Napirenden kell tartani a halálbüntetés kérdését – mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök a kedden Pécsett. Sajtótájékoztatóján Orbán Viktor a néhány nappal ezelőtti kaposvári gyilkossággal (leszúrtak egy trafikban áruló fiatal nőt) kapcsolatos kérdésre elmondta: néhány éve azt hitték, hogy a magyar büntetőjogról és a bűnüldözésről szóló viták végére pontot tettek, amikor bevezették a három csapás törvényét és a tényleges életfogytiglanit. „De ezek visszatartó ereje önmagában nem volt elegendő, ezért a halálbüntetés kérdését Magyarországon napirenden kell tartani” – hangsúlyozta Orbán Viktor. Úgy vélte, a bűnözők előtt világossá kell tenni, hogy Magyarország nem riad vissza semmitől, ha az állampolgárai védelméről van szó.
Az ellenzéki Magyar Szocialista Párt nem tart szükségesnek változtatást a halálbüntetést illetően, ehelyett a bűncselekmények megelőzésére fektetne nagyobb hangsúlyt. Szakács László országgyűlési képviselő Orbán Viktor kijelentésére reagálva úgy fogalmazott: „a büntetésnek sohasem a mértéke, hanem az elmaradhatatlansága az, amely visszatart”. Azt mondta, Orbán Viktor kormánya volt az, amely átláthatatlan fóliával a bűnelkövetés kiváló terepévé változtatta a trafikokat. „A rossz szabályozás ide vezet, minél hamarabb változtatni kell rajta” – hangsúlyozta az MSZP-s politikus.
A Demokratikus Koalíció (DK) véleménye szerint azzal, hogy Orbán Viktor miniszterelnök elővette a halálbüntetés témáját, „erkölcsileg még mélyebbre süllyedt” és újabb gesztust tett a Jobbiknak. Molnár Csaba ügyvezető arra emlékeztetet, hogy nemcsak az Európai Unióban, de Európa egyetlen országában sem létezik ez a büntetési forma. Az Egyesült Államok azon államaiban, ahol még előfordulnak kivégzések, éppen felülvizsgálják a jogszabályt, ugyanis az elmúlt hetekben több esetben kiderült, hogy ártatlanul oltottak ki emberéleteket. Emellett hangsúlyozza, hogy Magyarország több nemzetközi egyezményben is elfogadta, hogy nálunk nem lesz halálbüntetés.
Az Együtt – a Korszakváltók Pártja véleménye szerint Orbán Viktor a kicsinyes politikai haszonszerzés érdekében „jobbikosabb” lett a Jobbiknál is, és pártja népszerűségvesztését egyre szélsőségesebb kijelentésekkel próbálja megállítani. „Orbán Viktor szégyellje magát” – írták –, mert a Fidesz pillanatnyi népszerűsége mindennél fontosabb számára, „nem tisztel már sem Istent, sem embert!” A miniszterelnök felelőtlenül szítja tovább a társadalomban amúgy is meglevő indulatokat, nem fontosak neki sem a humanizmus elvei, sem a tízparancsolat – írják.
A Párbeszéd Magyarországért arra szólítja fel Orbán Viktor miniszterelnököt, hogy fejezze be a halálbüntetés visszaállításáról szóló „cinikus játékait”. Szabó Tímea, a párt társelnöke közleményében azt írta, a miniszterelnöknek „esze ágában sincs” bevezetni a halálbüntetést, viszont erkölcsileg olyan mélyre süllyedt, hogy már a Jobbik „eszement ötleteit lopja el”.
Legitimnek tartja a halálbüntetésről szóló vitát a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője. Rogán Antal kedden az M1 aktuális csatorna műsorában azt mondta – utalva a múlt heti kaposvári dohánybolti gyilkosságra –, ha egy fiatal eladólányt 22 ezer forintért meggyilkolnak, akkor az embernek automatikusan az jut eszébe, hogy „az ilyen ember megérdemelné a halálbüntetést”. A frakcióvezető szerint legitim a halálbüntetésről szóló vita, mert „erről a magyar társadalomnak nem volt módja dönteni”. Magyarországon ugyanis nem népszavazás, nem a parlament törölte el a halálbüntetést, hanem az Alkotmánybíróság – jegyezte meg. Rogán Antal a Kossuth Rádió szerdai 180 perc című műsorában azt mondta, hogy a trafikosok leszedhetik a fóliát a boltok üvegéről. A Fidesz frakcióvezetője arról is beszélt, hogy ha egy EU-tagállam közvéleménye akarja, az unió szintjén is fel lehet vetni a halálbüntetés kérdését.
A Jobbik elnöke igennel szavazna egy, a halálbüntetésről szóló népszavazáson, és nem tartja hitelesnek Orbán Viktor miniszterelnök szavait, miszerint napirenden kell tartani a kérdését. Vona Gábor az M1 aktuális csatorna kedd esti műsorában úgy értékelt: a miniszterelnök a tapolcai választásból azt a következtetést vonta le, hogy meg kell próbálni „a Jobbik hangszerein játszani és jobbikos témákat elvenni”. Álláspontja szerint a kormányfő anélkül, hogy komolyan gondolná vagy valóban társadalmi vitát akarna kezdeményezni, bedobta a témát és „felül ennek a népszerűségi hullámaira”. A Jobbik elnöke kijelentette, pártja évek óta következetesen vallja, hogy a halálbüntetésről társadalmi vita, akár egy ügydöntő népszavazás kell. Arra a kérdésre, hogy a referendumon milyen választ adna, azt felelte, hogy noha római katolikus, az igen mellett döntene. Kitért arra is, hogy el kell dönteni, mi fontosabb, néhány nemzetközi szerződés vagy a magyar emberek élete. Ez nem az Európai Unióból való kiválást jelenti, hanem európai szinten is fel kell vetni a kérdést – jegyezte meg Vona.
A kisebbik kormánypárt, a Kereszténydemokrata Néppárt nem foglalt állást a kérdésben.
Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke szerdán Strasbourgban közölte: telefonbeszélgetést kezdeményezett Orbán Viktor miniszterelnökkel a halálbüntetésről szóló kijelentései miatt. Az EP szerda délelőtti ülésének kezdetén Jörg Leichtfried osztrák szociáldemokrata EP-képviselő első felszólalóként, a nemzetközi média jelentéseire hivatkozva azt mondta, hogy Orbán Viktor felvetette a halálbüntetés visszaállításának gondolatát. Schulz Leichtfeldnek adott válaszában közölte: ő is olvasta az erről szóló beszámolót, és kezdeményezte, hogy telefonon beszélhessen a magyar miniszterelnökkel.
MTI-összefoglaló