Ukrajna bünteti a kettős állampolgárságot

Kovács Miklós KMKSZ-elnök

Érthetetlennek és a kisebbségekkel szembeni barátságtalan lépésnek tekinti az ukrán parlament keddi döntését a kettős állampolgárság büntetéséről Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke. Az ukrán parlament által elfogadott törvény az önként felvett második állampolgárságért 170–510 hrivnya (80–240 lej), az állami vagy a helyi önkormányzati tisztségviselők esetében pedig 850–1700 hrivnya pénzbírságot helyez kilátásba. Kovács Miklós az MTI érdeklődésére elmondta: értetlenül áll a tény előtt, hogy az Ukrajnában a hatalmat gyakorló Régiók Pártja (PR) az október végi parlamenti választások célegyenesében ilyen, a saját hitelét romboló, a kisebbségekkel szemben barátságtalan lépésre szánta el magát. Ugyanakkor ez is ékesen bizonyítja, hogy helyes a KMKSZ álláspontja, amely szerint a PR nem tekinthető magyarbarát pártnak, bármennyire is igyekszik erről meggyőzni a kárpátaljai magyarságot helyi szövetségese, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) – tette hozzá a KMKSZ elnöke. Megjegyezte: most „kibújt a szög a zsákból”, hiszen a kettős állampolgárság büntetéséről megszavazott jogszabály „egyértelműen leleplezi az UMDSZ csalárdságát”, amellyel a kárpátaljai magyar szavazókat, akik között nem kevés a magyar állampolgársággal is rendelkező UMDSZ-tag, minden áron arra igyekszik rávenni, hogy voksaikat – a KMKSZ képviselőjelöltjeivel szemben – a PR embereire adják a parlamenti választásokon. A kettős állampolgárságért kiszabható büntetés mértéke kapcsán Kovács kifejtette: ebben az esetben nem a bírság összegének a nagysága a lényeg, hanem az a tény, hogy – a korábbi helyzettel szöges ellentétben – ezentúl büntetőjogi felelősség terheli a kettős állampolgárokat. A jogszabály lehetséges érvényesítése kapcsán a KMKSZ elnöke úgy vélte, hogy azt – mint szerinte hasonló esetekben mindig – szelektíven fogják alkalmazni, vagyis egyetlen orosz-ukrán kettős állampolgárt sem ér majd bántódás, miközben a kettős állampolgársággal rendelkező kárpátaljai magyarok ellen „hajtóvadászat” indul.

MTI

A rovatból ajánljuk:

December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg a schengeni térség kiterjesztéséről. E szerint január 1-jétől már nem lesz ellenőrzés a magyar–román határon. A végső döntést az Európai Unió valamennyi tagállamának belügyminiszterei fogják meghozni.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.
Csak rendkívüli esetekben függeszthető fel a tanítás az elnökválasztás miatt
Az oktatási minisztérium pénteken nem indokolt a tanítás felfüggesztése a szóban forgó oktatási intézményekben a vasárnapi államfőválasztás miatt.
Akár 40 százalékkal is csökkenhet a villanyszámla – egyeseknek
Az energiapiac jövő tavasszal esedékes liberalizációja után a 300 kilowattóránál nagyobb fogyasztással rendelkező háztartásoknak kevesebbet fizethetnek.
Ködös az időjárás az ország nagy részében
A látótávolság 200 méterre, elszórtan 50 méterre csökken. Helyenként dér és jegesedés lehetséges.