Szijjártó Péter emlékeztetett: Magyarország és Románia – hasonlóan több más európai országhoz – korlátozó intézkedéseket léptetett életbe a határain. Ezek az intézkedések teljes mértékben legitimek, céljuk, hogy megvédjék a magyar és a román embereket a koronavírus-fertőzés gyors terjedésétől – magyarázta.
Hozzátette: ugyanakkor két ország határán élő közösségek élete szorosan összekapcsolódik egymással, sokan járnak munkába a határ túloldalára, és „nekünk az emberek egészségének megvédése mellett az is feladatunk, hogy a gazdaság működőképességét a lehető legjobban megvédjük".
Szijjártó Péter hangsúlyozta: ezért azt a döntést hozták, hogy a magyar–osztrák és a magyar–szlovák együttműködéshez hasonlóan, Romániával is létrehozzák azt az eljárást, amellyel Magyarország és Románia határán az ingázók át tudnak járni egymás országába munkavégzés céljából. Úgy látja, ez érdeke a határ túloldalán élő magyaroknak, érdeke a magyar és a román vállalatoknak, illetve gazdaságnak is.
A külügyminiszter elmondta: a két rendőrfőkapitány a lehető leggyorsabban megállapodik, hogy mikor léptethetik életbe ezt a megállapodást.
Szijjártó Péter szerda délutáni facebook-bejegyzésében közölte, megállapodtak abban, hogy megnyitják a Nagyszalonta–Méhkerék, a Székelyhíd–Létavértes és az Érmihályfalva–Nyírábrány határátkelőket, a Tornya–Battonya határátkelőhely viszont zárva marad.
A koronavírus-járvány elleni védekezés részekén először Románia jelentette be, hogy egyoldalúan lezár négy kisebb határátkelőhelyet a Magyarországos határos szakaszán; ezek közül az Arad megyei Tornya és a Békés megyei Battonya közöttin március 14-én délután függesztették fel az átjárást.
MTI