Régióátalakítás: asszimilációs eszköz

175A romániai régióátalakítás, a kisebbségi európai polgári kezdeményezés és az Európai Tanács készülő kisebbségi jelentése szerepelt a KMKF regionális önkormányzati munkacsoportjának és a magyar Országgyűlés autonómia albizottságának szerda délelőtti közös tanácskozásán. Az ülésen az RMDSZ-t Korodi Attila parlamenti képviselő és Vincze Loránt nemzetközi titkár képviselte. Korodi Attila a romániai régióátalakítási folyamatát ismertette és úgy értékelte, hogy a kormány által bemutatott átszervezési terv a magyar közösség számára rendkívül hátrányos. „Úgy látszik, hogy a többség asszimilációs eszközként használja az átalakítást, hiszen a magyar közösség meglévő közigazgatási jogköreiből, a magyar megyékből farag le. Ha a kedvezőtlen tervet nem sikerül megváltoztatni, az a romániai magyar társadalomban példátlan elégedetlenséget szül és végül az emberek az utcára vonulnak. Ki kell használni a hátralevő időszakot, diplomáciai fellépéssel, a nemzetközi intézmények tájékoztatásával” - mondta az RMDSZ parlamenti képviselője. A Szili Katalin és Harangozó Gábor által elnökölt ülés résztvevői tájékoztatást szereztek az európai polgári kezdeményezésekről. Az RMDSZ nevében Vincze Loránt úgy fogalmazott: „A kisebbségi polgári kezdeményezés a legkiválóbb alkalom arra, hogy a Kárpát-medencei magyar nemzeti közösség szolidáris legyen, és egyként gyűjtsön támogató aláírásokat a bejegyzett kisebbségi kezdeményezésekre. Az aláírások nagy része nyilvánvalóan a magyar közösségektől fog származni, de a kezdeményezésnek európai szintűnek kell lennie, európai szolidaritássá kell válnia.” Az RMDSZ nemzetközi titkára hozzátette: a kisebbségvédelem területén az Európai Unióban meglévő szabályozások száma a nullához közelít. Az RMDSZ-nek és európai partnereinek kezdeményezése, annak elfogadása esetén megteremti a kisebbségvédelmi szabályozás első elemeit, ez pedig a magyar közösségek egyik fontos céljának teljesítését jelentené” - mondta Vincze Loránt. A KMKF munkacsoportja és a magyar Országgyűlés autonómia albizottsága a budapesti tanácskozáson együttes állásfoglalást fogadott el a tervezett romániai régióátalakításról, amely a tényleges és teljes körű autonómiát nevezi meg a nemzeti közösségek szülőföldön boldogulásának és fennmaradásának, amely az európai, tagállamokra is érvényes szubszidiaritás elvének egyik valós leképezése.

(RMDSZ-hírszerk.)

A rovatból ajánljuk:

Fordult a kocka: Călin Georgescu nyerte az elnökválasztás első fordulóját, Ciolacu vagy Lasconi juthat be a második fordulóba
Több mint 99,5 százalékos feldolgozottságánál vezet a független jelölt, holott az exit poll-adatok szerint vasárnap este még csak a harmadik helyen állt.
Exit poll: Ciolacu és Lasconi jutott az elnökválasztás második fordulójába
Több mint 52 százalékos volt a részvételi arány az elnökválasztáson.
Közel 19 ezer szavazóhelyiségben több mint 18 millió állampolgár voksolhat az elnökválasztás első fordulójában
Ha egyik jelölt sem nyeri el az érvényes voksok több mint felét, december 8-án második fordulót tartanak a két legtöbb szavazatot kapott jelölt részévtelével.
December 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását
Ausztria, Bulgária, Magyarország és Románia belügyminiszterei Budapesten egyeztek meg a térség bővítéséről.
Leállt a gépjárművek műszaki vizsgáztatása
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) tájékoztatása szerint szerverhiba okozta a problémát.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt csökkenti az adókat és illetékeket Romániában
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027.