Választási kisokos

Képviselőket és szenátorokat választunk december elsején | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Képviselőket és szenátorokat választunk december elsején | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Idén december elsején a képviselőház és a szenátus tagjait választják meg a szavazópolgárok, pártlistás arányos rendszerben. Ennek megfelelően a pártok vagy választási szövetségek listát állítanak a jelöltjeikről, és az országosan elért eredmények függvényében a lista élén szereplő személyeknek nagyobb esélyük van mandátumhoz jutni. Minél nagyobb szavazatarányt ér el egy párt országos szinten, annál több jelöltet juttathat be a parlamentbe.

A parlamenti választások kormányhatározatban rögzített menetrendje szerint a kampány november elsején kezdődik és november 30-án 7 órakor ér véget.

Szavazás belföldön

A szavazást belföldön egyetlen napon, 2024. december elsején, vasárnap 7 és 21 óra között bonyolítják le. Este 9 órakor a szavazókörzet (szavazóhelyiség) választási irodájának elnöke a szavazást befejezettnek nyilvánítja, és elrendeli a szavazóhelyiség bezárását.

A romániai lakóhelyű vagy ideiglenes lakóhelyű állampolgárok a választások napján érvényes következő okmányok alapján szavazhatnak a romániai szavazóhelyiségekben: személyazonosító kártya, elektronikus személyazonosító kártya, ideiglenes személyazonosító kártya, személyazonosító igazolvány, diplomata útlevél, elektronikus diplomata útlevél, szolgálati útlevél, elektronikus szolgálati útlevél, katonai igazolvány.

  • A 21 órakor a szavazóhelyiségben tartózkodó vagy a szavazóhelyiség előtt sorban álló választópolgárok legkésőbb 23 óra 59 percig adhatják le a szavazatukat.
  • A választások megszervezéséhez 43 választókerületet alakítottak ki: 41-et az ország megyéiben, egyet Bukarestben és egyet a külföldön élő vagy tartózkodó román állampolgárok számára.
  • Szavazásra a 18. életévüket betöltött román állampolgárok jogosultak, ha ezt a kort a választás napjáig bezárólag betöltötték. Nem jogosultak szavazásra az értelmi fogyatékkal élők és azok a személyek, akiket jogerős bírósági ítéletben meghatározott időtartamra eltiltottak a választójog gyakorlásától.

A választópolgárok a lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti szavazóhelyiségben adják le szavazatukat, de szavazhatnak a lakóhelyük vagy tartózkodási helyük szerinti választókerület bármelyik más szavazóhelyiségében is. A személyes adataik alapján a https://www.registrulelectoral.ro/ weboldalon tájékozódhatnak arról, hogy melyik szavazóhelyiséghez tartoznak.

Az igazoltan beteg vagy mozgásképtelen választópolgárok mozgóurnát kérhetnek. Kérelmüket a választásokat megelőző napon, 18 és 20 óra között kell benyújtani a legközelebbi szavazóhelyiséghez.

Szavazás külföldön

Külföldön két napon, november 30-án és december elsején lehet szavazni 7 és 21 óra között a külképviseleti szavazóhelyiségekben.

Emellett a külföldi lakóhelyű vagy tartózkodási helyű választópolgárok október 17-ig regisztrálhattak levélszavazásra is a külföldi lakcímükkel a votstrainatate.ro weboldalon. A regisztrálás feltétele volt, hogy a választópolgár rendelkezzen a választások napján is érvényes személyazonosító okmánnyal, a külföldi lakóhelyű román állampolgárok esetében elektronikus útlevéllel vagy egyszerű ideiglenes útlevéllel.

A levélszavazásra regisztrált választópolgárok a www.registrulelectoral.ro oldalon ellenőrizhetik a nyilvántartásba vételüket öt nappal azután, hogy megkapták a választói névjegyzékbe való felvételüket megerősítő e-mailt.

A Román Posta legkésőbb 25 nappal a választás időpontja előtt elküldi a választópolgár regisztrációs kérelmében megadott lakóhelyre vagy tartózkodási címre a levélszavazáshoz szükséges dokumentumokat egy útmutatóval és egy megcímzett borítékkel együtt. A levélszavazatot tartalmazó borítékot időben kellett feladni úgy, hogy a szavazás napja előtt három nappal eljusson a levélszavazatokat összesítő a választási iroda címére.

Agerpres

A rovatból ajánljuk:

Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.