Németország visszaállítja a határellenőrzést

Az ellenőrzés visszaállítása egyelőre határozatlan időre szól. Hétfő reggel 6 óráig leállították a vasúti közlekedést Németország és Ausztria között.

Thomas de Maiziere német szövetségi belügyminiszter vasárnap este bejelentette: a menekültválság miatt Németország ideiglenesen ismét visszaállítja a határellenőrzést. De Maiziere tájékoztatása szerint az intézkedés „súlypontja” a német–osztrák határ, célja pedig a Németországba igyekvő emberek „áradatának korlátozása”, és a beutazás rendezett keretek közé szorítása.

Az intézkedés bajor kezdeményezésre történt. Horst Seehofer bajor miniszterelnök nyilatkozatában kiemelte: a határellenőrzés ideiglenes visszaállítása „nagyon fontos jelzés az egész világnak, és Németországon belül is”. Erről – mint közölte – telefonon állapodott meg Angela Merkel kancellárral és a szociáldemokrata Sigmar Gabriel alkancellárral. A határellenőrzés ideiglenes visszaállítása elkerülhetetlen volt, mert a „jogállamiság kapitulációja” fenyegetett az emberáradat miatt. A folyamatokat szabályozott mederbe kell terelni, „rendszerre, rendre, szabályokra van szükségünk” – jelentette ki a bajor miniszterelnök.

Horst Seehofer szerint Németország elérkezett a lehetőségei határához. A határellenőrzés ideiglenes visszaállítása nélkül „Törökország, a Közel-, és a Közép-Kelet valamennyi menekülttábora előbb-utóbb Németország területére került volna” – mondta. Joachim Herrmann bajor belügyminiszter hozzátette: az ellenőrzés visszaállítása egyelőre határozatlan időre szól, és ha „kitérő mozgásokat” tapasztalnak, megfontolják, hogy más határszakaszokra is áthelyezik az intézkedés súlypontját. Elmondta, hogy hétfő reggel 6 óráig leállították a vasúti közlekedést Németország és Ausztria között.

Németország a határellenőrzést a Schengeni határ-ellenőrzési kódex 23. cikke alapján állította vissza, amely szerint a tagállamok a közrendet vagy a belső biztonságot fenyegető komoly veszély esetén legfeljebb 30 napos időtartamra – illetve a komoly veszély várható időtartamára, ha az meghaladja a 30 napos időszakot – visszaállíthatják az ellenőrzést a belső határaikon. Augusztus vége óta 63 ezer menedékkérő érkezett Münchenbe, többnyire Ausztrián keresztül vonattal. Csak szombaton nagyjából 13 ezren érkeztek a müncheni főpályaudvarra, vasárnap délutánig pedig további 4500-an.

Az embereket igyekeztek a szokásos eljárással, a tartományok közötti tehermegosztást szabályozó rendszer alapján elosztani a 16 tartomány között, de az utóbbi napokban egyre több tartomány jelezte, hogy már nem tud több menedékkérőt elhelyezni. A Bayerischer Rundfunk (BR) tartományi közszolgálati médiatársaság br.de című hírportálján megjelent összeállítás szerint vasárnap csupán Hessen és Észak-Rajna Vesztfália jelezte, hogy kész átvenni embereket Bajorországtól.

A bajor miniszterelnök, Horst Seehofer kijelentette azt is, hogy a menekültválság megoldásához szükség van Magyarországra, a schengeni határállamokat pedig segíteni kell, és nem démonizálni őket. Elmondta, hogy telefonon beszélt Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, és hangsúlyozta: Orbán Viktor és „Magyarország nélkül nem lehetséges a problémák megoldása”. Kijelentette: mindenkinek ki kell szabadulnia az „álomgyárból”, mert „szükségünk van Orbánra a téma megoldásához”. Hozzátette: „az európai jog és a jogállamiság szabályaiból” kiindulva tárgyalt erről a magyar miniszterelnökkel, és a párbeszédet a következőkben elmélyítik majd. A schengeni határállamokra, Görögországra, Olaszországra, Magyarországra hárul a legnagyobb feladat, segíteni kell őket – mondta Seehofer. Beláthatatlan következményei lesznek, ha a tagállamok egymás támogatása helyett „egymásnak esnek” – jósolta.

Az osztrák kormány nem akar további ellenőrzést bevezetni az osztrák–magyar határon – mondta Werner Faymann kancellár a bécsi kabinet vasárnap tartott válságülését követően. Eddig csupán szúrópróbaszerű ellenőrzések voltak a magyar határon, ezt az eljárást akarják folytatni. A kancellár szerint azonban azt nem lehet megjósolni, hogy a Németország által bejelentett határellenőrzés milyen hatással lesz az ausztriai helyzetre. Faymann szerint a német ellenőrzés jelzés az embercsempészeknek, azonban nem szabad, hogy ez a lépés a menedékjogot befolyásolja. A kancellár fontosnak nevezte, hogy az Ausztria által biztonságosnak nyilvánított országokból érkezőkben Németország se keltsen hamis reményeket.

MTI-összefoglaló

A rovatból ajánljuk:

Elrendelte a szavazatok újraszámlálását az alkotmánybíróság
A taláros testülettől a 9. és a 12., helyen végzett elnökjelölt – Cristian Terheș és Sebastian Constantin Popescu – kérte a választási eredmények érvénytelenítését. Az alkotmánybíróság elrendelte a november 24-én leadott csaknem 9,5 millió szavazat újraszámolását.
Nettó több mint kétszáz lejes emelést jelent az új, bruttó 4050 lejes minimálbér
Az intézkedés januártól lép érvénybe, és több mint 1,8 millió munkavállalót érint.
Irány Amerika! Teljesítette Románia a vízummentességi feltételt
A washingtoni román nagykövet szerint a jövő évtől vízum nélkül utazhatunk az Egyesült Államokba.
Nagy Vasile képviselő: S.O.S Románia Párt minden állampolgár számára előnyös intézkedéscsomagot javasol
Comandat de PARTIDUL S.O.S. ROMÂNIA – Organizația Județeană Arad. Realizat de Best Media Western Press SRL. Cod mandatar financiar: 11240027
Politikai „földcsuszamlást” indított el az elnökválasztás első fordulójának eredménye
Călin Georgescu független és Elena Lasconi USR-s jelölt jutott a második fordulóba, Marcel Ciolacu és Nicolae Ciucă lemondott pártelnöki tisztségéről.
Ingázni fog a hőmérő higanyszála a következő két hétben
Változó lesz az időjárás a következő két hétben is, a nappali hőmérsékletek csúcsértéke 3-4 és 10-11 Celsius-fok között ingadozik majd.