A korrupcióellenes ügyészség (DNA) beindította már a bűnvádi eljárást azoknál a vádpontoknál, amelyekkel korábbi ügyvédi tevékenysége miatt gyanúsítják a miniszterelnököt. A DNA okirathamisítással, pénzmosással és adócsalásban való bűnsegédlettel gyanúsítja a miniszterelnököt, azt állítva, hogy 2007–2008-ban ténylegesen el nem végzett ügyvédi szolgálatokért vett fel 2-3000 eurós honoráriumot megbízója ügyvédi irodájától, majd a felvett összeg igazolásaképpen más ügyvédek tevékenységi beszámolóját lemásolva hamisított beszámolókat.
A vádhatóság szerint Ponta miniszterelnökként az összeférhetetlenségi szabályokat is megsértette, amikor volt megbízóját, Dan Şova szenátort miniszteri tisztségekbe jelölte. Ez utóbbi gyanú kivizsgálásához kérte a DNA a parlament hozzájárulását. Ponta a képviselőház jogi bizottsága előtt abszurdumnak minősítette, hogy egy ügyész politikai döntéseket „cenzúrázzon”, azaz összeférhetetlenségi szabályokat kérjen számon egy miniszterelnökön, amikor a miniszterek jelöléséről van szó. A jogi bizottság többsége 18–7 arányban negatívan véleményezte a DNA kiadatási kérését, vagyis azt javasolta a képviselőház plénumának: ne járuljon hozzá a bűnvádi eljárás elindításához Ponta összeférhetetlenségi ügyében. A képviselőház kedden szavaz arról, hozzájárul-e ahhoz, hogy a DNA bűnvádi eljárást indítson Ponta ellen az összeférhetetlenségi ügyben.
A miniszterelnök ártatlanságát hangoztatva vasárnap megerősítette: nem tesz eleget Klaus Iohannis államfő felszólításának, vagyis nem mond le a miniszterelnöki tisztségről. Ponta rámutatott: továbbra is élvezi a koalíció támogatását, az ellene kezdeményezett bűnvádi eljárást pedig politikai indíttatásúnak minősítette.
FRISSÍTÉS: A képviselőház keddi ülésén elutasította az államügyész kérését, hogy Victor Ponta mentelmi jogát feloldva tegye lehetővé a miniszterelnök elleni teljes körű ügyészségi vizsgálat lefolytatását. 231 képviselő szavazott a mentelmi jog megvonása és a vizsgálat megindítása ellen, míg 120-an támogatták azt.
MTI