Vita az RMDSZ által elért eredményekről

Frunda György

Vita alakult ki a Romániai Magyar Demokrata Szövetség mini-parlamentjének tekintett Szövetségi Képviselők Tanácsa marosvásárhelyi ülésén szombaton az RMDSZ által elért nem túlságosan jónak ítélt választási eredmények okairól. Kovács Péter, az RMDSZ kampánystábjának a főnöke arról számolt be, hogy a szövetség valamennyi kitűzött célját teljesítette, hiszen átlépte az ötszázalékos küszöböt, megőrizte a parlamenti képviseletének a nagyságrendjét, a magyarok által leadott szavazatok nagyobb hányadát szerezte meg, mint a nyári önkormányzati választásokon, és a képviselet földrajzi egyensúlyát is sikerült megőriznie. Ugyanakkor szinte valamennyi megszólaló aggodalmának adott hangot az elért eredmények miatt. Frunda György ütötte meg a legkritikusabb hangot, akinek húszévi szenátorság után nem sikerült újabb mandátumot szereznie. Frunda kijelentette, az Erdélyi Magyar Néppártra (EMNP) leadott szavazatokat voltaképpen az RMDSZ elleni tüntető-szavazatoknak kell tekinteni. A marosvásárhelyi politikus úgy vélte, a kedvezőtlen eredményben döntő szerepe volt annak, hogy az RMDSZ nem lépett ki a jobboldali Boc-kormányból akkor, amikor az a népszerűtlen gazdasági intézkedéseket hozta. Frunda a színpad hátterében kifeszített „Erős képviseletünk van a parlamentben! Köszönjük a bizalmat!” feliratú óriásplakát üzenetét is kifogásolta. Úgy vélte, a felirat is azt tükrözi, hogy az RMDSZ nem kíván szembenézni a valósággal, és nem enged teret az őszinte, nyílt vitáknak. Válaszában Kelemen Hunor RMDSZ-elnök elmondta, a népszerűtlen kormányzati intézkedésekben való részesség nem ad magyarázatot arra, hogy miért ért el helyenként jó, másutt pedig gyenge eredményeket a szövetség. A vita végén az SZKT felhatalmazta az RMDSZ Kelemen Hunor vezette tárgyalódelegációját, hogy folytassa a tárgyalásokat a választásokon győztes Szociálliberális Unióval (USL) az esetleges kormányzati szerepvállalásról. A testület ugyanakkor átruházta a szövetség vezető tisztségviselőit tömörítő Szövetségi Állandó Tanácsra a kormányra lépésről szóló döntés jogát.

MTI

A rovatból ajánljuk:

December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg a schengeni térség kiterjesztéséről. E szerint január 1-jétől már nem lesz ellenőrzés a magyar–román határon. A végső döntést az Európai Unió valamennyi tagállamának belügyminiszterei fogják meghozni.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Csak rendkívüli esetekben függeszthető fel a tanítás az elnökválasztás miatt
Az oktatási minisztérium pénteken nem indokolt a tanítás felfüggesztése a szóban forgó oktatási intézményekben a vasárnapi államfőválasztás miatt.
Akár 40 százalékkal is csökkenhet a villanyszámla – egyeseknek
Az energiapiac jövő tavasszal esedékes liberalizációja után a 300 kilowattóránál nagyobb fogyasztással rendelkező háztartásoknak kevesebbet fizethetnek.
Ködös az időjárás az ország nagy részében
A látótávolság 200 méterre, elszórtan 50 méterre csökken. Helyenként dér és jegesedés lehetséges.