RMDSZ-EMNT nyilatkozatháború a parlamentbe jutási esélyekről
A közelgő általános választások máris kiélezték a versenyt, de főként az ellentéteket az RMDSZ és az EMNT között. Ma először Toró T. Tibor EMNT-elnök sajtótájékoztatón szólt be a Szövetségnek, s kifejtette, hogy „az alternatív választási küszöbnek köszönhetően matematikailag elképzelhetetlen az a helyzet, hogy a magyarság parlamenti képviselő nélkül maradjon. A jogszabály kimondja: ha egy párt hat képviselői illetve három szenátori választókerületben nyer (egyszerű többséget szerez), győztes jelöltjei biztosan a parlamentbe jutnak. Ezen túlmenően, a megszerzett szavazatok arányának megfelelően, részesül a visszaosztott helyekből is, ahogyan az az öt százalék teljesítése esetén is történik: nem marad csupán a kilenc mandátummal.”
„A magyarság 15 parlamenti és hét szenátori választókerületben is többséget alkot, egy magyar párt biztosan teljesíti a 6-3-as feltételt. Így az RMDSZ biztosan a parlamentbe kerül, de realista a cél, hogy a Néppárt is bejusson – mutatott rá Toró. 2008-ban az RMDSZ vezetői és szakértői javasolták a választási törvénybe az alternatív küszöböt, a jogszabály egyértelműen fogalmaz. Éppen ezért, Toró úgy véli, az RMDSZ az alternatív küszöb kapcsán tudatosan próbálja félretájékoztatni az erdélyi magyar választópolgárt: rendszeresen félreértelmezik, jelentéktelennek tüntetik fel a saját törvényüket.”
Toró szerint az RMDSZ és a Néppárt eredményesen kiegészítené egymást a parlamentben: a szövetség „balkáni, kijárásos, kislépéses” politikája, a Néppárt „következetes, autonomista” politikájával együtt eredményes lenne Bukarestben. Minden magyar nyer, ha a Néppárt bejut a bukaresti parlamentbe.
Az EMNT felvetéseire Kovács Péter az RMDSZ főtitkára válaszolt ma Toró kolozsvári sajtótájékoztatóját követően, s szerinte „az EMNP egyedüli célja, hogy gyengítse a magyar közösség parlamenti képviseletét”, majd hozzátette: „a Párt vezetői nagyon jól tudják, hogy semmi esélyük a Parlamentbe jutni, és minden olyan választási körzetben, ahol a magyarság aránya 50 százalék körül mozog, több magyar jelölt indulása a román jelöltek győzelméhez vezethet”.
Kovács elmondta: Toró T. Tibor mai nyilatkozata szerint tud számolni, azonban az önkormányzati választásokon elért 0.2 százalékos eredmény és az ezzel járó szavazatmennyiség csak egy nagyon furcsa, torói-algoritmus szerint elegendő a parlamentbe való bejutáshoz. Arra viszont bőven elég, hogy az RMDSZ mandátumot, mandátumokat veszítsen. A főtitkár egy kérdést is megfogalmazott: Toró miért nem beszélt arról, hogy Tőkés László a marosvásárhelyi szenátori körzetben való indulását fontolgatja? Miért nem válaszol Szabó Ödön képviselőjelölt felkérésére, miszerint induljon vele szemben, mégpedig otthon, Bihar megyében, ahol nagyon jól ismerik a magyar emberek?
Az EMNP elnök által emlegetett „következetesen autonomista párt” fogalmával kapcsolatban a főtitkár hangsúlyozta: „újra a szokásos, üres lufikat halljuk, mivel nem vezetnek eredményhez a hetente kiadott közlemények, nyilatkozatok, a tartalom nélküli szólamok megfogalmazására alkalmas gyűlésezések. Az autonómiáért mindennap tenni kell, mind az önkormányzatok, mind a Parlament szintjén. Kizárólag akkor lesz autonómiánk, ha ezt egy folyamatként tekintjük, illetve, ha az ügyünk mellé megnyerjük a román politikusok többségét, és párbeszédet folytatunk a román társadalommal”.
A rovatból ajánljuk:
Crin Antonescut támogatja az elnökválasztáson az Európa-barát kormánykoalíció
A 65 éves politikus 2009–2014 között volt a PNL elnöke, 2012–2014 között pedig a szenátus elnöke is volt.
Aláírták a koalíciós megállapodást, az RMDSZ fogja vezetni a pénzügyi és a fejlesztési minisztériumot
Az új kormány 16 miniszterből áll. A pénzügyminiszter Tánczos Barna lesz, Cseke Attila pedig a fejlesztési minisztériumot irányítja.
Pénteken tartja alakuló ülését az új összetételű parlament
A 2024 és 2028 közötti ciklusra megválasztott új törvényhozásnak 465 tagja van, köztük 331 képviselő és 134 szenátor.
Az EU hivatalos eljárást indít a TikTok ellen a romániai választásokba történő „beavatkozás” miatt
Kérdőre vonják a közösségi médiaplatformot
„Befűt” a tél, a hétvégétől jön a lehűlés
Csütörtökig enyhébb lesz az idő a sokéves átlagnál, de aztán zuhan a hőmérséklet.
Szabad az út: felvették Romániát a schengeni egyezménybe!
A csatlakozás után legalább fél évig a határon lesznek még rutinellenőrzések.