Tucatmezőny: 12 párt vagy pártszövetség és négy független jelölt indul az EP-választáson, az RMDSZ első a szavazólapon

Zajlanak a választási előkészületek – a kép illusztráció | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Zajlanak a választási előkészületek – a kép illusztráció | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Véglegesítette hétfőn a Központi Választási Iroda (BEC) az európai parlamenti választásokon induló politikai pártok, választási szövetségek, nemzeti kisebbségi szervezetek és független jelöltek listáját.

A BEC döntése szerint a június 9-i európai parlamenti választáson 12 politikai alakulat és választási szövetség, valamint négy független jelölt indulhat. Jóváhagyta a BEC a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta választási szövetség, a Mentsétek meg Romániát Szövetségből (USR), a Népi Mozgalom Pártjából (PMP) és a Jobboldal Erejéből álló Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU), a Szocialista Románia Szövetség, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), az S.O.S. Románia Párt, a Jobb Alternatíva Párt, a Szociálliberális Humanista Párt (PUSL), a Megújítjuk Románia Európai Projektjét (REPER) párt, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), a Nagy-Románia Párt, a Hazafiak Pártja és az Egyesült Diaszpóra Párt jelöltlistáit.

Emellett függetlenként indulhat a választásokon Paula-Marinela Pîrvănescu, Vlad-Dan Gheorghe, Nicolae-Bogdănel Ştefănuţă és Dumitru-Silvestru Şoşoacă.

A megszabott határidőig összesen tizenöt párt, választási és politikai szövetség nyújtott be jelöltlistát a BEC-hez és hét független jelöltet iktattak. A Szabad Emberek Pártja, az Új Románia Párt és a Maniu-Mihalache Nemzeti Parasztpárt jelöltlistáit, valamint Paul-Octavian Jurma, Ilie-Cătălin Mustăţea és Petru Mîndru független jelöltek jelentkezését elutasította a BEC.

A szavazólapon – soroslás alapján – az RMDSZ kerül az első helyre. A további sorrend: 2. a PSD és a PNL alkotta választási szövetség, 3. a REPER, 4. az AUR, 5. a PUSL, 6. az ADU, 7. a Szocialista Románia Szövetség, 8. a Nagy-Románia Párt, 9. a Hazafiak Pártja, 10. a Jobb Alternatíva Párt, 11. az S.O.S. Románia Párt, 12. az Egyesült Diaszpóra Párt. A független jelöltek a 13., 14., 15. és 16. pozíciót kapják iratcsomóik iktatásának sorrendjében, amely a következő.

Romániának 33 helye lesz az európai uniós képviselőtestületben.

Agerpres

A rovatból ajánljuk:

Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.