Véglegessé vált az államfőjelöltek névsora

November 24-én járulunk először az urnákhoz | Illusztráció: Pataky Lehel Zsolt

November 24-én járulunk először az urnákhoz | Illusztráció: Pataky Lehel Zsolt

Véglegessé vált az év végi romániai elnökválasztáson induló jelöltek listája: tíz párt jelöltje és négy független államelnökjelölt fog szerepelni a szavazólapon – közölte csütörtökön a központi választási bizottság (BEC).

A jelöltek szombaton éjfélig adhatták le a támogató aláírásokat a BEC-nél. A testület tíz jelentkező esetében állapította meg, hogy nem teljesülnek a jelöltség törvényes feltételei, majd az egyes jelölések befogadása, vagy elutasítása ellen benyújtott óvásokat is elbírálta. Az alkotmánybíróság kizárta a többi párt által szélsőségesnek tartott SOS Románia elnökét, a botránykeltéseiről elhíresült Diana Șoșoacă EP-képviselőt az elnökválasztásból, arra hivatkozva, hogy nem lehet az alkotmányosság őre olyan tisztségviselő, aki az alkotmányos rend megsértésére uszít.

A BEC csütörtökön sorshúzással döntött arról, hogy milyen sorrendben szerepeljenek a versenyben maradt jeleltek a szavazólapon. A választási törvény értelmében az öt parlamenti párt jelöltje került az első öt helyre, mindegyik saját elnökét indítja az elnökválasztáson: a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) Elena Lasconi, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) George Simion, a Szociáldemokrata Párt (PSD) Marcel Ciolacu, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) pedig Kelemen Hunor számára szeretne államelnöki megbízatást szerezni.

A sorsolás révén közvetlenül a választási törvény által kiemelten kezelt parlamenti pártok felsorolt jelöltjei után, hatodikként került a szavazólapra a függetlenként induló Mircea Geoană, a NATO volt főtitkárhelyettese, aki a közvéleménykutatások többsége szerint az egyik legesélyesebb államfőjelölt. A Jobboldal Ereje (FD) néven saját pártot alapító, de önálló frakcióval nem rendelkező Ludovic Orban volt liberális párti miniszterelnök a szavazólap 10. helyén szerepel, míg a függetlenként induló Ana Birchall volt igazságügyi miniszter a 7., Cristian Diaconescu volt külügyminiszer pedig a 12. a szavazólapon.

Az elnökválasztás első fordulóját november 24-én rendezik. Ha egyik jelölt sem kapja meg a névjegyzékben szereplő választópolgárok több mint felének (csaknem 9 millió állampolgárnak) a támogatását, az államfői tisztség sorsa a két legjobban szereplő jelölt között dől el a december 8-án megrendezendő második fordulóban. Az új elnök december 21-én kezdi meg ötéves mandátumát.

MTI

A rovatból ajánljuk: