Zajlik a parlamenti választás, a külföldi levélszavazatok egyharmada elveszett

Országszerte megnyitottak a szavazókörök vasárnap reggel 7 órakor. Több mint 18 millió polgárt várnak az urnákhoz, hogy megválasszák azokat, akik a következő négy évben képviselik majd őket a parlamentben.

Az országban 18 802 szavazóhelyiséget rendeztek be, ezek közül több mint 1200 Bukarestben van. Romániában egy napon át zajlik a szavazás, vasárnap 7 és 21 óra között tartanak nyitva a szavazókörök.

21 órakor a körzeti választási iroda elnöke lezártnak nyilvánítja a voksolást, és elrendeli a szavazóhelyiség bezárását. Azok a választópolgárok, akik 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodnak, vagy sorban állnak az épület előtt, a szavazókörzet ellenőrző pecsétjével ellátott sorszámot kapnak, és 23 óra 59 percig még leadhatják voksukat.

A polgárok megyei jelöltlistákra szavaznak, és szavazatarányosan kapnak mandátumot a jelöltek. Vasárnap 8 óráig összesen 236 103 választópolgár, azaz a szavazásra jogosultak 1,29 százaléka adta le voksát a parlamenti választásokon – közölte a Központi Választási Iroda (BEC). Városon 139 391, vidéken 96 712 polgár járult az urnákhoz.

Külföldön több mint 700 szavazókörzetet alakítottak ki, ezekben már szombaton elkezdődött a voksolás, és vasárnap is várják a román állampolgárokat, hogy éljenek alkotmányos jogukkal. Kelet-európai idő szerint vasárnap 7 óráig több mint 87 500 külföldön élő román állampolgár szavazott a parlamenti választáson.

A legtöbb szavazóhelyiséget Spanyolországban (140), Olaszországban (137), Németországban (61), Nagy-Britanniában (50), Franciaországban (47, plusz egy Monacóban), az Amerikai Egyesült Államokban (36), a Moldovai Köztársaságban (30), Belgiumban (19), Ausztriában (17) és Írországban (16) alakítottak ki.

A román diaszpóra körében amúgy sem népszerű levélvoksolás megbízhatósága körül újabb kételyek merültek fel, miután kiderült, hogy a postára feladott válaszborítékok több mint egyharmada nem érkezett meg a csütörtök éjféli határidő lejárta előtt. Constantin Mituletu-Buica, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke szombaton azt mondta: 35 880 külföldön élő román állampolgár adta le szavazatát, de csak 21 600 levélvoks jutott el időben a választási bizottsághoz, tehát több mint 14 ezer válaszboríték „valahol még úton lehet".

Nyilatkozatából kiderült: nincs pontos kimutatásuk arról, hogy hány válaszborítékot indítottak útnak a levélvoksolásra feliratkozott román állampolgárok, akiket sms-ben vagy emailben értesít az AEP a voksuk nyilvántartásba vételéről, de sokan közülük reklamáltak, hogy hiába küldték el idejében szavazatukat, az nem érkezett meg Bukarestbe. A levélvoksok körüli botrányért a pártok a román postát vagy a kormányt tették felelőssé, abban viszont egyetértenek, hogy az érintettek csak úgy „menthetik meg" voksukat, ha vasárnap estig személyesen is felkeresik valamelyik külföldi választókört.

A külföldi választókerületből négy képviselő és két szenátor kerül a bukaresti parlamentbe. Az egy mandátumra nem elegendő töredékszavazatok külföldről is bekerülnek az adott politikai alakulat országos kosarába, és adott esetben valamely hazai választókerületben járulhat hozzá egy többletmandátum megszerzéséhez.

Magyarországon a román nagykövetségen és a Román Kulturális Intézetben két-két, Románia gyulai és szegedi főkonzulátusán, illetve Biharkeresztesen, a református templom melletti óvoda épületében egy-egy szavazókört alakítottak ki. Közép-európai idő szerint szombat este 19 óráig 320 szavazatot adtak le Magyarországon a romániai parlamenti választáson.

A rovatból ajánljuk:

Külügy: január 8-ától újraindítják a javítási munkálatokat a Giurgiu-Rusze híd bolgár oldalán
A forgalom felváltva, egyetlen sávon fog zajlani a híd bulgáriai oldalán.
Ár- és adóemelkedéssel, drágításokkal, kedvezmények megszűntetésével kezdődött az új év
A jövedéki adó emelése miatt nőtt az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosultak 2025. január 1-jétől.
Bizalmat szavazott a parlament az RMDSZ részvételével megalakult koalíciós kormánynak
A második Ciolacu-kormányt a koalíciót alkotó pártok és a nem magyar nemzeti kisebbségek 240 képviselője és szenátora szavazta meg.
Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.