A 2021-ben alakult nagykoalícióban eddig részt vevő Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ), amelynek a hétfőn lemondott, Nicolae Ciucă liberális miniszterelnök vezette kormányban négy tisztségviselője volt, kihagyták az új kormányból.
A 2021-es koalíciós szerződés szerint a PNL-nek és PSD-nek – a miniszterelnöki tisztségen kívül – csak a pénzügyi, az igazságügyi, az európai beruházási és a szállításügyi minisztérium vezetését kellett volna egymás jelöltjének átengednie. A Ciolacu által javasolt (20 tagú) kormányban a lemondott (22 tagú) Ciucă-kabinet mindössze öt tisztségviselője marad a helyén. Köztük van az a Sorin Grindeanu szociáldemokrata szállításügyi miniszter, akit egy PNL-politikusnak kellett volna váltania, és akinek a megtartása miatt a PSD az eredeti megállapodás újragondolását kezdeményezte.
További három tagja a régi kormánynak új poszton kapna miniszteri megbízatást. A korábban az RMDSZ tisztségviselői által vezetett fejlesztési, illetve környezetvédelmi tárca is a PNL-hez kerül. Bár a külügyminiszteri poszt a továbbiakban is a PNL-nél marad, a párt cserét javasolt: Bogdan Aurescu helyett Luminița Odobescu, az államfő külpolitikai tanácsadója kerül a román diplomácia élére. A karrierdiplomata Odobescu a nemzetközi gazdasági kapcsolatok doktora, 2015-től négy éven keresztül – a 2019-es román uniós elnökség idején is – Románia állandó képviselője volt az Európai Uniónál.
A parlamenti szakbizottságok várhatóan szerdán hallgatják meg a miniszterjelölteket, az új kormány beiktatásáról pedig csütörtökön szavaz a kétkamarás parlament együttes ülése.
Kelemen Hunor: nem volt hová hátrálni
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki a lemondott Ciucă-kormányban miniszterelnök-helyettesi tisztséget töltött be, a Klaus Iohannis államfővel folytatott kormányalakítási egyeztetést, majd az eddigi koalíciós partnerekkel megtartott keddi tárgyalásokat követően a parlamentben újságíróknak azt mondta: a szövetség miniszterei jól végezték munkájukat, a miniszteri tisztségek újraosztásánál az RMDSZ rugalmasságot is tanúsított a közös kormányzás folytatása érdekében, de a volt partnerek olyan elfogadhatatlan feltételeket támasztottak, amelyekkel gyakorlatilag kilökték az RMDSZ-t a kormányból.
A két román pártnak az RMDSZ szavazatai nélkül is megvan a parlamenti többsége. Kelemen Hunor a magyar közmédiának kifejtette: mindenki elismeri, hogy a minisztériumok élén az RMDSZ tisztségviselői szakszerű, nagyon komoly, felelősségteljes, eredményes munkát végeztek, tehát egyetlen érv sincs, miért kellene ezeket a minisztériumokat feladniuk, amikor a miniszterelnök-cseréről szóló eredeti megállapodás az RMDSZ-t nem érintette volna.
Amikor azzal szembesültek, hogy hol a (Cseke Attila vezette) fejlesztési minisztériumot, hol a (Tánczos Barna által irányított) környezetvédelmi minisztériumot kérik a román pártok, hol mindkettőt, akkor kompromisszumokat javasoltak, de azokat sem fogadták el – idézte fel a tárgyalások menetét Kelemen Hunor. „A mi szempontunkból nincs hová tovább hátrálni. Időnként az volt az érzésem, mint ha ezt megtervezték volna: mindig, amikor kompromisszumközelbe kerültünk, akkor egy újabb feltétellel, egy újabb ötlettel jöttek, addig, amíg eljutottunk addig a pontig, ahonnan nem tudunk hová tovább menni” – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
Hozzátette: amíg a kormányalakítással megbízott Marcel Ciolacu miniszterelnök-jelölt nem terjeszti a parlament elé a kormány névsorát, addig elvileg változhat a helyzet, de most már nem igazán lát esélyt arra, hogy közösen folytassák a kormányzást. Arra a kérdésre, hogy miként fog a 2024-es választási év közeledtével az RMDSZ ellenzékben politizálni, Kelemen Hunor azt mondta, hogy erre még nem tud kimerítő választ adni. „A legfontosabb, hogy a választóink előtt egyenes gerinccel tudjunk állni, tudják azt, hogy mi kompromisszumkészek vagyunk, de nem vagyunk senkinek a lábtörlője, tudják azt, hogy ha valamit mondunk, akkor azt betarjuk, és ha valamivel foglalkozunk, azt komolyan tesszük. A közösség érdeke mindenekelőtt! A többit nyilván idővel hozzá tudjuk építeni” – zárta nyilatkozatát az RMDSZ elnöke.
Kedden a korábbi terveknek megfelelően Marcel Ciolacut, a PSD elnökét bízta meg kormányalakítással Klaus Iohannis. A miniszterelnök-jelöltnek elvileg tíz napja van arra, hogy az új kormány összetétele és programja számára bizalmi szavazást kérjen a parlamenttől, de azt mondta: reményei szerint az általa vezetett kabinet már csütörtökön leteheti a hivatali esküt.
MTI