkij (12.), Cserisev (43., 91.), Dzjuba (71.), Golovin (94.).

 

A rovatból ajánljuk:

Fábry-show az első félidőben, vereség a végén
Jó játék és rengeteg kidolgozott helyzet ellenére kikapott az UTA hazai pályán a craiovai Universitateától. Ez már zsinórban a harmadik veresége az aradi csapatnak.
Ott folytatta az UTA, ahol a múlt héten abbahagyta
Sima vereséget szenvedett az aradi csapat az első osztályú labdarúgó-bajnokság alapszakasza visszavágóinak első fordulójában a Bukarestben a Rapid vendégeként.
Vereséggel zárta az alapszakasz első felét az UTA
Egygólos vereséget szenvedett az UTA szombat este Bukarestben a Dinamótól, az első osztályú labdarúgó-bajnokság alapszakasza első körének utolsó fordulójában.
Döntetlennel rajtolt az UTA a kupában
A hajrában beállt a 17 éves magyarországi Sámson Ábris.
Az Interligában nem az eredmény, hanem az örömfoci a lényeg [AUDIO]
17 éve kezdődött a magyar–román labdarúgó-bajnokság.
Ajándék gólnak ne nézd a szerzőjét
Az aradi csapat egy öngólnak köszönhetően győzte le az élvonal újoncát, a buzăui FC Gloriát.